Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Sprawność fizyczna zmniejsza ryzyko demencji o 90%

Sprawność fizyczna zmniejsza ryzyko demencji o 90%
Według szwedzkich badań, które zostały opublikowane w “Neurology” osoby powyżej 40 roku życia, które utrzymują wysoką sprawność fizyczną mają o 90% mniejsze szanse na choroby demencyjne, niż osoby, które nie są sprawne i reprezentują przeciętną aktywność fizyczną.

Mając więc 40 lat i więcej warto wykorzystać tego typu wiadomość, jako element przeciwdziałania chorobom neurodegeneracyjnym.

Badanie

W roku 1963 szwedzcy naukowcy określili kondycję psychofizyczną 191 kobiet w wieku od 38 do 60 lat. Wykorzystali oni w tym celu rower, którym to kobiety miały za zadanie się poruszać zwiększając obciążenie, aż do momentu wyczerpania. Po tym “egzaminie” kobiety zostały poddane obserwacji trwającej 44 lata.

Wyniki

Im lepsze wyniki kobiety osiągały, tym szansa na wystąpienie choroby neurodegeneracyjnej była mniejsza. Ryzyko chorób otępiennych było o 88% mniejsze u kobiet sprawnych, niż tych, które wykazywały przeciętną sprawność fizyczną. Kobiety w średnim wieku miały zmniejszoną szansę na demencję aż o 90%.

Należy zaznaczyć, że masa ciała nie miała tutaj znaczenia na wynik badania.

Wnioski

Wykorzystanie wysokiej sprawności fizycznej po raz kolejny pokazuje nam, że ćwiczenia są znacznym elementem utrzymanie kondycji fizycznej, jak i funkcji naszego układu nerwowego. Najprawdopodobniej związane jest to ze sprawniejszą funkcją układu dokrewnego, który podtrzymywał aktywność komórek nerwowych.

 

Źródła: http://n.neurology.org/content/90/15/e1298

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.