Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

6 zdrowych nawyków na dobry początek dnia

6 zdrowych nawyków na dobry początek dnia
Dźwięk budzika to zmora każdego śpiocha! Kiedy go słyszysz, to chcesz się tylko przewrócić na drugi boczek i znowu zasnąć, ale niestety trzeba wstać i przygotować się do rozpoczęcia dnia. A czasu jest niewiele i trzeba się pospieszyć. Oj nikt nie lubi takich poranków, ale co zrobić…

Budzenie się rano to wyzwanie dla wielu osób, szczególnie tych które nie mogą się nazwać rannymi ptaszkami. Czy można sprawić, żeby poranki były dla nas bardziej łaskawe? Spójrzmy na kilka porannych nawyków, które pozwolą Ci lepiej rozpocząć dzień.

Każdy dzień rozpocznij od małej aktywności

Każdy po przebudzeniu jest trochę ospały. Wyczołgując się z łóżka możesz mieć napięte mięśnie, suche oczy i uczucie zagubienia. Twój organizm potrzebuje czasu, by po 7-8 godzinach bezczynności doprowadzić krew do mózgu i mięśni. Zamiast próbować trafić w drzwi i potykać się o filiżankę kawy, zrób poranny mini trening. Wystarczy dziesięć minut lekkich ćwiczeń i rozciągania, aby podnieść temperaturę Twojego ciała i rozkręcić się na cały dzień.

Wyrażaj wdzięczność

Zacznij dzień z wdzięcznością za nowy początek, nowe wyzwania. Takie podejście zmieni Twoją perspektywę. Jak tylko się obudzisz, podnieś jedną rękę. Dotykając każdego palca, szepnij jedną rzecz, za którą jesteś wdzięczny. Jeśli zastosujesz tę praktykę, będziesz zaskoczony, jak bardzo poprawi to Twój poranek i resztę dnia. Wdzięczność ma więcej korzyści, niż mogłoby się wydawać. Glenn Fox, ekspert w dziedzinie wdzięczności z USC Marshall School of Business, zwraca uwagę, że wyrażanie wdzięczności może poprawić sen, zmniejszyć ból, obniżyć ciśnienie krwi, a nawet zapanować nad stanami zapalnymi.

Odsłoń okna

Porcja naturalnego światła rano może przynieść wiele dobrego. Badania pokazują, że wystawianie oczu na światło słoneczne z samego rana poprawia nastrój, pomaga kontrolować wagę i wpływa dobrze na zdrowie metaboliczne. Ekspozycja na światło prawidłowo ustawia wewnętrzny zegar biologiczny i rytmy dobowe, które nadzorują hormony odpowiedzialne za kontrolę poziomu cukru we krwi, wagę i nastrój. Odsłoń swoje okna i chłoń wczesne poranne promienie słońca. A jeśli wstajesz, kiedy na dworze jest jeszcze ciemno, wówczas zadbaj o to, żeby złapać trochę światła przy najbliższej okazji.

Podaruj sobie coś miłego z samego rana

Dużo łatwiej będzie Ci się obudzić, jeśli wiesz, że czeka na Ciebie coś, co lubisz. Lubisz dobrą kawę? Zainwestuj w ekspres do kawy albo kup jakąś pyszną kawę, o której będziesz myśleć zanim jeszcze pójdziesz spać. Innym pomysłem są ciepłe, pachnące śniadania. Przygotuj sobie coś pysznego wieczorem, co rano szybko odgrzejesz i wypełnisz kuchnię zapachem. Może to być owsianka wzbogacona w różne dodatki albo jakieś śniadaniowe ciasto, np. pieczona owsianka z owocami.

Pomiń poranne wiadomości

Wiadomości często są burzliwe, stresujące i emocjonujące. A może zamiast sięgać rano po smartfona lub włączać kanał z wiadomościami w telewizji, włączysz sobie ulubioną muzykę? Ubieranie się i szykowanie rano w rytm piosenek z pewnością doda Ci energii i poprawi nastrój.

Posprzątaj przed snem

Budząc się rano w bałaganie od razu sobie uświadomisz, ile masz do zrobienia i jaki to będzie męczący dzień. Posprzątaj w mieszkaniu, a szczególnie w sypialni, zanim położysz się spać. Możesz nawet postawić piękną roślinę lub wazon z kwiatami na nocnej szafce, aby się obudzić. Utrzymywanie bałaganu z dala od sypialni może również pomóc w szybszym zasypianiu. Wyobraź sobie, o ile lepszy będzie Twój dzień, jeśli obudzisz się w czystej, zorganizowanej sypialni.

Podsumowanie

To co robisz rano, nadaje ton na resztę dnia. Jeśli nie jesteś rannym ptaszkiem, wypróbuj niektóre z tych wskazówek, aby sprawić, że poranki będą przyjemniejsze.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.