Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Grzybica stóp – palący problem

Grzybicą zarazić można się naprawdę łatwo - szczególnie latem. Na basenie, pod prysznicem czy w szatniach klubów fitness. Dodatkowo wilgoć i wysoka temperatura w mało przewiewnych butach, które sprzyjają rozwojowi zakażenia, mogą pogłębić problem. Grzybica nie dotyczy tylko sportowców - każdy z nas może łatwo stać się jej niezbyt szczęśliwym posiadaczem.

Czy istnieją osoby bardziej podatne na zarażenia grzybicą stóp?

Istnieje pogląd, który mówi, iż mężczyźni są bardziej podatni na infekcje grzybicze. Teoria ta nie została udowodniona naukowo i  prawdopodobnie wynika z tego, że panowie znacznie częściej korzystają z publicznych  szatni i natrysków i niestety rzadziej pamiętają o profilaktyce - np. o klapkach czy sandałach, które znacznie minimalizują ryzyko złapania grzybicy, a także częściej zakładają obuwie na wilgotne stopy. Dodatkowo uważa, się iż wraz z wiekiem stajemy się bardziej podatni na zarażenia - u dzieci problemy tego typu w zasadzie nie występują. Ryzyko wzrasta także po antybiotykoterapii, a także w przypadku występowania jednostek chorobowych takich jak cukrzyca lub nowotwory.

Jakie są objawy i rodzaje grzybicy stóp?

Dermatolodzy, w zależności od występujących objawów, wyróżniają trzy zasadnicze rodzaje grzybicy stóp:

Międzypalcowa - najczęściej rozwija się pomiędzy IV a V palcem u stopy, towarzyszy jej świąd, pieczenie i  zaczerwienienia, a skóra wygląda jak popękana. Ten typ grzybicy występuje zdecydowanie najczęściej.

 Mokasynowa - zwykle w fazie początkowej objawia się niewielką bolesnością stopy, a następnie na całej powierzchni podeszwy pojawiają się łuszczące się zmiany. Charakterystyczną cechą jest także zaczerwienie, czyli tak zwany rumień.

Pęcherzykowata - typowym objawem jest nagłe pojawienie się - zarówno na stronie grzbietowej stopy jaki i podeszwie pęcherzy wypełnionych płynem.

Jak leczyć grzybicę?

Przede wszystkim konieczna jest konsultacja z lekarzem, który na podstawie odpowiednich badań mikrobiologicznych potwierdzi, iż na pewno zaraziliśmy się grzybicą. Może okazać się bowiem, że chociaż naszym zdaniem ( i doktora google) objawy mogłyby wskazywać jednoznacznie na grzybicę, to jednak pamiętajmy, iż istnieją schorzenia przypominające tę chorobę, a nią nie będące. Należą tu choćby różnego typu infekcje bakteryjne, łuszczyca czy rogowiec dłoni i stóp.

W przypadku stwierdzonej grzybicy - zazwyczaj wystarcza stosowanie w warunkach domowych ogólnie dostępnych preparatów przeciwgrzybiczych (maści, aerozoli, kremów, żeli itp.) zgodnie z zaleceniami dermatologa, a także odpowiednia higiena. Częstym błędem jest stosowanie hydrokortyzonu na własną rękę - o konieczności jego użycia może zadecydować tylko lekarz!

Profilaktyka grzybicy

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia grzybicy stóp warto zastosować kilka prostych tricków:

- po kąpieli lub prysznicu pamiętaj o dokładnym wysuszeniu stóp, w tym również przestrzeni międzypalcowej

- w publicznych prysznicach, łaźniach, basenach czy szatniach nigdy nie chodź boso

- zwróć uwagę na obuwie: wybieraj sandały, buty skórzane lub z bardzo dobrą wentylacją

- noś skarpetki tylko z naturalnych materiałów np. takie które zawierają min. 80% bawełny

- pamiętaj także o higienę butów, dobrze je solidnie przewietrzyć kilka razy w tygodniu - zwłaszcza jeżeli są przez Ciebie nadmiernie eksploatowane.  

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.