Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Fitoterapia zmęczonej wątroby

Wątroba jest narządem o wyjątkowych zdolnościach regeneracyjnych. Niemniej jednak nie oznacza to, że jest nieśmiertelna, czy też – że nie należy okazywać jej odpowiedniej troski. Niestety niehigieniczny tryb życia obejmujący niewłaściwą dietę, nadużywanie alkoholu, stosowanie sterydów anaboliczno-androgennych, wszystko to niekorzystnie odbija się na pracy wątroby. Na szczęście są sposoby na to by wesprzeć funkcje tego narządu. Z pomocą przychodzi nam fitoterapia. W niniejszym artykule przedstawiam listę substancji roślinnych, które korzystnie wpływają na kondycję wątroby.

Karczoch zwyczajny

Karczoch zwyczajny (Cynara scolymus). przez długi czas ceniony był jedynie ze względu na walory kulinarne, dopiero w XVIII wieku Aleksander Nikolas, mnich z zakonu Benedyktynów, zaobserwował i obwieścił światu, że liści karczocha mogą pomagać osobom dotkniętym żółtaczką. Dziś karczoch i ekstrakty z tej rośliny polecane są w rozmaitych zaburzeniach trawiennych trawiennych, nieprawidłowościach w wydzielaniu żółci, a także – we wspomaganiu leczenia hyperlipidemii. Za sprawą kwasów fenolowych (takich jak cynaryna), flawonoidów (najbardziej aktywny jest cynarozyd) i laktonów seskwiterpenowych karczoch działa ochronnie na komórki wątroby i wspomaga procesy regeneracyjne.

Ostropest plamisty i sylimaryna

Ostropest plamisty (Silybum marianum ) jest rośliną której nasiona tradycyjnie polecane są w przypadku zaburzeń pracy wątroby i problemów trawiennych. Oprócz medycyny ludowej pozytywny wpływ ostropestu na funkcje wspomnianego narządu potwierdzają też badania naukowe. Działanie zawartych w nim składników aktywnych, a przede wszystkim sylibiny, sylibininy, sylidoniny, (tworzących razem tzw. sylimarynę), jak również izosylibiny, sylichrystyny ma charakter wielopłaszczyznowy. Substancje te wykazują działanie ochronne, a dodatkowo także pobudzają procesy naprawcze zwiększenie aktywności enzymów biorących udział w procesach syntezy białek.

Ostryż długi i kurkuma

Ostryż długi (Curcuma longa), jest rośliną z której otrzymuje się popularną przyprawę - kurkumę (stanowiącą m.n. Integralny składnik curry). Oprócz walorów kulinarnych ostryż posiada także \właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne oraz - potencjał hepatoprotekcyjny. Unikalne walory tej rośliny i zawartych w niej bioaktywnych związków takich jak kurkumina jest przedmiotem intensywnych badań.Dane naukowe wskazują, że substancje obecne w ostryżu chronią wątrobę przed działaniem szkodliwych czynników takich jak alkohol, tioacetamid, nadmiar żelaza, czterochlorek węgla. Substancje te pomagają również w odprowadzeniu nadmiaru żółci. Wstępne dane sugerują również, ze potencjał hepatoprotekcyjny i leczniczy kurkumy jest na tyle silny, iż może ona pomagać osobom z marskością wątroby!

Działanie pomocnicze

Pewien potencjał we wspomaganiu kondycji wątroby mają także inne rośliny, z których za najcenniejsze uznać należy:

  • mniszek lekarski – wykazuje działanie żółciotwórcze i żółciopędne oraz antyoksydacyjne,
  • mięta – usprawnia trawienie, działa żółciopędne oraz rozkurczowo, a także uspokajająco i przeciwbakteryjnie; jest stosowana przy dolegliwościach kurczowych w okolicach żołądka i jelit, a także pęcherzyka i dróg żółciowych,
  • kminek – polecany w zaburzeniach trawienia, wzdęciach i gazach. Wspomaga produkcję soków trawiennych,
  • inne takie jak: rzodkiew, cykoria podróżnik, cząber ogrodowy – wszystkie wymienione mogą bezpośrednio lub pośrednio wspomagać pracę wątroby.

Podsumowanie

Jak widać istnieje wiele surowców roślinnych mogących wspomagać pracę wątroby działając ochronnie na jej komórki i przyspieszając jej regenerację, a także ułatwiając produkcję i odpływ żółci. Kierunkowe wykorzystanie wspomnianych komponentów może nieść za sobą wiele korzyści,  nie jest w stanie zniwelować wszystkich negatywnych następstw niehigienicznego trybu życia. Zdrowa dieta i unikanie ekspozycji na działanie czynników mocno obciążających wątrobę jest jedynym słusznym rozwiązaniem o ile chcemy utrzymać ten narząd w dobrej kondycji przez lata.  

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.