Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Bacopa monnieri poprawia pamięć

Bacopa monnieri poprawia pamięć
Środkami stosowanymi tradycyjnie w celu poprawienia pamięci i koncentracji są suplementy zawierające lecytynę, kofeinę i ekstrakty z miłorzębu dwuklapowego (ginkgo biloba). Okazuje się, że istnieją także inne substancje, o nierzadko lepiej udokumentowanym działaniu, która wykazują pozytywny wpływ na funkcje kognitywne. Szczególnie godne uwagi są ekstrakty z rośliny o nazwie Bacopa monnieri. Co warto wiedzieć na ich temat?

Bacopa monnieri – co to takiego?

Bacopa monnieri czyli po prostu bakopa drobnolistna jest rośliną z rodziny Scrophulariacea, pochodząca z rejonów tropikalnej Australii, Azji i Ameryki.

Używana jako surowiec zielarski i leczniczy jest źródłem wielu substancji czynnych, do najbardziej aktywnych biologicznie należą:

  • bakozydy A i B,
  • monnieryna,
  • hersaponina,
  • zaliczane do alkaloidów: herpestyna oraz brahmina,
  • liczne fitosterole (w tym stigmasterol)
  • flawonoidy,
  • związki należące do glikozydów triterpenowych.

Właściwości bakopy drobnolistnej

Bacopa monnieri znana jest ze swoich właściwości pobudzających i poprawiających funkcje kognitywne. Substancje w niej zawarte oddziałuje na hipokamp usprawniając jednocześnie zdolność kojarzenia, koncentracji i przede wszystkim zapamiętywania. Za granicami naszego kraju środki zawierające ekstrakty z tej rośliny są niezwykle cenione przez pracowników umysłowych, kierowców, studentów, którzy chętnie stosują je w okresie sesji. W Polsce, roślina jest ciągle mało popularna.

Warto wiedzieć, iż bakopa wykazuje także właściwości antyoksydacyjne oraz pozytywnie wpływa na regenerację organizmu (dokładnie – regenerację układu nerwowego). Przypisuje się jej zdolność do intensyfikowania procesów syntezy białek oraz działanie adaptogenne. O ile jednak wpływ na pamięć został dobrze udokumentowany i potwierdzonych eksperymentalnie (bardzo ciekawe badania przeprowadzili Morgan i Stevens z Southern Cross University), o tyle inne przypisywane roślinie walory mają zdecydowanie słabsze referencje.

Bacopa monnieri – dawkowanie

Brakuje precyzyjnych danych dotyczących najbardziej optymalnego sposobu dawkowanie ekstraktów z bakopa. Problem polega m.in. na tym, że trudno o dobrze wystandaryzowane surowce. W badaniach naukowych używano zazwyczaj dawek rządu 300mg ekstraktów na dobę. Nie wszyscy dobrze znoszą suplementację. U niektórych osób suplementacja powoduje zaburzenia jelitowe.

Podsumowanie

Bakopa drobnolistna stanowi źródło wielu ciekawych substancji, z których wybrane mogą pozytywnie wpływać na funkcje poznawcze przede wszystkim poprawiając zdolność do zapamiętywanie. Przyjmowanie suplementów zawierających ekstrakty z tej rośliny jest dobrym pomysłem w okresie intensywnego wysiłku umysłowego.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.