Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Zrozumieć suchą skórę

Sucha skóra to niewygodny problem wielu osób. Objawiać się może zaczerwienieniem, łuszczeniem, niekomfortowym napięciem oraz swędzeniem, a niekiedy i nawet bólem. Niekorzystnie wpływa zarówno na kondycję psychiczną jak i fizyczną - pamiętajmy, że popękana i wysuszona skóra nie chroni organizmu przed różnego typu infekcjami bakteryjnymi czy grzybiczymi, a także co istotne znacznie szybciej się starzeje. Co zatem zrobić? Zanim spróbujemy poradzić sobie z problemem przesuszenia, należy się zastanowić jakie mogą być przyczyny jej powstawania.

Jakie są zatem najczęstsze przyczyny przesuszania się skóry?

Kosmetyki - choć osoby posiadające skórę skłonną do przesuszeń zdają sobie sprawę z tego, że kluczowym elementem pielęgnacyjnym są kremy i balsamy nawilżające, to bardzo często dokonują  bardzo złego wyboru bądź stosują dany specyfik w sposób nieodpowiedni. Eksperci z dziedziny kosmetologii szczególnie polecają kosmetyki pozbawione alkoholi oraz wszelkich substancji zapachowych, syntetycznych barwników i niektórych konserwantów.

Warte uwagi są kosmetyki stworzone specjalnie dla skóry atopowej, jak również produkty z niższej półki pozbawione wszelkich „dodatków”. Natomiast najczęstszym błędem jeżeli chodzi o nakładanie kremów i balsamów jest to, że są nakładane na suchą skórę. Kosmetyki tego typu należy używać bezpośrednio po myciu, na skórę delikatnie osuszoną ręcznikiem.

Inna sprawa to kwestia odpowiedniego wybierania środków myjących - antybakteryjne mydła bardzo szybko  niszczą warstwę lipidową naskórka, przyczyniając się do powstawania uszkodzeń w jego obrębie. Dlatego przy doborze kosmetyków należy kierować się również zasadą: im mniej wszelkich dodatkowych substancji (np. zapachowych) tym lepiej. Zdecydowanie polecane są łagodne produkty nie zawierające mydła.

Mycie - zbyt długie kąpiele czy prysznice w gorącej wodzie na pewno  nie sprzyjają zachowaniu naturalnej warstwy lipidowej naskórka. Dlatego warto zrezygnować z nich na korzyść krótkich prysznicy w ciepłej, ale nie gorącej wodzie. Nie polecane są także wszelkie ostre "przyrządy" do mycia typu gąbki i szczotki. Osoby z tendencją do przesuszania się skóry nie powinny także zbyt często stosować peelingów do ciała.

Wiele osób skarży się na suchą i popękaną skórę dłoni - najczęstszą przyczyną jest zbyt częste mycie rąk bądź zmywanie naczyń, które najpierw doprowadza do zniszczenia warstwy ochronnej, a następnie do pękania i zaczerwienienia. Jeżeli zatem dużo zmywasz - zapatrz się w gumowe rękawiczki, albo zainwestuj – w zmywarkę. Jest to zakup nie tylko wygodny, ale także – oszczędny.

Oprócz wymienionych  „oczywistych” czynników wpływających na stan zdrowia i wygląd skóry oraz jej skłonność do przesuszania, jest jeszcze wiele innych na które należy zwrócić uwagę.

Odzież - syntetyczne i słabo przewiewne stroje również mogą powodować podrażnienia, a nawet - odparzenia. Z tych samych względów nie zaleca się także noszenia ubrań z tkanin, które "gryzą" dochodzi bowiem do podrażnień i nadmiernego rogowacenia naskórka.

Promienie słoneczne - nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne, bez zapewnienia skutecznej ochrony to także jedna z najczęstszych przyczyn przesuszania skóry. Należy zatem zadbać o odpowiednie filtry przed kąpielami słonecznymi oraz o nawilżeniu po zakończonym opalaniu. W przypadku opalania wskazany jest zdroworozsądkowy umiar.

Niektóre leki - często zapominamy, że suchość skóry może stanowić skutek uboczny zażywania leków. I tak szczególnie zła sławą w tej materii cieszą się leki przepisywane dla osób z wysokim ciśnieniem, diuretyki a także retinoidy, które często stosowane są jako panaceum na trądzik.

Niektóre suplementy – stosowanie preparatów odwadniających, szczególnie popularnych w sezonie plażowych nie tylko powoduje spadek masy ciała, ale również przyczynić się może do gorszego nawodnienia skóry, przez co traci ona estetyczny wygląd i ulega przesuszeniu. Warto się nad tym zastanowić przed zakupem takiego suplementu… 

Objaw choroby - chociaż w większości przypadków sucha skóra spowodowana jest przez czynniki zewnętrzne, to zdarza się, iż stanowi ona niespecyficzny objaw chorobowy. Do najczęstszych z nich należy cukrzyca, a także łuszczyca, niedoczynność tarczycy ie niektóre alergie. Warto na wszelki wypadek zasięgnąć porady lekarza.

Niedożywienie - wszelkie zaburzenia odżywiania i niedostateczna podaż składników odżywczych powodują przesuszanie się skóry. Dotyczy to w dużej mierze osób stosujących restrykcyjne diety odchudzające oraz eliminujące z jadłospisu wszelkie - w tym także zdrowe, tłuszcze. Należy pamiętać, że nadwaga nie koniecznie jest oznaką dobrego odżywienia organizmu, nieraz nawet osoby otyłe mogą być niedożywione – stan ten wynika z niedoborów witamin, składników mineralnych, białka czy NNKT.

Wnioski.

Nieodpowiednia pielęgnacja suchej skóry może prowadzić do wielu komplikacji, w najgorszych przypadkach nawet do zapalenia skóry czy różnego rodzaju infekcji – np. grzybiczych. Pocieszający jest fakt, że większość przyczyn wynika z zewnętrznych czynników i przy odrobinie uwagi i podjęciu odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych zazwyczaj można ten problem rozwiązać.  W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem oraz skorzystać z pomocy doświadczonej kosmetyczki.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.