Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Będzie podatek od cukru w napojach

O tym, by dodatkowo opodatkować żywność zasobną w cukier i charakteryzującą się niską wartością odżywczą mówi się ostatnio sporo. Póki co jednak brakowało konkretnych inicjatyw i powszechnego entuzjazmu, by wprowadzić takie rozwiązania. Sytuacja zmieniła się w tym miesiącu. Brytyjski minister finansów George Osborne zakomunikował niedawno, że w UK wprowadzony zostanie podatek od słodzonych napojów!

Wypowiedź odważnego ministra

"Nałożymy nowy podatek na słodzone napoje, który zostanie wprowadzony w ciągu dwóch najbliższych lat, żeby dać firmom czas na reakcję — zmianę składu swoich produktów". Tymi słowami George Osborne odpowiedzialny za brytyjskie finanse, zapowiedział innowacyjne rozwiązanie podatkowe. Podatek ma dotyczyć napojów zawierających więcej niż 5% cukru na 100 ml płynu. Wypowiedź oczywiście wzbudziła poruszenie i wśród entuzjastów jak i również wśród sceptyków. Jako ciekawostkę niech posłuży fakt, iż swojego zadowolenia z deklarowanego pomysłu nie krył znany kucharz Jamie Oliver, który znany jest też z tego, iż działa na rzecz wprowadzenia zdrowego jedzenia w szkołach. Jamie miał powiedzieć: „To jest bardzo dobra wiadomość... Wiadomość odważna, logiczna i wspierana przez wszystkich rozsądnych ludzi!”

Dlaczego właśnie słodzone napoje?

Słodzone napoje często przedstawiane są jako „niezdrowe”, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak znaczący wpływ mogą mieć na sylwetkę. Są szczególnie groźne dla dzieci i młodzieży. Amerykańscy naukowcy prześledzili sposób odżywiania i nawyki żywieniowe 10 tys. dzieci. Na podstawie zebranych danych badacze stwierdzili, iż istnieje korelacja pomiędzy regularnym spożywaniem napojów słodzonych cukrem a zwiększoną konsumpcją wysokokalorycznych przekąsek o niskiej jakości. Okazuje się, iż słodkie trunki w codziennym jadłospisie najmłodszych sprawiają, iż częściej zajadają się oni niezdrowymi pokarmami stałymi, takimi jak choćby pizza, słone przekąski czy słodycze. Tak więc obecność słodzonych napojów w diecie nie tylko sama w sobie podnosi jej kaloryczność, ale dodatkowo wiąże się ze zwiększonym spożyciem innych niezdrowych i tuczących pokarmów. Co istotne, podobnych obserwacji jest znacznie więcej. Są też takie, które wskazują, że ograniczenie spożycia słodzonych napojów (a nawet soków owocowych), może przyczyniać się do zmniejszenia nadmiernej masy ciała!

Perspektywy

Czy podatek od słodzonych napojów zostanie wprowadzony? Cóż, wiele wskazuje na to, że przynajmniej w Wielkiej Brytanii tak właśnie się stanie. Możliwe, że w ślad za UK pójdą także inne kraje europejskie. W końcu z jednej strony może to być potencjalna inwestycja w przyszłe pokolenia, a z drugiej – jest to także sposób na zwiększenie wpływów do budżetu państwa. Czy rozwiązanie przyniesie zamierzony skutek, zmniejszając problem nadwagi i otyłości? Tego niestety w pełni przewidzieć się nie da.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.