Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Ashwagandha hamuje chorobę Alzheimera

Ashwagandha hamuje chorobę Alzheimera
Choroba Alzheimera lub demencja to choroby mózgu mogące się pojawiać wraz z wiekiem. Naukowcy wciąż badają i szukają sposobów walki i spowolnienia objawów tych chorób

Jednym z potencjalnych rozwiązań jest suplementowanie indyjskiego zioła - ashwagandhy. Hamuje ono wytwarzanie płytek beta-amyloidowych.

Amyloid beta składa się z 40-42 aminokwasów. Gromadzi się w mózgach osób cierpiących na choroby takie, jak choroba Alzheimera i inne wpływające na degenerację neuronów. Dokładny mechanizm jest wciąż badany, ale już wiadomo, że są środki, które mogą złagodzić ten proces. Należą do nich kurkumina, kwas rozmarynowy, kwas garbnikowy, katechiny i kwercetyna. Uważa się, że substancje te zapobiegają zlepianiu się peptydów beta amyloidu, które w konsekwencji tworzą płytki. Komórki mózgowe są zdolne do zrywania luźnych peptydów, płytek już niestety nie, więc nie są w stanie się obronić, jeśli już one powstaną. 

Amyloid beta jest toksyczny dla mózgu. W roku 2010 naukowcy opublikowali badania, które wykazały, że ekstrakty ashwagandhy zmniejszają jego toksyczne działanie na komórki mózgowe.

Badanie

W nowszych badania naukowcy postanowili sprawdzić, jakie stężenie ekstraktu ashwagandhy najskuteczniej zahamuje wytwarzanie peptydów beta-amyloidu. Inspirowano się tutaj trochę tradycją ajurwedyjską, w której od wieków stosuje się ashwagandhę, jako suplement wspomagający pamięć i koncentrację.

Wyniki

Do badania wykorzystano stężenia (mikogramy/ml):

  • 6,25 
  • 12,50
  • 25,00
  • 50,00

Wyniki pokazały, że im wyższa dawka, tym mniej wytworzonych peptydów. 

Temat wymaga jeszcze dalszych badań, jednak wydaje się, że ashwagandha może się stać skuteczną terapią dla pacjentów z chorobą Alzheimera, ale też dla osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi.

 

Źródła: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21567509

W artykule mówimy o: Zdrowie Poprawa kondycji Suplementy i odżywki Recover 40+