Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Prawda na temat l-karnityny. Część II

Prawda na temat l-karnityny. Część II
W poprzedniej części artykułu opisałem pokrótce rolę l-karnityny w przebiegu procesów energetycznych, która wydaje się być na tyle doniosła, że aż „prosi się” o dodatkową suplementację w celu wspomagania zdolności wysiłkowych czy poprawie estetyki sylwetki. W tej części swoich rozważań, poświęcę trochę uwagi skuteczności dodatkowej podaży l-karnityny w postaci suplementu w kontekście stawianych jej oczekiwań i pewnym mechanizmom, które ograniczają oczekiwaną skuteczność.

Prawda na temat l-karnityny. Cz. I

L-karnityna jest substancją dość dobrze przebadaną, w zbiorach publikacji naukowych można odszukać sporą ilość prac na jej temat. Pomimo tego jednak zasadność suplementacji w programach redukcji masy czy poprawy składu ciała jest dość polemiczna. Zdecydowana większość badań przeprowadzonych na ludziach nie potwierdziła bowiem jej skuteczności w tym zakresie, choć w eksperymencie,  w których użyto  wysokich dawek (ok. 3g na dobę) zaobserwowano korzystne działanie. Jakość sporej liczby badań pozostawia jednak wiele do życzenia i z pewnością nie stanowi wyroczni w tej sprawie.

Również jeśli chodzi o wspomaganie zdolności wysiłkowych, eksperymenty przeprowadzone na wytrenowanych sportowcach nie wykazały jakichkolwiek korzyści ze stosowania karnityny w postaci suplementu (2g/dobę). Potwierdzają to również publikacje stanowiące przeglądy dostępnych danych na temat przydatności suplementów karnitynowych, zarówno we wspomaganiu wysiłku jak i w programach ukierunkowanych na redukcję tkanki tłuszczowej (Heinonen).

Suplementacja l-karnityną jest problematyczna z wielu powodów. Przede wszystkim wchłanianie tej substancji z przewodu pokarmowego jest mocno ograniczone i zależne od dawki. Po drugie szczytowy poziom w plazmie krwi po podaniu doustnym osiąga ona po ok. 2 – 4,5h od przyjęcia. Po trzecie, zwiększenie jej poziomu we krwi nie oznacza zwiększenia jej poziomu w tkance mięśniowej, po czwarte natomiast: zwiększenie wewnątrzustrojowej puli l-karnityny nie musi wcale warunkować przyspieszenia przemian energetycznych. Choć i tutaj niczego nie możemy być na 100% pewni, bo istnieją wyniki badań, które wskazują, iż suplementacja l-karnityną zwiększa spalanie wolnych kwasów tłuszczowych u osób bez niedoborów tego związku. Nie oznacza to jednak, że summa summarum spalimy więcej energii doprowadzając do szybszej utraty wagi.

Jak więc widać wokół samej l-karnityny jest wiele niejasności, a dostępna literatura nie pozwala wyciągnąć jednoznacznych wniosków co do stosowania jej w suplementacji sportowej czy walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Również wśród samych sportowców i osób odchudzających się zdania są podzielone, spotkać można zarówno pozytywne jak i negatywne opinie na temat skuteczności tego związku. Tak więc często powielana w komercyjnych opracowaniach teza, zgodnie z którą korzystny wpływ suplementacji l-karnityną na proces spalania tkanki tłuszczowej czy zwiększania możliwości wysiłkowych jest dobrze potwierdzony – nie jest prawdziwa. W istocie rzeczy potencjał tej substancji jest niepewny i kontrowersyjny.

Prawda na temat l-karnityny. Cz. I

 

The effects of L-carnitine supplementation on performance during interval swimming. Trappe SW, Costill DL, Goodpaster B, Vukovich MD, Fink WJ.
The effect of l-carnitine on fat oxidation, protein turnover, and body composition in slightly overweight subjects. Wutzke KD, Lorenz H.
Effects of oral L-carnitine supplementation on in vivo long-chain fatty acid oxidation in healthy adults.. Müller DM, Seim H, Kiess W, Löster H, Richter T.
Supplemental carnitine and exercise. Brass EP.
Carnitine and physical exercise. Heinonen OJ.
Influence of L-carnitine administration on maximal physical exercise..Vecchiet L, Di Lisa F, Pieralisi G, Ripari P, Menabò R, Giamberardino MA, Siliprandi N.
Pharmacokinetics of L-carnitine. Evans AM, Fornasini G.