Od zawsze mówi się, iż aktywność fizyczna może sprzyjać zdrowiu, ale czy to faktycznie prawda? Niekoniecznie. Jak wyjaśnić tę kontrowersyjną tezę? Można to zrobić w trywialny sposób. Okazuje się, że wszystkie korzyści płynące z regularnej aktywności fizycznej da się zaprzepaścić niewłaściwym trybem życia oraz błędną dietą.
Aktywność a styl życia
Można być aktywnym fizycznie, ale na przykład. 2-3 godziny siłowni tygodniowo nie są w stanie zastąpić ogólnego, codziennego ruchu. Potrzeba dodatkowo minimum 30-40 minut codziennej, ogólnej aktywności, niekoniecznie o wysokiej intensywności, aby choć w części zrównoważyć negatywny wpływ współczesnego życia.
Poza tym trudno powiedzieć, czy da się działać profilaktycznie, uwzględniając obecnie występujące zatrucie wody, powietrza (pyły drobnocząsteczkowe, zawiesiny, spaliny), szum elektromagnetyczny (ma wpływ na cukrzycę i insulinooporność) czy nasilone promieniowanie UV.
Badanie naukowe
Naukowcy wzięli pod uwagę dane z akcelerometrów ponad 81 tys. osób w wieku ok. 61,5 roku. W badanej grupie 56,4% stanowiły kobiety.
Wyniki badania
Wyższy poziom aktywności fizycznej mierzony akcelerometrem wiązał się z niższym ryzykiem hospitalizacji w przypadku 9 schorzeń takich jak:
choroba pęcherzyka żółciowego (ryzyko mniejsze o 26%),
infekcje dróg moczowych (ryzyko mniejsze o 24%),
cukrzyca (ryzyko mniejsze o 21%),
żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (ryzyko mniejsze o 18%),
zapalenie płuc (ryzyko mniejsze o 17%),
udar niedokrwienny (ryzyko mniejsze o 15%),
niedokrwistość z niedoboru żelaza (ryzyko mniejsze o 9%),
choroba uchyłkowa (ryzyko mniejsze o 6%),
polipy okrężnicy (ryzyko mniejsze o 4%).
Trening był związany z zespołem cieśni nadgarstka, chorobą zwyrodnieniową stawów oraz przepukliną pachwinową.
Zwiększenie aktywności o 20 minut dziennie (średniej lub bardziej intensywnej pracy) wiązało się ze zmniejszeniem liczby hospitalizacji w zakresie od 3,8% w przypadku polipów okrężnicy do 23% w przypadku cukrzycy.
Podsumowanie
Aktywność fizyczna przyniosła pewne zagrożenia, ale znacznie więcej korzyści zdrowotnych.
Źródła:
Eleanor L. Watts i in. Association of Accelerometer-Measured Physical Activity Level With Risks of Hospitalization for 25 Common Health Conditions in UK Adults https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2801494
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.