Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Siłownia plenerowa – czy warto?

O siłowniach plenerowych przeczytać i usłyszeć można wiele. Między innymi to, że nie mają nic wspólnego z tradycyjną siłownią, że nie da się na nich sensownie poćwiczyć, że nikt z nich nie korzysta i że szybko się zniszczą. Czy jednak rzeczywiście siłownie plenerowe są nic niewarte?

Siłownia plenerowa, czyli fit park

Siłownie plenerowe, nazywane również fit parkami, to urządzenia do aktywnej rekreacji w plenerze. Umożliwiają one aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. W ostatnim czasie zyskują one coraz większą popularność. Pojawiają się jako uzupełnienie placów zabaw dla dzieci, obiektów sportowych, parków, hoteli, ośrodków wypoczynkowych, domów seniora.

Fit parki obejmują różne rodzaje urządzeń. Najczęściej podzielone są na maszyny przeznaczone do ćwiczeń siłowych – wzmacniających, wydolnościowych, poprawiających koordynację, poprawiających krążenie krwi. Urządzenia służą do wzmacniania całego ciała. Podzielone są na grupy do ćwiczeń mięśni nóg, ramion, brzucha i pleców.

Jakie urządzenia znajdziemy w fit parku?

  • Orbitreki, narciarze, rowerki, biegacze i steppery – wszelkiego rodzaju sprzęty przeznaczone do ćwiczeń wydolnościowych, poprawiające ogólnie pojętą kondycję, krążenie krwi. Wzmacniają również mięśnie nóg i pośladków.
  • Twistery, wahadła – poprawiają koordynację ruchową, aktywują biodra i mięśnie brzucha.
  • Wioślarz – dzięki tej maszynie zaangażujemy do pracy całe ciało, ramiona, plecy, nogi i brzuch.
  • Wyciąg górny – pomoże wzmocnić mięśnie ramion i pleców.
  • Znajdziemy również drążki, drabinki – na których możemy się między innymi podciągać, poręcze – do podciągania nóg i robienia dipsów, a także ławeczki do robienia brzuszków.

Urządzenia mają prostą konstrukcję, bez możliwości regulacji obciążenia. Przykładowo ćwicząć na wyciągu górnym możemy ćwiczyć jedynie z masą swojego ciała, nie mamy możliwości dołożenia dodatkowego obciążenia. Tak prosta budowa urządzeń sprawia, że są one trwalsze, łatwiejsze do skonstruowania i nie wymagają częstych napraw.

Dla stałych bywalców siłowni, którzy przyzwyczajeni są do stosowania dużych, dodatkowych obciążeń, jest to spore ograniczenie. Nie stanowi to jednak przeszkody dla osób początkujących, osób wracających do ćwiczeń po przerwie, a także osób starszych.

Każda maszyna jest opisana, dodatkowo znajdziemy na niej rysunek wyjaśniający, które partie mięśniowe angażujemy w danym ćwiczeniu.

Na maszynach znajduje się również kod kreskowy. Jeśli zeskanujemy go telefonem komórkowym, otworzy nam się strona internetowa, na której zobaczymy, jak prawidłowo ćwiczyć na danym urządzeniu.

Zalety siłowni plenerowych

  • Z pewnością wysiłek fizyczny w plenerze stanowi fantastyczną alternatywę dla ćwiczeń wykonywanych na siłowni czy w domu. Badania naukowe sugerują nawet, że wysiłek na świeżym powietrzu przynosi więcej korzyści, niż ten wykonywany w pomieszczeniu. Trenując na zewnątrz, dotlenimy organizm, przy ładnej pogodzie uzupełnimy również poziom witaminy D, która jest bardzo istotna dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.
  • Treningi wykonywane na dworze, w otoczeniu zieleni, pomagają redukować stres i uspokajają. To bardzo istotna zaleta w dzisiejszych czasach, gdzie większość z nas żyje w biegu i stresie.
  • Siłownie plenerowe są darmowe i dostępne dla każdego. Robią się coraz bardziej popularne, dzięki czemu znajdziemy je już niemalże w każdym mieście, również w tych mniejszych miejscowościach. Często starsze osoby nie chodzą na siłownię, bo nie czują się w tym miejscu dobrze, poza tym musiałby kupić karnet i odpowiednie ubrania do ćwiczeń. Tymczasem na siłowni plenerowej mogą poćwiczyć za darmo i kiedy chcą.
  • Ćwiczenia w fit parku bardzo łatwo połączyć z inną formą aktywności: spacerem, bieganiem czy jazdą na rowerze. To duże udogodnienie dla osób, które do tej pory stawiały tylko na ćwiczenia wydolnościowe. Teraz mogą bez problemu, niejako przy okazji, wzmocnić główne partie mięśniowe.
  • Prawidłowo wykonywane ćwiczenia w siłowni outdoorowej mogą pełnić rolę rehabilitacji lub prehabilitacji. Starsze lub do tej pory mało aktywne fizycznie osoby wykonując ćwiczenia na urządzeniach w fit parku wzmocnią mięśnie brzucha, pleców, ramion i nóg. Pomoże to zapobiegać lub zmniejszać bóle pleców czy bioder.
  • Regularne treningi w siłowni outdoorowej stanowią świetny trening ogólnorozwojowy. Osoby, które do tej pory nie ćwiczyły, z pewnością poprawią swoją kondycję i samopoczucie, wzmocnią mięśnie i poprawią wygląd sylwetki.

Wady ćwiczeń w siłowniach plenerowych

  • Trening uzależniony jest od warunków atmosferycznych. O ile wiosną i latem z powodzeniem możemy trenować, o tyle mniejsze możliwości mamy zimą czy podczas ulewnych deszczy.
  • Niektóre urządzenia nie są zbyt wygodne, gdyż nie posiadają obić czy wygodnych uchwytów. Nie są również dostosowane do każdego wzrostu, jeśli więc jesteśmy zbyt wysocy lub zbyt niscy, możemy mieć problem z prawidłowym wykonywaniem ćwiczeń.
  • Jak wspomniałam wcześniej, urządzenia nie mają możliwości regulowania oporu. Jest to szczególnie ograniczające dla osób, które już wcześniej ćwiczyły i potrzebują większego obciążenia. Świetną alternatywą dla osób zaawansowanych są jednak drążki, drabinki i poręcze. Można na nich wykonać wiele wymagających ćwiczeń – takich jak podciąganie na drążku, dipsy czy wznosy kolan do klatki. To tylko kilka pomysłów dla osób, które potrzebują wyższego poziomu trudności.

Podsumowanie

Siłownie plenerowe to dość duża forma uproszczenia tego, co możemy znaleźć w klubach fitness. Z pewnością ćwiczenia w fit parku nie są w stanie zastąpić treningu wykonanego w profesjonalnej siłowni. Mogą jednak stanowić ciekawą formę uzupełnienia treningu. Z pewnością natomiast stanowią świetny sposób promocji sportu wśród rodziców, osób starszych czy osób nieśmiałych. Jak wiadomo, każda forma ruchu jest lepsza niż brak ruchu. Jeśli więc takie miejsca zachęcają do ćwiczeń osoby starsze, otyłe czy nieaktywne fizycznie, to warto by było ich jak najwięcej.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.