Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Piłkarze wykorzystujący przysiady, biegają szybciej i wyżej skaczą

Piłkarze wykorzystujący przysiady, biegają szybciej i wyżej skaczą
Badania Norweskiego Uniwersytetu Nauk i Technologii wskazują, że wykorzystanie ciężkich przysiadów pozwala piłkarzom nożnym biegać szybciej, jak i wyżej skakać.

Badania zostały opublikowane w British Journal of Sports Medicine i sugerują, że wykorzystanie ciężkiego treningu nóg powinno być elementem przygotowawczym wszystkich piłkarzy.

Badanie

Naukowcy porównali wyniki wysokości skoku i czasu sprintu 17 międzynarodowych graczy piłki nożnej, w wieku 26 lat (średnia). Otrzymane dane porównano z uzyskanym wynikiem 1RM ( obciążenie, z którym możemy wykonać maksymalnie 1 powtórzenie) dla przysiadu, gdzie piłkarze mieli za zadanie wykonać przysiad z równoległym ustawieniem ud do podłoża.

Wynik

Piłkarze, którzy szybciej biegali sprintem na 10 i 30 metrów, jak i prezentowali wyższy zakres wyskoku, wykorzystali większe obciążenie w przysiadzie dla jednego maksymalnego powtórzenia.

Wnioski

Trening siłowy nóg, który zazwyczaj przez trenerów piłki nożnej jest negowany, może przyczynić się do poprawy możliwości wysiłkowych piłkarzy nożnych. Silne mięśnie uda pozwalają na wyższy skok, jak i szybszy sprint. Trening siłowy nie wykazuje również negatywnego wpływu na pogorszenie wydolności.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.