Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak zrzucić tłuszcz z brzucha po menopauzie?

Jak zrzucić tłuszcz z brzucha po menopauzie?
Czy większa ilość tłuszczu wokół talii i menopauza idą w parze? Dla wielu kobiet niestety tak. Nawet jeśli nie przytyjesz zbyt wiele, to możesz zauważyć, że zmienia się skład Twojego ciała. Dla wielu kobiet jest to ciężki czas, ponieważ tracą swoją zgrabną sylwetkę.

Skąd te zmiany w organizmie?

Dzieje się to za sprawą hormonów. Przed menopauzą, kiedy poziom estrogenu jest wysoki, kobiety mają zazwyczaj tendencję do gromadzenia tłuszczu wokół bioder i ud. W momencie, kiedy poziom tego hormonu spada, tkanka tłuszczowa kieruje się wyżej w stronę brzucha. Ta zmiana jest dość frustrująca, ponieważ dla wielu kobiet podkreślona talia to bardzo kobiecy detal. I nie jest to tylko problem natury estetycznej, ale może mieć także swoje konsekwencje zdrowotne, a mianowicie większe ryzyko rozwoju chorób serca i cukrzycy typu 2.

Co się dzieje w organizmie kobiety wchodzącej w okres menopauzy?

Jedną z bardziej kluczowych zmian, jest spadek produkcji estrogenu. Wraz z jego spadkiem może się zwiększać poziom testosteronu w kobiecym ciele. Dochodzi do tego mniejsza wrażliwość na insulinę, a wszystko to sprzyja gromadzeniu się tłuszczu trzewnego wokół brzucha.

Dlaczego zrzucenie tłuszczu z brzucha może być trudniejsze?

Przechodzenie przez menopauzę to szereg nieprzyjemnych objawów — uderzenia gorąca, wahania nastrojów, zmęczenie, problemy ze snem. Wszystko to jest bardzo stresujące, a stres sprzyja większej produkcji kortyzolu (tzw. hormon stresu). Kortyzol pomaga organizmowi mobilizować glukozę i tłuszcz jako źródło energii, ale ma również negatywne skutki. Może powodować rozpad tkanki mięśniowej, a na dłuższą metę może zachęcać organizm do magazynowania tłuszczu w okolicy brzucha. Nie wspominając o tym, że kortyzol zwiększa apetyt. Tak więc brak estrogenu, nadmiar testosteronu i zbyt duża ilość kortyzolu to idealna kombinacja dla gromadzącego się tłuszczu wokół talii.

Jak zrzucić tłuszcz z brzucha po menopauzie?

Regularnie ćwicz

Regularna aktywność to klucz do sukcesu. Skup się jednak nie na czasie trwania ćwiczeń, co na ich wysokiej intensywności. Trening o wysokiej intensywności (nawet krótki) przyspiesza metabolizm i pomaga spalić więcej tkanki tłuszczowej. Zbyt długie, ale lekkie treningi mogą z kolei podnieść poziom kortyzolu, który i tak już szybuje w górę w tym okresie.

Bardzo ważny jest tutaj także trening oporowy o wysokiej intensywności, czyli trening z obciążeniem i jego progresją. Wchodząc w okres menopauzy, jesteś narażona na szybszą utratę mięśni i kości, a trening oporowy pomaga spowolnić te procesy.

Zadbaj o dietę

W diecie najważniejsze jest dla Ciebie usunięcie wszelkiej wysokoprzetworzonej żywności. Unikaj cukru, produktów typu fast food, a w zamian za to przejdź na produkty bogate w błonnik, produkty pełnoziarniste, chude białko i roślinne tłuszcze. Pomoże Ci to ustabilizować poziom cukru we krwi i uniknąć skoków insuliny, które mogą powodować odkładanie się tłuszczu.

Zadbaj o sen

Zapewne wiesz, że brak snu zwiększa apetyt. Ponadto stres związany z niewyspaniem się to gwarancja wzrostu poziomu kortyzolu. Nie trzeba zatem tłumaczyć, dlaczego sen ma bardzo istotny wpływ na Twoją tkankę tłuszczową. Weź sobie do serca zdanie, że jest on Twoim priorytetem. Tak zorganizuj swoje obowiązki, żebyś mogła codziennie przespać te 7-8 godzin. Szanuj swój sen i zapewnij sobie na ten czas ciszę, ciemne pomieszczenie, odpowiednią temperaturę i brak jakichkolwiek urządzeń elektronicznych w pobliżu.

Umiejętnie zarządzaj swoim stresem

Stres nie jest Twoim sprzymierzeńcem. I już wiesz, że chodzi o produkcję kortyzolu. Jeśli w Twoim życiu jest go bardzo dużo, np. z powodu pracy, problemów służbowych czy rodzinnych, poszukaj sposobu, jak sobie z tym poradzić. Mogą to być spacery na łonie przyrody, relaksująca kąpiel, wieczór z książką, lekcje tańca, jogi i wiele innych. Chodzi o to, by znaleźć coś, co pozwoli Ci odłożyć wszelkie problemy na bok, odsapnąć i wrócić do nich z lepszym nastawieniem.

Podsumowanie

Zmiany składu ciała po menopauzie są częścią tego procesu i wiążą się ze zmianami hormonalnymi. Choć wydawałoby się, że ich nie unikniesz, to wiedz, że możesz wziąć sprawę w swoje ręce i zadbać o swoją sylwetkę dostosowując nieco swój styl życia. Zadbaj o regularną i intensywną aktywność fizyczną, zdrową dietę, odpowiednią ilość dobrego jakościowo snu i postaraj się unikać stresujących sytuacji.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.