BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Problem ekstremalnie zdrowej diety

Konsekwentna zmiana nawyków żywieniowych na lepsze niesie za sobą szereg korzyści w postaci poprawy ogólnie pojętego zdrowia, wyglądu i samopoczucia. Moda na bycie „fit” sprawia, ze systematycznie przybywa osób zwracających coraz większą uwagę na to co znajduje się na ich talerzach. Praktyka niestety pokazuje jednak, że zachowania żywieniowe mające na celu „uzdrowienie diety” mogą niekiedy doprowadzić do zachowań ekstremalnych. Podejście do kwestii jakościowego doboru pokarmów zaczyna przybierać wtedy groteskową formę. Mówimy wtedy o ortoreksji, czyli obsesji na punkcie zdrowego jedzenia.

Dieta dla zdrowia

Nie ulega wątpliwości, że nieprzykładanie żadnej wagi do kwestii jakościowego i ilościowego doboru produktów żywnościowych niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Nadwaga, otyłość, zaburzenia gospodarki lipidowej, aż w końcu także miażdżyca, a nawet większe ryzyko chorób nowotworowych, chorób układu pokarmowego, chorób aparatu ruchu, to tylko niektóre potencjalne konsekwencje związane z nieprawidłowym odżywianiem. W związku z tym specjaliści zajmujący się promocją zdrowia, dietetycy, lekarze, trenerzy, a nawet celebryci, aktorzy, piosenkarze, sportowcy konsekwentnie biorą udział w rozmaitych kampaniach informacyjnych zachęcając do zwracania uwagi na to co pojawia się na naszych talerzach. Istnieje silna potrzeba edukowania społeczeństwa w kwestii tego jak należy się odżywiać, do czego składania choćby rosnąca skala problemu otyłości i chorób układu krążenia, które przecież nierozerwalnie związane są z dietą.

Dieta dla urody

Oprócz ogólnie pojętej profilaktyki zdrowotnej, sposób odżywiania ma wpływ również na to jak wyglądamy. Masa, skład ciała, a nawet stan skóry, włosów i paznokci związane są nierozerwalnie ze sposobem odżywiania. Ta kwestia ma dla wielu osób niekiedy nawet determinujące znaczenie w kontekście jakościowego i ilościowego doboru pokarmów. Z resztą wypracowanie i utrzymanie nienagannej sylwetki jest nie tylko gwarantem podniesienia seksualnej atrakcyjności, ale także postrzegane jest jako objaw znakomitego zdrowia. Staranny dobór jakościowy i ilościowy pokarmów jest bez wątpienia ważnym elementem higieny zdrowotnej i przekłada się w sposób wyraźny na kondycję psychofizyczną człowieka. Uważne studiowanie etykiet artykułów spożywczych, eliminacja z diety śmieciowych pokarmów w postaci wysokoprzetworzonej żywności, opieranie menu na wysokojakościowych produktach żywnościowych, unikanie nadmiaru cukrów rafinowanych, tłuszczów utwardzonych, syntetycznych barwników, aromatów, konserwantów, wszystko to sprzyja utrzymaniu zdrowia i nienagannej sylwetki o ile nie zaczyna obierać formy ekstremalnej…

Kiedy pojawia się problem?

Konsekwentne ulepszanie codziennego menu polegające na stopniowym zawężaniu listy spożywanych pokarmów do odpowiednio wyselekcjonowanych „jedynie słusznych i zdrowych” produktów wyłącznie określonego pochodzenia może przybrać postać ekstremalną. Jednym z jej objawów jest wyraźne poczucie winy pojawiające się po spożyciu potraw niespełniających wygórowanych kryteriów jakościowych, a niekiedy stan bliski depresji. Fachowy termin opisujący ten stan nazywa się ortoreksją (orthorexia nervosa), która definiowana jest jako zaburzenie odżywiania polegające na obsesyjnym koncentrowaniu się na zdrowotności spożywanej żywności. Osoby nią dotknięte spotkać można na forach internetowych i rozmaitych portalach, gdzie poruszane są kwestie związane z ze zdrowotnymi aspektami diety. Ortorektycy często w dyskusjach dotyczących odżywiania używają radykalnego języka i niekiedy w sposób wybiórczy i krytyczny podchodzą do kwestii jakościowego doboru pokarmów. Szczególnie problematyczne jest jednak to, że trudno jednoznacznie zdefiniować „zdroworozsądkowe podejście do diety”…

Podsumowanie

Granica pomiędzy należytą starannością w doborze pokarmów, a obsesją na tym punkcie okazuje się być dość płynna i łatwo można ją przekroczyć. Trudno przecież dostrzec cokolwiek złego w unikaniu wysoko przetworzonej żywności, eliminacji cukrów rafinowanych, spożywaniu ekologicznych jaj, masła z mleka od krów z chowu pastwiskowego, bilansowania diety pod względem podaży energii i poszczególnych makroskładników. Dokonywanie starannej selekcji spożywanej żywności jest wręcz objawem odpowiedzialnego podejścia do kwestii własnego zdrowia, o ile zaczynamy podporządkowywać mu wszystkich innych sfer codziennej egzystencji i o ile nie wiąże się z przesadnym zaangażowaniem emocjonalnym.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.