Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Gainer idealną opcją dla ektomorfików

Gainer idealną  opcją dla ektomorfików
Odżywki węglowodanowo białkowe, obiegowo nazywane „gainerami” , stanowią niezwykle popularne uzupełnienie sportowej diety ukierunkowanej na przyrost masy mięśniowej. Składają się z pewnej ilości protein (zazwyczaj ok. 15 – 30%), oraz sporej dawki węglowodanów (najczęściej ok. 50 – 80%). Wiele osób zastanawia się, dlaczego zaleca się stosować odżywkę opartą głównie na węglowodanach, skoro mięśnie składają się z białek?

Mięsnie faktycznie składają się z białka, ale proces tworzenia nowych białek mięśniowych wymaga energii, a tą dostarczają głównie węglowodany i tłuszcze. Szczególnie istotny jest fakt, że węglowodany zawarte w gainerach stymulują wydzielanie insuliny, ważnego anabolicznego hormonu odpowiedzialnego za transport aminokwasów ( z których przecież zbudowane są białka mięśniwe) oraz innych składników odżywczych do komórek mięśniowych.

Wspomnieć należy, że typowi ektomorficy (osoby o bardzo szczupłej budowie ciała), stanowiący główną grupę konsumentów odżywek węglowodanowo białkowych, mają ten problem, że ich organizm „trwoni” dostarczaną energię. Przy brakach energetycznych sięga po aminokwasy z których zbudowane są mięśnie lub te dostarczane z jedzeniem , które docelowo do budowy mięsni miałyby zostać użyte. Aminokwasy stanowią mało wydajne źródło energii i organizm zużyć ich musi relatywnie więcej niż glukozy czy tłuszczu. Priorytetem jest więc dostarczenie przede wszystkim takiej ilości energii (węglowodanów i/lub tłuszczu), by organizm nie zużywał białek na cele energetyczne i by starczyło mu „pary” do budowy tkanki mięśniowej. W tym kontekście odżywka węglowodanowo-białkowa z oczywistych względów jest rozwiązaniem dalece bardziej korzystnym niż odżywka białkowa.

Jak widać, gainer jest opcją stworzoną pod potrzeby ektomorfików chcących zbudować masę. Dostarczenie odpowiedniej ilości energii i budulca z konwencjonalnej żywności jest dla nich często bardzo trudne. Porcja gainera wypita po treningu, między posiłkami lub jako uzupełnienie posiłku może podbić znacznie kaloryczność jadłospisu, pomóc przełamać impas i przyczynić się do szybszego przyrostu masy mięśniowej. Przestrzec należy jednak uczciwie osoby ze skłonnością do szybkiego zwiększania ilości tkanki tłuszczowej, że gainery w ich wypadku mogą stanowić rozwiązanie wysoce niewskazane. O ile w przypadku ektomorfików stosowanie tzw. „masówek” prowadzi do przyspieszenia przyrostu masy mięśniowej, o tyle spożywanie gainerów przez tzw. endomorfików (osoby masywne, ze sporą ilością tkanki tłuszczowej i tendencją do jej nabywania), może szybko skończyć się zwiększeniem obwodu pasa.

Powiedzieć trzeba: „każdemu wg potrzeb”. Wychodząc naprzeciw potrzebom osób z szybkim metabolizmem, mających problemy ze zwiększaniem masy mięśniowej, firma SFD wypuściła na rynek odżywkę węglowodanowo-białkową „MASS Activator” w wyjątkowo przystępnej cenie i zaprojektowaną, aby w sposób wygodny i smaczny uzupełnić dietę w materiały energetyczne i budulcowe konieczne do szybkiego przyrostu masy mięśniowej.