Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Trening siłowy i cardio wykonuj oddzielnie

Trening siłowy i cardio wykonuj oddzielnie
Dość częstą praktyką treningową jest wykorzystanie treningu siłowego i cardio tego samego dnia, a nawet tej samej porze, gdzie osoby trenujące wykonują aeroby po siłowni. Tego typu działanie posiada pewne uzasadnienie, jednak badania sugerują, aby trening tego typu rozdzielać, jeśli zależy nam na efektach treningu siłowego i jednocześnie redukcji większej ilości tłuszczu.

Badanie naukowe

Fińskie badanie prezentuje 102 osoby, wśród których nadzorowano treningi siłowe i cardio przez okres 24 tygodni.

Podzielono je na trzy grupy:

  • jedna z nich trenowała 2-3 razy w tygodniu wykonując cardio i trening siłowy tego samego dnia oraz robiąc cardio przed siłownią,
  • druga grupa trenowała 4-5 razy w tygodniu nie łącząc treningów siłowych i cardio,
  • trzecia grupa wykonywała trening siłowy i cardio tego samego dnia robiąc najpierw siłownię, a później cardio, 2-3 razy w tyg.

Wyniki badania

Pod kątem analizy siły mięśniowej wzrosła ona o taką samą wartość u wszystkich uczestników badania. Ilość/zmiana beztłuszczowej masy mięśniowej również nie została odnotowana na poziomie statystycznie istotnym.

Ilość tkanki tłuszczowej straciła najwięcej grupa, która wykonywała treningi siłowe i cardio w różne dni. Dodatkowo w grupie tej odnotowano największy wzrost VO2max.

Okazuje się więc, że wykorzystanie treningu typu cardio w dni inne, niż trening siłowy, jest okazją do tego, aby poprawić kompozycję składu ciała sylwetki, jak i przyłożyć się do większej sprawności podnosząc poziom VO2max.

 

Źródła: Appl Physiol Nutr Metab. 2016 Jul; 41 (7): 767-74.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.