Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Witamina C i zielona herbata chronią wątrobę przed niekorzystnym wpływem alkoholu

Alkohol, jak powszechnie wiadomo wywiera niekorzystny wpływ na wątrobę. Choć wiele mówi się o tym, że niewielkie dawki etanolu, zwłaszcza w postaci czerwonego wina, mogą korzystnie wpływać na układ krążenia, to prawda jest taka, że każda spożyta jego ilość jest dla wątroby niemile widzianym gościem. Jeśli wakacje to dla Ciebie czas częstych spotkań towarzyskich, na których zdarza Ci się wypić więcej niż symboliczną lampkę szampana czy wina, warto wspomóc swoją wątrobę, zapewniając jej pakiet substancji chroniących przed negatywnym wpływem etanolu.

Zanim pobiegniesz do apteki po zestaw reklamowanych intensywnie suplementów i farmaceutyków „na wątrobę”, by ochronić ją przed zgubnym wpływem alkoholu wiedz, że nie musisz wcale faszerować się tabletkami — wystarczy jedynie pewna modyfikacja jadłospisu. Oczywiste jest, że dieta ma kluczowy wpływ na funkcjonowanie wątroby, warto jednak przy tym wiedzieć, iż niektóre składniki zawarte w produktach spożywczych wykazują działanie ochronne.

W eksperymentach naukowych okazało się, że hepatoprotekcyjne (czyli chroniące wątrobę) właściwości wykazuje witamina C. Związek ten obniża poziom markerów toksyczności alkoholu, zmniejsza aktywność cytokin prozapalnych oraz białek inicjujących śmierć komórek. Co istotne, witamina C przyspiesza metabolizm alkoholu, zmniejszając również odczuwalne przez nas następnego dnia skutki jego konsumpcji. Witamina C zawarta jest w świeżych owocach i warzywach, zwłaszcza w papryce, brukselce, brokułach, kiwi, czarnych porzeczkach, cytrusach i wielu innych.

Ochronny potencjał C znakomicie uzupełniają bioaktywne polifenole zawarte w zielonej herbacie. W eksperymentach przeprowadzanych na zwierzętach zaobserwowano, że galusan epigalokatechiny (EGCG) zawarty w liściach herbacianych zmniejsza niekorzystny wpływ etanolu na funkcjonowanie wątroby, co przekładało się na istotnie niższy poziom aminotransferazy alaninowej (ALAT – wskaźnik tzw. prób wątrobowych). Co więcej, bioaktywne składniki zielonej herbaty niemal całkowicie niwelowały wpływ etanolu na poziom markerów stresu oksydacyjnego, chroniąc wątrobę przed niepożądaną aktywnością reaktywnych form tlenu.

Podsumowanie

Jeśli zdarza Ci się w ramach wakacyjnego relaksu wypić ze znajomymi kilka piw czy drinków bądź też planujesz niebawem większą imprezę zakrapianą alkoholem, zadbaj o swoją wątrobę i włącz do diety naturalne źródła C i polifenoli. Warto, by Twój jadłospis obfitował w świeże owoce i warzywa oraz by pojawiała się w nim regularnie choć jedna filiżanka zielonej herbaty dziennie.

Źródła: Arteel GE et all. Green tea extract protects against early alcohol-induced liver injury in rats. Biol Chem. 2002 Mar-Apr;383(3-4):663-70. Abhilash PA, Harikrishnan R, Indira M. Ascorbic acid supplementation down-regulates the alcohol induced oxidative stress, hepatic stellate cell activation, cytotoxicity and mRNA levels of selected fibrotic genes in guinea pigs. Free Radic Res. 2012 Feb;46(2):204-13.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.