IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak zmniejszyć niekorzystne skutki picia alkoholu – część I

Chociaż dalecy jesteśmy od tego, by kogokolwiek namawiać do spożywania alkoholu zwłaszcza w ilościach wywołujących stan odurzenia, to mamy jednak świadomość, że w naszych polskich realiach są momenty, kiedy po prostu trzeba się napić. Urodziny teścia, wesele kuzyna, wieczór kawalerski, wreszcie sylwester - abstynenci przy takich okazjach skazani są na towarzyski ostracyzm.

Nawet gdybyś chciał symbolicznie jedynie wychylić jedynie lampkę szampana, koniec końców na jednym kieliszku się nie da rady poprzestać i rano i tak obudzisz się z bólem głowy. Zresztą, na bólu głowy może się nie skończyć...

Czy alkohol jest szkodliwy?

Alkohol pity w niewielkiej ilości nie stanowi co prawda zagrożenia dla zdrowego, dorosłego człowieka, ale w dawkach większych może być już źródłem zdrowotnych problemów. Etanol po spożyciu dostaje się do krwiobiegu, następnie metabolizowany jest w hepatocytach (w komórkach wątroby) z udziałem odpowiednich enzymów, najpierw do toksycznego aldehydu octowego, następnie do nieszkodliwego już kwasu octowego i dalej do AcetyloCoA. Ta kaskada reakcji umożliwia eliminację alkoholu z ustroju, ale proces ten nie odbywa się bez komplikacji. Zresztą, bez zagłębiania się biochemię, każdy, kto choć raz w życiu wypił o "jednego" za dużo, poznał ponurą twarz tychże komplikacji. Ołowiany berecik i męczące pragnienie wprost proporcjonalne do ilości wypitego w dniu wczorajszym wyskokowego płynu to standard, który trzeba wliczyć w koszt dobrej zabawy zakrapianej alkoholem.

Czy (poza całkowitą abstynencją) nie ma sposobu, by uchronić się przed "syndromem dnia poprzedniego"?

Niestety nie ma. Są jednak sposoby, które pozwalają znacznie złagodzić objawy i szybciej poradzić sobie ze zniżką formy psychofizycznej będącej następstwem intensywnej degustacji.

Sposoby, które pozwalają zmniejszyć niekorzystne skutki picia alkoholu

Już od niepamiętnych czasów wiadomo, że wódka wypita "na głodnego" pokonać może nawet słusznych rozmiarów chłopa już w pierwszej rundzie. Faktycznie jest tak, że pokarm, a zwłaszcza tłuszcz spowalnia absorpcję alkoholu. Rosół czy karkówka przed tudzież chleb ze smalcem i śledzie w oleju serwowane w trakcie degustacji nie tylko doskonale komponują się z tradycyjnie pijanym u nas trunkiem, ale również pomagają dłużej utrzymać się w pionie. Co ciekawe, jak się okazało w badaniach naukowych tłuszcze nasycone sprawdzają się lepiej niż NNKT. Tak więc tłuszcz spowalniający przedostawanie się alkoholu do organizmu, daje nam więcej czasu na poradzenie sobie z jego wewnątrzustrojową neutralizacją. Jest to jednak przede wszystkim sposób na „wzmocnienie głowy”, jak jednak przyspieszyć metabolizm spożytego alkoholu?

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w drugiej części artykułu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.