Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Zrozumieć suchą skórę

Zrozumieć suchą skórę
Sucha skóra to niewygodny problem wielu osób. Objawiać się może zaczerwienieniem, łuszczeniem, niekomfortowym napięciem oraz swędzeniem, a niekiedy i nawet bólem. Niekorzystnie wpływa zarówno na kondycję psychiczną jak i fizyczną - pamiętajmy, że popękana i wysuszona skóra nie chroni organizmu przed różnego typu infekcjami bakteryjnymi czy grzybiczymi, a także co istotne znacznie szybciej się starzeje. Co zatem zrobić? Zanim spróbujemy poradzić sobie z problemem przesuszenia, należy się zastanowić jakie mogą być przyczyny jej powstawania.

Jakie są zatem najczęstsze przyczyny przesuszania się skóry?

Kosmetyki - choć osoby posiadające skórę skłonną do przesuszeń zdają sobie sprawę z tego, że kluczowym elementem pielęgnacyjnym są kremy i balsamy nawilżające, to bardzo często dokonują  bardzo złego wyboru bądź stosują dany specyfik w sposób nieodpowiedni. Eksperci z dziedziny kosmetologii szczególnie polecają kosmetyki pozbawione alkoholi oraz wszelkich substancji zapachowych, syntetycznych barwników i niektórych konserwantów.

Warte uwagi są kosmetyki stworzone specjalnie dla skóry atopowej, jak również produkty z niższej półki pozbawione wszelkich „dodatków”. Natomiast najczęstszym błędem jeżeli chodzi o nakładanie kremów i balsamów jest to, że są nakładane na suchą skórę. Kosmetyki tego typu należy używać bezpośrednio po myciu, na skórę delikatnie osuszoną ręcznikiem.

Inna sprawa to kwestia odpowiedniego wybierania środków myjących - antybakteryjne mydła bardzo szybko  niszczą warstwę lipidową naskórka, przyczyniając się do powstawania uszkodzeń w jego obrębie. Dlatego przy doborze kosmetyków należy kierować się również zasadą: im mniej wszelkich dodatkowych substancji (np. zapachowych) tym lepiej. Zdecydowanie polecane są łagodne produkty nie zawierające mydła.

Mycie - zbyt długie kąpiele czy prysznice w gorącej wodzie na pewno  nie sprzyjają zachowaniu naturalnej warstwy lipidowej naskórka. Dlatego warto zrezygnować z nich na korzyść krótkich prysznicy w ciepłej, ale nie gorącej wodzie. Nie polecane są także wszelkie ostre "przyrządy" do mycia typu gąbki i szczotki. Osoby z tendencją do przesuszania się skóry nie powinny także zbyt często stosować peelingów do ciała.

Wiele osób skarży się na suchą i popękaną skórę dłoni - najczęstszą przyczyną jest zbyt częste mycie rąk bądź zmywanie naczyń, które najpierw doprowadza do zniszczenia warstwy ochronnej, a następnie do pękania i zaczerwienienia. Jeżeli zatem dużo zmywasz - zapatrz się w gumowe rękawiczki, albo zainwestuj – w zmywarkę. Jest to zakup nie tylko wygodny, ale także – oszczędny.

Oprócz wymienionych  „oczywistych” czynników wpływających na stan zdrowia i wygląd skóry oraz jej skłonność do przesuszania, jest jeszcze wiele innych na które należy zwrócić uwagę.

Odzież - syntetyczne i słabo przewiewne stroje również mogą powodować podrażnienia, a nawet - odparzenia. Z tych samych względów nie zaleca się także noszenia ubrań z tkanin, które "gryzą" dochodzi bowiem do podrażnień i nadmiernego rogowacenia naskórka.

Promienie słoneczne - nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne, bez zapewnienia skutecznej ochrony to także jedna z najczęstszych przyczyn przesuszania skóry. Należy zatem zadbać o odpowiednie filtry przed kąpielami słonecznymi oraz o nawilżeniu po zakończonym opalaniu. W przypadku opalania wskazany jest zdroworozsądkowy umiar.

Niektóre leki - często zapominamy, że suchość skóry może stanowić skutek uboczny zażywania leków. I tak szczególnie zła sławą w tej materii cieszą się leki przepisywane dla osób z wysokim ciśnieniem, diuretyki a także retinoidy, które często stosowane są jako panaceum na trądzik.

Niektóre suplementy – stosowanie preparatów odwadniających, szczególnie popularnych w sezonie plażowych nie tylko powoduje spadek masy ciała, ale również przyczynić się może do gorszego nawodnienia skóry, przez co traci ona estetyczny wygląd i ulega przesuszeniu. Warto się nad tym zastanowić przed zakupem takiego suplementu… 

Objaw choroby - chociaż w większości przypadków sucha skóra spowodowana jest przez czynniki zewnętrzne, to zdarza się, iż stanowi ona niespecyficzny objaw chorobowy. Do najczęstszych z nich należy cukrzyca, a także łuszczyca, niedoczynność tarczycy ie niektóre alergie. Warto na wszelki wypadek zasięgnąć porady lekarza.

Niedożywienie - wszelkie zaburzenia odżywiania i niedostateczna podaż składników odżywczych powodują przesuszanie się skóry. Dotyczy to w dużej mierze osób stosujących restrykcyjne diety odchudzające oraz eliminujące z jadłospisu wszelkie - w tym także zdrowe, tłuszcze. Należy pamiętać, że nadwaga nie koniecznie jest oznaką dobrego odżywienia organizmu, nieraz nawet osoby otyłe mogą być niedożywione – stan ten wynika z niedoborów witamin, składników mineralnych, białka czy NNKT.

Wnioski.

Nieodpowiednia pielęgnacja suchej skóry może prowadzić do wielu komplikacji, w najgorszych przypadkach nawet do zapalenia skóry czy różnego rodzaju infekcji – np. grzybiczych. Pocieszający jest fakt, że większość przyczyn wynika z zewnętrznych czynników i przy odrobinie uwagi i podjęciu odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych zazwyczaj można ten problem rozwiązać.  W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem oraz skorzystać z pomocy doświadczonej kosmetyczki.

W artykule mówimy o: Zdrowie Ladies