Święta to czas, w którym zdarza nam się pochłonąć spore ilości rozmaitych łakoci, zwłaszcza serników, makowców, tortów, etc. Nie da się ukryć, że receptura tych przysmaków zazwyczaj koliduje z zasadami zdrowego żywienia. Astronomiczne niekiedy ilości cukru, margaryna zawierająca utwardzone tłuszcze roślinne czy biała mąka to tylko niektóre z głównych składników domowych czy nabytych w cukierni wypieków. Na szczęście jest smaczna i zdrowa alternatywa! Specjalnie na okoliczność świąt zamieszczam przepis na muffiny piernikowe, które świetnie smakują, są szybkie do przygotowania i zasobne w błonnik i składniki odżywcze!
Składniki potrzebne do przygotowania około 6 muffinek
25 g gorzkiej czekolady minimum 70% kakao (może być np. z dodatkiem skórki pomarańczowej)
1 średni banan
2 jaja
30 g klarowanego masła
50 g zmielonych migdałów (można kupić płatki migdałowe i zmielić na pył w młynku do kawy)
przyprawa do piernika
1 łyżeczka kakao holenderskiego
Przygotowanie
Masło i czekoladę należy rozpuścić w kąpieli wodnej, żółtka oddzielić od białek. Rozpuszczoną czekoladę, masło, kakao, przyprawę do piernika, żółtka i banana zmiksować na jednolitą masę, a następnie połączyć ze zmielonymi płatkami migdałowymi. Jeżeli ciasto będzie zbyt gęste należy dodać 1-2 łyżki mleka. Na koniec masę czekoladową wystarczy połączyć z ubitą na sztywno pianą, a następnie przełożyć do foremek. Piec w piekarniku rozgrzanym do 180˚ przez około 20-25 minut. Ponieważ muffiny pozbawione są glutenu, to pomimo iż na początku pięknie wyrosną, to po wyciągnięciu z piekarnika nieznacznie opadną.
Podsumowanie
Nasze upodobanie do smaku słodkiego nie musi być przyczyną problemów z nadmiarem tkanki tłuszczowej, odkładającej się w okolicy pasa. Wypieki, tak jak każde inne dania mogą być bardziej lub mniej zdrowe. Zdecydowanie zdyskwalifikować należy ciasta powstałe na bazie utwardzonych tłuszczów roślinnych – to już nie chodzi o kwestie związane z masą ciała, ale przede wszystkim zdrowiem! Warto unikać wypieków składających się głównie z cukru i tłustego kremu, lepszą opcją są pierniki z orzechami i owocami, lekkie biszkopty z musami owocowymi czy drożdżowce. Niezależnie od rodzaju spożywanego ciasta – warto zachować umiar. Nawet najbardziej „prozdrowotne” wypieki mogą mieć negatywny wpływ na kondycję – nie tylko przewodu pokarmowego, jeśli spożywane są w zbyt dużych ilościach.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.