Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Yerba mate a odchudzanie i kontrola apetytu

Yerba mate a odchudzanie i kontrola apetytu
Yerba mate to tradycyjny napój z Ameryki Południowej, który już na dobre zyskał popularność na całym świecie. Mówi się, że ma moc kawy, właściwości zdrowotne herbaty i daje przyjemność jak czekolada.

Jest to herbata ziołowa przyrządzana przez namaczanie gałązek i suszonych liści rośliny Ilex paraguariensis (ostrokrzew paragwajski) w gorącej wodzie. Herbatę tę tradycyjnie podaje się w tykwie i popija przez filtrowaną metalową słomkę, aby odcedzić resztki.

Yerba mate jest często spożywana ze względu na wiele korzyści zdrowotnych. Zawiera składniki odżywcze znane z działania przeciwzapalnego i pobudzającego.

Niektóre z przeciwutleniaczy i składników odżywczych występujących w yerba mate to:

  • ksantyny
  • saponiny
  • polifenole
  • pochodne kawoilu.

Wykazano, że kofeina zawarta w yerba mate zwiększa koncentrację i poziom energii, ale bez uczucia niepokoju, jaki może dawać kawa.

Yerba mate może także:

  • poprawić wyniki sportowe
  • chronić przed powszechnymi infekcjami
  • wzmocnić układ odpornościowy
  • obniżyć ryzyko chorób serca.

Czy yerba mate pomaga w odchudzaniu?

Tak i to na wiele sposobów. Poznajmy je...

Zwiększa poziom energii

Yerba mate zawiera ksantyny, które dodają energii i zwalczają zmęczenie. Dlatego właśnie mówi się, że jest ona dobrą alternatywą dla kawy. Picie jej może znacząco poprawić naszą spontaniczną aktywność fizyczną, co oznacza więcej ruchu w ciągu dnia.

Pomaga w trawieniu

Herbata ta stymuluje ruch w jelitach i zmiękcza stolec. Jest dobrym środkiem wspomagającym przewlekłe lub ostre zaparcia. A jeśli trawienie w naszym organizmie będzie przebiegać płynnie, wówczas jest mniej prawdopodobne, że będą się w nim gromadzić toksyny.

Przyspiesza metabolizm

Moczenie liści yerby przez 3 do 5 minut w gorącej wodzie i przepuszczanie przez sito, to najlepszy sposób na uzyskanie jak największej ilości składników odżywczych i korzyści związanych z odchudzaniem. Bogate w minerały i antyoksydanty (jeśli spożywa się je bez dodatku cukru lub mleka) mogą przyspieszyć metabolizm.

Pomaga ograniczyć apetyt

Im bardziej jesteś głodny w ciągu dnia, tym większe prawdopodobieństwo, że sięgniesz po niezdrowe przekąski. Yerba mate pomaga zahamować apetyt, daje uczucie sytości jak po lekkiej przekąsce.

Przyspiesza spalanie tłuszczu

Składnik yerba mate znany jako mateina powoduje, że organizm szybciej rozpoczyna spalanie tłuszczu niż ma to miejsce w przypadki innych popularnych napojów.

Poprawia jakość snu

Ta magiczna roślina ma również moc równoważenia snu i poprawiania jakości głębokiej fazy snu, którego nasz organizm potrzebuje do lepszej regeneracji. Odpowiednia jakość snu to gwarancja lepszej redukcji.

Redukuje stres

Pomimo tego, że yerba mate ma właściwości pobudzające, to picie jej może działać kojąco. Jest to zatem ciekawy środek na skołatane nerwy. A kiedy jesteś mniej zestresowany, rzadziej będziesz przejadać się lub wybierać niezdrowe produkty. Picie co najmniej dwóch filiżanek dziennie spowoduje uruchomienie "trybu antystresowego".

Podsumowanie

Regularne picie yerba mate ma wiele zalet. Herbatę tę pokochają szczególnie osoby zapracowane, które nie chcą lub nie mogą pić kawy. Yerba mate działa pobudzająco, zwiększa koncentrację i motywację do działań.

Zwolenników znajdzie także wśród osób chcących zrzucić parę kilogramów. Yerba mate przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, zwiększa sytość i hamuje apetyt. Wystarczą dwie filiżanki naparu dziennie, żeby odczuć korzyści z picia tej wyjątkowej herbaty.

W artykule mówimy o: Odchudzanie