Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak budować siłę bezpiecznie?

Jak budować siłę bezpiecznie?
Budowanie siły jest procesem ważnym z punktu widzenia wielu aspektów zdrowia. Odpowiednio pobudzana tkanka mięśniowa pomaga utrzymać w dobrej kondycji cały aparat ruchu, pozwalając na korzystanie z wysokiej sprawności fizycznej niezależnie od wieku.

Niekiedy jednak przed podjęciem treningów siłowych pojawiają się pytania o bezpieczeństwo procesu i jego potencjalne niebezpieczeństwa. Mimo, że kiedyś tematowi towarzyszyło sporo kontrowersji, obecnie popularność tego typu treningów rośnie.

Trening siłowy

Treningi siłowe, zwane inaczej oporowymi zaleca się włączyć do regularnej aktywności fizycznej zarówno u dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych oraz starszych.

Mogą w istotny sposób zapobiegać upadkom i kontuzjom, czy regulować metabolizm i sprzyjać korzystnemu dla zdrowia stosunkowi zawartości w organizmie tkanki mięśniowej oraz tłuszczowej. Prawidłowo implementowany trening ukierunkowany na rozwój siły oczywiście jest bezpieczny sam w sobie, jednak należy pamiętać, że prowadzony w sposób nieodpowiedzialny i / lub nieprawidłowy może stanowić pewne zagrożenie.

Bezpieczne budowanie siły

Istnieje kilka kwestii, o które szczególnie należy zadbać budując siłę. Są to aspekty m.in. żywieniowe, motoryczne, czy nawet psychiczne.

Niezbędne są zmiany w diecie

Dieta osoby podejmującej się budowania masy mięśniowej musi zapewnić podaż źródeł energii dla pracujących mięśni, a także wyższą podaż białek i aminokwasów rozwijających tkankę mięśniową i wpływających na regenerację potreningową. Jest to szczególnie ważne w przypadku słabego stanu odżywienia czy diety ubogiej w białko, ponieważ treningi siłowe mogą w tych przypadkach nie tylko nie przynieść efektów, ale również zaburzyć równowagę organizmu.

Rozciąganie i rozgrzewka

Kolejnym warunkiem bezpiecznego budowania siły jest doprowadzenie własnych zdolności motorycznych do zakresów niezbędnych do prawidłowego wykonywania wszystkich najważniejszych ćwiczeń. Niedostateczny zakres ruchomości w stawach, czy brak umiejętności aktywacji najważniejszych partii mięśniowych mogą w dużym stopniu hamować postępy, a także prowadzić do pogłębiania niektórych dysproporcji anatomicznych i zwiększania ryzyka kontuzji. W kontekście zdolności motorycznych warto wspomnieć również o właściwym przygotowaniu do treningów, czyli właściwej rozgrzewce. Prawidłowo przeprowadzona rozgrzewka uwzględniająca m.in. metody pre-aktywacji mięśniowych może w dużym stopniu zabezpieczyć przed kontuzjami oraz poprawić wyniki.

Cierpliwość

Kolejnym z aspektów o wysokim znaczeniu w kontekście budowania siły jest aspekt psychologiczny. O ile osoby początkujące zazwyczaj dosyć szybko obserwują przyrosty siły, tak osoby średniozaawansowane i zaawansowane doświadczają po pewnym czasie spowolnienia postępów. Należy pamiętać, że jest to związane z adaptacją organizmu do treningów i nie zawsze musi oznaczać braku ich efektywności. Niekiedy nawet przy idealnych warunkach dietetycznych i treningowych progres może przychodzić w powolnym tempie, co może wpływać na chęć zwiększenia częstotliwości i / lub intensywności treningów. Aby proces budowania siły był jednak bezpieczny należy cierpliwie podchodzić do zasad periodyzacji treningowej i unikać nadmiernego przeciążania organizmu, gdyż może to przynieść zupełnie inne, niż oczekiwane efekty.

Zanim zaczniesz, przygotuj się lub skorzystaj pomocy specjalisty

Aby trening siłowy był skuteczny i bezpieczny należy podejść do niego w pełni przygotowanym. Unikając przetrenowania można optymalnie stymulować układ mięśniowy i nerwowy do wzrostu siły. Należy szczegółowo zadbać o aspekty dietetyczne, motoryczne oraz psychiczne i periodyzacyjne.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.