Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Zielona herbata korzystnie wpływa na pamięć!

Zielona herbata korzystnie wpływa na pamięć!
Ostatnie doniesienia ze świata nauki zainteresują pewnie studentów i pracowników umysłowych, dla których zdolność szybkiego przyswajania i zapamiętywania wiedzy ma znaczenie kluczowe. Okazuje się bowiem, że zielona herbata oprócz wielu innych pozytywnych właściwości korzystnie wpływać może także na pracę układu nerwowego i pamięć. Co prawda zdecydowana większość badań przeprowadzona została na zwierzętach, ale ich wyniki są na tyle obiecujące, że optymizm jest jak najbardziej uzasadniony.

Bioaktywny związek zawarty w zielonej herbacie - galusan epigalokatechiny (skrócie EGCG), okazuje się być nie tylko znakomitym przeciwutleniaczem chroniącym przed rozwojem chorób układu krążenia i niektórych nowotworów, ale posiada także korzystny wpływ na proces powstawania nowych komórek nerwowych zwany neurogenezą. Zjawisko to związane jest z procesem uczenia się i zapamiętywania danych, nowe neurony bowiem zwiększają „pojemność” pamięci mózgu, a zwiększenie ich ilości ułatwia przetwarzanie danych.

Szczególnie interesujące są wyniki badań, w których oceniano wpływ EGCG na neurogenezę przebiegającą w hipokampie, czyli obszarze odpowiedzialnym za zdolność uczenia się i przetwarzania zasobów pamięci krótkotrwałej w pamięć długotrwałą. Chociaż trudno póki co jednoznacznie stwierdzić z czego wynika ten niezwykły potencjał głównego składnika zielonej herbaty (ostatnie odniesienia sugerują, że może mieć on związek z właściwościami antyoksydacyjnymi i przeciwzapalnymi tego składnika), jednak już sam fakt odkrycia tej zależności ma dość doniosłe znaczenie -  nie tylko dla osób chcących poprawić swoje wyniki w pracy czy w szkole, ale także dla profilaktyki chorób neurodegeneracyjnych takich jak choroba Alzheimera.

W badaniach przeprowadzonych na szczurach zauważono, że zwierzęta, którym podawano EGCG były bardziej „bystre”, sprawniej się uczyły i zapamiętywały potrzebne im informacje, lepiej orientowały się w przestrzeni, szybciej znajdywały drogę w labiryncie. Czy wyniki tych eksperymentów mają przełożenie na efekt jaki wywołać może zielona herbata u ludzi? Rozstrzygające będą zapewne badania kliniczne, których póki co brakuje. Z pewnością optymistycznie nastraja jednak fakt, że póki co większość zalet EGCG obserwowanych w przypadku szczurów udało się także potwierdzić w badaniach z udziałem ludzi. Z resztą korzyści wynikających z regularnej konsumpcji zielonej herbaty jest tak wiele, że z pewnością warto włączyć ją na stałe do swojego menu.

Źródła: • Wu KJ, Hsieh MT, Wu CR, Wood WG, Chen YF. Green Tea Extract Ameliorates Learning and Memory Deficits in Ischemic Rats via Its Active Component Polyphenol Epigallocatechin-3-gallate by Modulation of Oxidative Stress and Neuroinflammation. Evid Based Complement Alternat Med. 2012;2012:163106. • Baluchnejadmojarad T, Roghani M. Behav Brain Res. Chronic epigallocatechin-3-gallate ameliorates learning and memory deficits in diabetic rats via modulation of nitric oxide and oxidative stress. 2011 Oct 31;224(2):305-10. • Wang Y, Li M, Xu X, Song M, Tao H, Bai Y.Green tea epigallocatechin-3-gallate (EGCG) promotes neural progenitor cell proliferation and sonic hedgehog pathway activation during adult hippocampal neurogenesis. Mol Nutr Food Res. 2012 Aug;56(8):1292-303. doi: 10.1002/mnfr.201200035.

W artykule mówimy o: Zdrowie Dietetyka i zdrowe odżywianie