IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy soki owocowe mogą chronić skórę przed promieniami UVA i UVB?

Czy soki owocowe mogą chronić skórę przed promieniami UVA i UVB?
Owoce cytrusowe są łatwo dostępne, popularne i są szeroko stosowane do produkcji batonów owocowych, soków, ciast, lodów i dżemów na całym świecie. Cytrusy są źródłem dobroczynnych substancji. Zawierają wiele składników odżywczych i mają bardzo niską zawartość tłuszczu. Kwasy organiczne zawarte w owocach cytrusowych, takie jak kwas cytrynowy i kwas jabłkowy są łatwo metabolizowane, ponieważ wchodzą do wielu szlaków metabolicznych u ludzi.

Soki owocowe w diecie

Warto jednak pamiętać, iż sok pomarańczowy zawiera niewiele mniej cukru niż napoje typu cola. Trudno uznawać soki za korzystny element diety, szczególnie jeśli są spożywane przez osoby borykające się z nadwagą lub otyłością.

W kilka badań wykazało, że owoce cytrusowe, ich ekstrakty oraz flawonoidy cytrusowe (związki bioaktywne zawarte w cytrusach) działają prewencyjnie, pomagając w zwalczaniu reaktywnych form tlenu (ROS), niwelując stan zapalny, zmniejszając ryzyko raka oraz wielu chorób przewlekłych.

Soki a ochrona skóry przed nadmiarem promieni słonecznych

Naukowcy chcieli ustalić antyutleniające właściwości mieszanki soków cytrusowych i zawartych w nich związków bioaktywnych: narirutyny, hesperydyny i kwas askorbinowego (witaminy C). Narirutyna i naryngina, nadająca gorzki smak owocom, są obecne w grejpfrutach (Citrus paradisi) (20% i 70%, odpowiednio). Niewielkie stężenia naryngeniny wykryto w pomidorze i jego przetworach.

Naukowcy ustalali wpływ soków na stres oksydacyjny wywołany nadtlenkiem wodoru na liniach komórkowych skóry człowieka i zmodyfikowane genetycznie myszy, narażone na promieniowanie UVB. Wiemy, iż nadmierna ekspozycja na światło słoneczne, w tym promieniowanie UVA i UVB wywołuje zmiany genetyczne, uszkodzenia DNA, uszkodzenia lipidów i białek, wskutek czego przyspiesza starzenie skóry oraz indukuje różnorakie nowotwory. Światło słoneczne jest sklasyfikowane jako czynnik rakotwórczy I klasy przez IARC.

Co ustalono w badaniach?

Mieszanka soków na bazie cytrusów zmniejszyła uszkodzenia komórek wywołane nadtlenkiem wodoru (H2O2) i zmniejszyła wytwarzanie reaktywnych form tlenu wewnątrz komórek. Podawanie soków zmniejszyło uszkodzenia powodowane przez nadtlenek wodoru, przez blokowanie jego wpływu na określone szlaki (rozmaitych białek itd.) Podawanie soku zwiększyło ekspresję mechanizmów antyoksydacyjnych (np. katalaza i dysmutaza ponadtlenkowa).

Dodatkowo podanie mieszanki soków na bazie cytrusów zmniejszyło ilość zmarszczek i grubość skóry, a zwiększyło zawartość kolagenu u myszy eksponowanych na promieniowanie UV. Czyli odnotowano działanie ochronne soków cytrusowych dla skóry.

Te wyniki wskazują, że mieszanka soków na bazie cytrusów jest potencjalnie zdrowym napojem zapobiegającym przedwczesnemu starzenie się skóry wywołanego stresem oksydacyjnym (promieniowanie UV wywołuje podobne zmiany, wzmaga stres oksydacyjny, podobnie jak nadmierny trening wytrzymałościowy np. bieganie czy kolarstwo).

Soki – potencjalne ryzyko

Warto pamiętać o dwóch problemach:

  1. Pierwszy to zawartość w sokach cytrusowych węglowodanów (o szybkiej kinetyce), które mają wpływ na wyrzut insuliny i tycie.
  2. Drugi to hamowanie enzymów z rodziny CYP, dlatego sokami nie należy popijać leków. Przykładowo sok z grejpfruta potrafi zwiększać stężenie wielu leków czy hormonów np. testosteronu, estradiolu, kokainy, progesteronu, kortyzolu, sildenafilu (viagra), salmeterolu (beta-mimetyk).

Niemniej cytrusy mogą mieć przyszłość, szczególnie jeśli ktoś stosuje węglowodany zawarte w sokach np. po treningu siłowym lub same ekstrakty substancji aktywnych, pochodzące z soków.

Źródła: Pobłocka-Olech L. i in. Naryngenina i jej pochodne – flawanony o wielokierunkowej aktywności farmakologicznej http://www.czytelniamedyczna.pl/2381,naryngenina-i-jej-pochodne-flawanony-o-wielokierunkowej-aktywnosci-farmakologic.html D-B Kim Antioxidant and anti-ageing activities of citrus-based juice mixture https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26471635

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.