Akupunktura nie budzi już takich kontrowersji jak jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. W ostatnim czasie zyskuje ponownie na popularności. Sięgają po nią nie tylko osoby cierpiące na migreny czy bóle stawów, ale również sportowcy. Na czym polega akupunktura i w jakich sytuacjach może nam pomóc?
Na czym polega akupunktura?
Z technicznego punktu widzenia akupunktura to po prostu nakłuwanie ciała igłami.
Według medycyny chińskiej metoda ta polega na pracy z energią. Ma ona służyć do przywracania równowagi energii qi organizmu. Jest ona warunkiem sprawnego funkcjonowania organizmu.
Akupunktura polega na nakłuwania pewnych punktów, dzięki czemu kierujemy przepływem tej energii w organizmie. Możemy sprawiać, że przepływa ona z obszarów nadmiarowych do niedoborowych, możemy ją wzmacniać i osłabiać.
Na ciele człowieka wyznaczono 365 punktów głównych i drugie tyle punktów dodatkowych.
Punkty te zlokalizowane są wzdłuż linii energetycznych, tak zwanych meridianów. Każdy z punktów ma inne działanie. Inny skutek przynosi również nakłuwanie punktów oddzielnie i w rozmaitych kombinacjach.
W jakich schorzeniach stosowanie akupunktury pomaga?
Nieprawdą jest, że za pomocą akupunktury wyleczyć można każdą chorobę.
W niektórych wypadkach akupunktura nie leczy choroby, a jedynie spowalnia jej proces.
Stosowanie akupunktury jest szczególnie polecane dla osób cierpiących na bóle głowy, migreny, napięcia mięśniowe, problemy układu krążenia, jako pomoc dla osób zrywających z nałogiem nikotynowym.
Akupunktura przynosi wyraźną poprawę w przypadku depresji, stanów lękowych, nerwic, jest również skuteczna w leczeniu fobii, nerwicy natręctw i chorób psychicznych, takich jak np. schizofrenia.
Na liście chorób wyróżnionych przez WHO znajdziemy również:
- choroby kości, mięśni i stawów,
- stany zapalne,
- bóle pleców,
- zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
- zaburzenia pracy wątroby i pęcherzyka żółciowego,
- choroby urologiczne, w tym nietrzymanie moczu, kamica nerkowa i zapalenia pęcherza,
- problemy skórne, w tym trądzik,
- zaburzenia na tle seksualnym, w tym impotencja,
- choroby oczy, w tym zaćma i jaskra,
- problemy ginekologiczne, w tym zaburzenia miesiączkowania,
- choroby układu oddechowego, w tym astma, zapalenie oskrzeli, przewlekły kaszel.
Profilaktyczne stosowanie akupunktury w okresie jesienno-zimowym może skutecznie wzmocnić układ odpornościowy i uchronić nas przed przeziębieniami.
Akupunktura dla sportowców
Akupunktura może być skutecznym sposobem na przyspieszenie procesów regeneracyjnych u sportowców i zmniejszenie ryzyka wystąpienia przetrenowania.
Badania pokazują, że akupunktura może znacznie łagodzić syndrom zmęczenia poprzez regulację zaburzonego metabolizmu energii oraz choliny, a także wpływać na przyspieszone łagodzenie stresu oksydacyjnego.
Jedno z takich badań (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26442121) przeprowadzone zostało na grupie młodych sportowców płci męskiej. W badaniu sprawdzano jak zastosowanie akupunktury po wysiłku fizycznym wpływa na likwidowanie zmęczenia na poziomie metabolicznym.
Grupę młodych sportowców podzielono. Po intensywnym wysiłku fizycznym część sportowców odpoczywała, a część, po krótkim odpoczynku, została poddana akupunkturze.
U grupy poddanej akupunkturze odnotowano przyśpieszone tempo powrotu metabolitów takich jak cholina, glicyna, mleczany do normy, niż u pozostałej grupy sportowców.
Dodatkowo akupunktura stosowana u sportowców wpływa korzystnie na układ ruchowy, koordynację i wzmocnienie mięśni. Wzmacnia również układ krwionośny, dzięki czemu mięśnie są lepiej odżywione. Pomaga w likwidowaniu skurczy i bóli mięśniowych.
Przeciwwskazania
Akupunktury nie zaleca się u pacjentów silnie niedożywionych, u osób chorujących długo na nowotwory, u osób spożywających alkohol.
Czy można zarazić się chorobą zakaźną?
Przy zabiegach nie można zarazić się chorobą zakaźną. Obecnie lekarze stosują najczęściej komplet jednorazowych igieł.
Podsumowując, akupunktura może stanowić ciekawe wsparcie dla medycyny konwencjonalnej. Szczególnie polecana jest osobom cierpiącym na migreny. Znajduje również zastosowanie wśród sportowców.