Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Bacopa monnieri poprawia pamięć

Bacopa monnieri poprawia pamięć
Środkami stosowanymi tradycyjnie w celu poprawienia pamięci i koncentracji są suplementy zawierające lecytynę, kofeinę i ekstrakty z miłorzębu dwuklapowego (ginkgo biloba). Okazuje się, że istnieją także inne substancje, o nierzadko lepiej udokumentowanym działaniu, która wykazują pozytywny wpływ na funkcje kognitywne. Szczególnie godne uwagi są ekstrakty z rośliny o nazwie Bacopa monnieri. Co warto wiedzieć na ich temat?

Bacopa monnieri – co to takiego?

Bacopa monnieri czyli po prostu bakopa drobnolistna jest rośliną z rodziny Scrophulariacea, pochodząca z rejonów tropikalnej Australii, Azji i Ameryki. Używana jako surowiec zielarski i leczniczy jest źródłem wielu substancji czynnych, do najbardziej aktywnych biologicznie należą:

  • bakozydy A i B,

  • monnieryna,

  • hersaponina,

  • zaliczane do alkaloidów: herpestyna oraz brahmina,

  • liczne fitosterole (w tym stigmasterol)

  • flawonoidy,

  • związki należące do glikozydów triterpenowych.

Właściwości bakopy drobnolistnej

Bacopa monnieri znana jest ze swoich właściwości pobudzających i poprawiających funkcje kognitywne. Substancje w niej zawarte oddziałuje na hipokamp usprawniając jednocześnie zdolność kojarzenia, koncentracji i przede wszystkim zapamiętywania. Za granicami naszego kraju środki zawierające ekstrakty z tej rośliny są niezwykle cenione przez pracowników umysłowych, kierowców, studentów, którzy chętnie stosują je w okresie sesji. W Polsce, roślina jest ciągle mało popularna.

Warto wiedzieć, iż bakopa wykazuje także właściwości antyoksydacyjne oraz pozytywnie wpływa na regenerację organizmu (dokładnie – regenerację układu nerwowego). Przypisuje się jej zdolność do intensyfikowania procesów syntezy białek oraz działanie adaptogenne. O ile jednak wpływ na pamięć został dobrze udokumentowany i potwierdzonych eksperymentalnie (bardzo ciekawe badania przeprowadzili Morgan i Stevens z Southern Cross University), o tyle inne przypisywane roślinie walory mają zdecydowanie słabsze referencje.

Dawkowanie

Brakuje precyzyjnych danych dotyczących najbardziej optymalnego sposobu dawkowanie ekstraktów z bakopa. Problem polega m.in. na tym, że trudno o dobrze wystandaryzowane surowce. W badaniach naukowych używano zazwyczaj dawek rządu 300mg ekstraktów na dobę. Nie wszyscy dobrze znoszą suplementację. U niektórych osób suplementacja powoduje zaburzenia jelitowe.

Podsumowanie

Bakopa drobnolistna stanowi źródło wielu ciekawych substancji, z których wybrane mogą pozytywnie wpływać na funkcje poznawcze przede wszystkim poprawiając zdolność do zapamiętywanie. Przyjmowanie suplementów zawierających ekstrakty z tej rośliny jest dobrym pomysłem w okresie intensywnego wysiłku umysłowego.  

W artykule mówimy o: Zdrowie