Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czym się kierować przy doborze treningu? Dopasuj go do swojego typu sylwetki!

Czym się kierować przy doborze treningu? Dopasuj go do swojego typu sylwetki!
Endomorfik, ektomorfik oraz mezomorfik to 3 różne typy sylwetek z którymi możemy się spotkać na co dzień. Okazuje się, że przy doborze treningu warto zwrócić uwagę na to, jaki typ sylwetki posiadamy. Odkryj, jaki masz typ sylwetki i jakie ćwiczenia najlepiej się sprawdzą w twoim przypadku. Przyjrzyjmy się, czym charakteryzują się poszczególne typy sylwetek.

Ektomorfik

Osoby charakteryzujące się tym rodzajem sylwetki są zazwyczaj drobne i szczupłe.

Typ sylwetki nie dotyczy wzrostu, ale ogólnej budowy ciała. Ektomorficy mogą się poszczycić szybką przemianą materii, dzięki której nie mają problemu z utrzymaniem szczupłej figury, nawet wtedy gdy sięgają po niezdrowe jedzenie. Rzadko dotyka ich nagły przyrost masy ciała. Nie oznacza to jednak, że nie mają problemu z tkanką tłuszczową. Dosyć ciężko dotyka ich tzw. efekt „skinny fat”, co oznacza, że pomimo szczupłej sylwetki poziom tkanki tłuszczowej jest u nich dość wysoki.

Ektomorficy pomimo intensywnych treningów mają problem z tym, by zobaczyć efekty swojej ciężkiej pracy. Mięśnie pojawiają się u nich po dłuższym okresie czasu i muszą dbać o to, by szybko nie zniknęły.

Osobom o takim typie sylwetki zalecany jest trening siłowy, najlepiej z większym obciążeniem. Warto też włączyć do diety więcej białka i węglowodanów, jeżeli zależy nam, by mięśnie były bardziej widoczne.

Mezomorfik

Osoby o takim typie sylwetki charakteryzuje muskularna budowa ciała. W ich organizmie mięśnie przeważają nad tkanką tłuszczową. U kobiet taka sylwetka ma kształt klepsydry, zaś u mężczyzn jest prostokątna. Chcąc utrzymać prawidłową sylwetkę, mezomorfik powinien postawić na dietę opierającą się na białku i węglowodanach.

Warto podkreślić, że mezomorficy są bardzo często dobrymi sportowcami – ich organizm ma ponadprzeciętną zdolność regeneracji, więc intensywne treningi są dla nich stworzone!

Osoby o muskularnej budowie mają predyspozycje, by wypracować dużą masę mięśniową, jeżeli postawią na regularne treningi i odpowiednio zbilansowaną dietę.

Endomorfik

Endomorficy mają największy problem z tkanką tłuszczową, która odkłada się wokół narządów wewnętrznych. Z tego powodu są oni szczególnie narażeni na cukrzycę, choroby serca i otyłość. Niestety to także ich najczęściej dotyka efekt jo-jo. Nie oznacza to jednak, że osiągnięcie wymarzonej sylwetki jest niemożliwe. Ciężka praca i samozaparcie są gwarancją sukcesu.

Dlatego warto postawić na regularną aktywność fizyczną i odpowiednią zdrową dietę, które pomogą osiągnąć cel. Ze względu na spowolniony metabolizm warto ograniczyć ilość zjadanych węglowodanów.

 

Więcej informacji w serwisie: myfitness.pl