Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Fitoterapia zmęczonej wątroby

Fitoterapia zmęczonej wątroby
Wątroba jest narządem o wyjątkowych zdolnościach regeneracyjnych. Niemniej jednak nie oznacza to, że jest nieśmiertelna, czy też – że nie należy okazywać jej odpowiedniej troski. Niestety niehigieniczny tryb życia obejmujący niewłaściwą dietę, nadużywanie alkoholu, stosowanie sterydów anaboliczno-androgennych, wszystko to niekorzystnie odbija się na pracy wątroby. Na szczęście są sposoby na to by wesprzeć funkcje tego narządu. Z pomocą przychodzi nam fitoterapia. W niniejszym artykule przedstawiam listę substancji roślinnych, które korzystnie wpływają na kondycję wątroby.

Karczoch zwyczajny

Karczoch zwyczajny (Cynara scolymus). przez długi czas ceniony był jedynie ze względu na walory kulinarne, dopiero w XVIII wieku Aleksander Nikolas, mnich z zakonu Benedyktynów, zaobserwował i obwieścił światu, że liści karczocha mogą pomagać osobom dotkniętym żółtaczką. Dziś karczoch i ekstrakty z tej rośliny polecane są w rozmaitych zaburzeniach trawiennych trawiennych, nieprawidłowościach w wydzielaniu żółci, a także – we wspomaganiu leczenia hyperlipidemii. Za sprawą kwasów fenolowych (takich jak cynaryna), flawonoidów (najbardziej aktywny jest cynarozyd) i laktonów seskwiterpenowych karczoch działa ochronnie na komórki wątroby i wspomaga procesy regeneracyjne.

Ostropest plamisty i sylimaryna

Ostropest plamisty (Silybum marianum ) jest rośliną której nasiona tradycyjnie polecane są w przypadku zaburzeń pracy wątroby i problemów trawiennych. Oprócz medycyny ludowej pozytywny wpływ ostropestu na funkcje wspomnianego narządu potwierdzają też badania naukowe. Działanie zawartych w nim składników aktywnych, a przede wszystkim sylibiny, sylibininy, sylidoniny, (tworzących razem tzw. sylimarynę), jak również izosylibiny, sylichrystyny ma charakter wielopłaszczyznowy. Substancje te wykazują działanie ochronne, a dodatkowo także pobudzają procesy naprawcze zwiększenie aktywności enzymów biorących udział w procesach syntezy białek.

Ostryż długi i kurkuma

Ostryż długi (Curcuma longa), jest rośliną z której otrzymuje się popularną przyprawę - kurkumę (stanowiącą m.n. Integralny składnik curry). Oprócz walorów kulinarnych ostryż posiada także \właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne oraz - potencjał hepatoprotekcyjny. Unikalne walory tej rośliny i zawartych w niej bioaktywnych związków takich jak kurkumina jest przedmiotem intensywnych badań.Dane naukowe wskazują, że substancje obecne w ostryżu chronią wątrobę przed działaniem szkodliwych czynników takich jak alkohol, tioacetamid, nadmiar żelaza, czterochlorek węgla. Substancje te pomagają również w odprowadzeniu nadmiaru żółci. Wstępne dane sugerują również, ze potencjał hepatoprotekcyjny i leczniczy kurkumy jest na tyle silny, iż może ona pomagać osobom z marskością wątroby!

Działanie pomocnicze

Pewien potencjał we wspomaganiu kondycji wątroby mają także inne rośliny, z których za najcenniejsze uznać należy:

  • mniszek lekarski – wykazuje działanie żółciotwórcze i żółciopędne oraz antyoksydacyjne,
  • mięta – usprawnia trawienie, działa żółciopędne oraz rozkurczowo, a także uspokajająco i przeciwbakteryjnie; jest stosowana przy dolegliwościach kurczowych w okolicach żołądka i jelit, a także pęcherzyka i dróg żółciowych,
  • kminek – polecany w zaburzeniach trawienia, wzdęciach i gazach. Wspomaga produkcję soków trawiennych,
  • inne takie jak: rzodkiew, cykoria podróżnik, cząber ogrodowy – wszystkie wymienione mogą bezpośrednio lub pośrednio wspomagać pracę wątroby.

Podsumowanie

Jak widać istnieje wiele surowców roślinnych mogących wspomagać pracę wątroby działając ochronnie na jej komórki i przyspieszając jej regenerację, a także ułatwiając produkcję i odpływ żółci. Kierunkowe wykorzystanie wspomnianych komponentów może nieść za sobą wiele korzyści,  nie jest w stanie zniwelować wszystkich negatywnych następstw niehigienicznego trybu życia. Zdrowa dieta i unikanie ekspozycji na działanie czynników mocno obciążających wątrobę jest jedynym słusznym rozwiązaniem o ile chcemy utrzymać ten narząd w dobrej kondycji przez lata.