Testosteron i jego poziom w naszym organizmie interesuje praktycznie każdą osobę trenującą sylwetkowo, siłowo, czy uprawiającą jakąkolwiek dyscyplinę sportu. Jeżeli nie, to zdecydowanie powinien zainteresować.
To właśnie ten hormon odpowiada między innymi za to, jakie osiągniemy wyniki siłowe, ile zbudujemy mięśni, do jakiego poziomu zredukujemy tkankę tłuszczową, jak się ogólnie czujemy, jakie jest nasze libido i płodność. Z tego też względu wartości poniżej normy lub nawet w dolnej jego granicy często są powodem wielu problemów. Nie tylko w wyżej wymienionych aspektach, ale również pod względem zdrowotnym.
Testosteron jest najważniejszym z męskich hormonów androgenowych. Produkowany jest w naszym organizmie przez komórki śródmiąższowe Leydiga, a ma to miejsce w jądrach. Jednak niewielką produkcję również zaobserwować można w: jajnikach, korze nadnerczy i łożysku, a wpływ na to ma hormon luteinizujący. Podstawowe pytanie, jakie można w tym momencie zadać, to co zrobić, aby zwiększyć jego poziom w granicach fizjologicznych możliwości naszego organizmu? Bez wątpienia jednym z suplementów, który może mieć na niego pozytywny wpływ jest kwas d-asparaginowy, czyli popularne DAA.
Właściwości DAA
zwiększenie produkcji testosteronu,
wpływa na budowę masy mięśniowej,
wpływa na poziom tkanki tłuszczowej,
zwiększa libido,
poprawia samopoczucie,
polepsza jakość snu,
zwiększa produkcję plemników,
wzmacnia funkcjonowanie układu immunologicznego,
wpływa na zwiększenie siły mięśni,
poprawia regenerację organizmu,
wpływa na lepszą jakość treningów,
powoduje wzrost wytwarzania hormonu luteinizującego,
pobudza receptory GABA,
zwiększa produkcję dopaminy,
poprawia pracę ośrodkowego układu nerwowego.
Zastosowanie DAA
budowa masy mięśniowej,
redukcja tkanki tłuszczowej,
poprawa siły mięśni,
poprawa wytrzymałości,
w celu poprawy kondycji,
poprawa jakości snu,
wzrost libido,
regeneracja układu nerwowego.
Dawkowanie DAA
W badaniu z 2010 roku przeprowadzonym przez profesora D’Aniello zastosowano 3 g suplementu dla grupy osób. Zaobserwowano wzrost poziomu testosteronu o 40%, a hormonu luteinizującego o 25% w porównaniu z grupą placebo. Z tego też względu zalecane ilości wynoszą od 1,5 do 4 g dziennie. Najlepiej podzielone na dwie dawki: przed treningiem i przed snem. W niektórych przypadkach zaobserwowano wzrost prolaktyny. Z tego też względu w czasie cyklu, który zaleca się stosować 1-1,5 miesiąca dodać można suplementację niepokalankiem pospolitym oraz witaminą B6.
Z czym łączyć DAA?
Kwas D-asparaginowy można łączyć z innymi suplementami wpływającymi pozytywnie na naszą gospodarkę hormonalną i libido. Mogą to być między innymi:
Raczej nie ma osób, którym by nie zależało na tym, aby ich poziom androgenów był wyższy, niż dolna lub nawet średnia granica normy. Wszystko przez to, jakie plusy niesie to za sobą. Szczególnie po 35 roku życia, gdy poziom testosteronu spada i może być to odczuwalne.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.