Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Trzy powody przez które nie warto pić coli

Trzy powody przez które nie warto pić coli
Kolorowe napoje takie jak cola cieszą się niezwykle dużą popularnością. Sięgają po nie zarówno osoby, które nie specjalnie przejmują się dietą, wyglądem i zdrowiem, jak i również jednostki zwracające na te aspekty uwagę. W niniejszym artykule przedstawię trzy powody przez które nie warto pić coli i podobnych do niej płynów.

Cola tuczy

Cola i słodzone napoje w sposób wyraźny przyczyniać się mogą do przyrostu tkanki tłuszczowej. Zarówno badania naukowe jak i codzienna praktyka pokazują, że za pośrednictwem tego typu płynów łatwo dostarczyć nawet 30% dziennego spożycia energii. Co najgorsze cała ta dawka pochodzi z cukrów rafinowanych. Niekiedy wystarczy wykluczyć z menu tego typu płyny by doświadczyć wyraźnego ubytku masy ciała i poprawy kompozycji sylwetki – bez wprowadzania jakichkolwiek innych zmian w diecie! Oczywiście powyższy skutek dotyczy napojów słodzonych cukrem lub syropem glukozowo-fruktozowym. W przypadku wersji słodzonych środkami takimi jak aspartam czy acesulfam potasu ryzyko przyrosty tkanki tłuszczowej jest niewspółmiernie mniejsze, niemniej i te alternatywy maja swoje wady o czym więcej za chwilę.

Cola psuje zęby

Regularne konsumowanie napojów takich jak cola może negatywnie wpływać na stan szkliwa zwiększając ryzyko występowania problemów dentystycznych takich jak próchnica.  Związane jest to z jednej strony z wysoką zawartością cukru, a z drugiej – z obecnością kwasu fosforowego. To właśnie ze względu  na jego obecność niekorzystnie na stan zdrowia zębów wpływają również bezcukrowe rodzaje coli. Niemniej szczególnie niebezpieczne jest połączenie kwasu fosforowego z cukrami takimi jak sacharoza czy syrop glukozowo-fruktozowy. Co ciekawe tuż po wypiciu coli nie powinno się też myć zębów, naklepie jest odczekać chwilę w międzyczasie przepłukując usta wodą, najlepiej mineralną, wysokozmineralizowaną, alkaliczną (czyli zawierającą składniki neutralizujące nadmiar kwasu).

Cola niekorzystnie wpływa na równowagę kwasowo-zasadową

Wspomniany przed chwilą kwas fosforowy może niekorzystnie wpływać na gospodarkę kwasowo-zasadową. Jest to między innymi związane z wpływem tego związku na absorpcję i wydalanie wapnia z ustroju (co stanowić może osobne zagadnienie w odniesieniu do omawianego tematu). Problem jest tym bardziej dotkliwy im wyższa jest konsumpcja napojów takich jak cola czy jej klonów. Warto też zwrócić uwagę na drugie oblicze tego tematu – cola „zajmuje” często miejsce napojów pozytywnie wpływających na równowagę kwasowo-zasadową takich jak wody mineralne, które dostarczają wspomnianego wapnia oraz magnezu. Regularne jej spożywanie nie tylko niekorzystnie wpływa na wchłanianie i wydalanie ważnych dla organizmu pierwiastków, ale także, w pewnym stopniu przyczynia się do zmniejszenia ich spożycia.

Podsumowanie

Cola (i jej odpowiedniki), należy do napojów, których po prostu warto unikać lub przynajmniej – ograniczać konsumpcją do minimum. Zalecenie to dotyczy zwłaszcza wersji słodzonych cukrem tego typu napojów, choć warto mieć na uwadze, że również i bezcukrowe alternatywy mają liczne wady. Oczywiście okazjonalne wypicie puszki coli nikomu krzywdy nie zrobić. Niemniej jednak regularna i beztroska jej konsumpcja może niekorzystnie wpłynąć na ogólnie pojętą kondycję zdrowotną organizmu.

W artykule mówimy o: Zdrowie Uroda