Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

“Zabawka“ dla dużych dziewczynek i chłopców - skakanka

“Zabawka“ dla dużych dziewczynek i chłopców - skakanka
Niezależnie od tego, czy aktualnie trenujesz siłowo, uczęszczasz na zajęcia fitness, biegasz czy też przemierzasz świat pedałując, warto byś wiedział, że możesz dodatkowo „podkręcić” swój organizm, co – poprzez zapewnienie mu nowych bodźców – zoptymalizuje rozwój, powoli uzyskać lepsze efekty. Jak to zrobić? Poszerzaj swoje horyzonty i wprowadzaj nowe ćwiczenia, zyskuj nowe umiejętności, nie ograniczaj się, zapewniaj swoim mięśniom nowe bodźce! Niedocenianym, zapomnianym i bardzo często kojarzonym tylko z okresem dzieciństwa przyrządem treningowym jest… skakanka!

„Zabawka”, w którą zdecydowanie warto się zainteresować

Skakanie na skakance to ćwiczenie ogólnorozwojowe, podczas jego wykonywania pracuje całe ciało. Zastanawiasz się teraz, w jaki sposób i w jakich celach mógłbyś wykorzystać ten przyrząd? Jest wiele możliwości:

  • Rozgrzewka przed treningiem
  • „Schładzanie” po treningu
  • Doskonały sposób na poprawę koordynacji (jeżeli nigdy nie skakałeś, sprawdź, jak ciężko „namówić” chociażby ręce i nogi, żeby współpracowały), poprawia poczucie równowagi
  • Praca nad szybkością treningów, zręcznością
  • Element treningów metabolicznych, crossfit, sportów walki, treningu obwodowego
  • Fantastyczne “narzędzie” do przeprowadzania treningu zarówno aerobowego (długotrwałego, lecz o niskiej intensywności) oraz interwałowego (charakteryzującego się naprzemiennie występującą wysoką i niską intensywnością)

Aby trening z wykorzystaniem skakanki był bezpieczny i wiązał się z samymi korzyściami (a nie prowadził do kontuzji) należy spełnić kilka podstawowych warunków.

Przede wszystkim niezmiernie istotny jest dobór skakanki o odpowiedniej długości. Jeżeli, gdy staniesz na jej środku sięga ci ona do pach, to możesz mieć pewność, że będzie odpowiednia. Pamiętaj, że zawsze możesz ją skrócić – np. poprzez wysunięcie sznurków z rączek i zawiązanie „supełków” niżej. Należy być ostrożnym z obcinaniem, gdyż jak to mówi stare przysłowie „łatwiej kijek obcienkować, niż go później pogrubasić” – gdy obetniesz za dużo, konieczne będzie zainwestowanie w drugą.


Zadbaj o to, by obuwie było wygodne, dobrze trzymało stopę. Zwróć uwagę również na nawierzchnię, na której ćwiczysz, powinna być amortyzująca. Skakanie boso na asfalcie to kiepski pomysł. Absolutnie zrezygnuj z ćwiczeń w klapkach, nawet wtedy, kiedy dysponujesz najbardziej markowymi z markowych, czyli tymi marki kubota. Pamiętaj także, by twoje kolana były zawsze „miękkie”, czyli nie prostuj ich podczas skakania.

Choć wydawać by się mogło, że skakanie na skakance jest łatwe i przyjemne i można by tak godzinami, to niestety, muszę was rozczarować. Osoby początkujące, ze słabą kondycją prawdopodobnie już po kilkudziesięciu sekundach złapią zadyszkę, a po kilku minutach będą okrutnie zmęczone. Ważne jest, by do tej “zabawki” podejść racjonalnie i stopniowo zwiększać zarówno czas treningu, jak i jego intensywność. Polecam zacząć od stosunkowo wolnych skoków w równym tempie obunóż oraz naprzemiennie wybijając się raz z prawej, raz z lewej nogi. Gdy skakanka przestanie “zawadzać”, a koordynacja oraz kondycja ulegną poprawie wtedy jest czas na zwiększanie trudności: dwa obroty podczas jednego skoku, skakanie skipem A, krzyżowanie rąk - ogrom możliwości.

Niezależnie od tego w jaki sposób i przy użyciu jakich przyrządów trenujesz, pamiętaj, że na zbudowanie “formy” - czy to wytrzymałości, zredukowanie tkanki tłuszczowej, poprawy koordynacji - potrzeba czasu, zaangażowania i regularności.