W dzisiejszych czasach wiele osób spędza większość swojego dnia w biurze, wykonując pracę siedzącą przed komputerem. Nie jest nowością, że trwanie w bezruchu przez większość dnia może prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych, takich jak problemy z krążeniem, bóle pleców czy nadwaga. Rozwiązaniem mogą być bieżnie do chodzenia przy biurku. Co to takiego i czy ten rodzaj aktywności ma jakikolwiek sens?
Czym są bieżnie biurkowe?
Bieżnia biurkowa to specjalne urządzenie, które umożliwia chodzenie lub "bieganie" podczas wykonywania pracy przy komputerze. Niewątpliwą zaletą jest to, że można z nich korzystać zarówno w domu, jak i w biurze i to niezależnie od pogody czy pory roku. Producenci bieżni zachęcają do zakupu możliwością połączenia sportu i pracy w tym samym czasie.
Bieżnie biurkowe mogą też być wyposażone w specjalnie regulowane elektryczne blaty, na których można umieścić laptop, monitor, głośniki, kamerę czy inne niezbędne narzędzia pracy. Można też kupić samą bieżnię i postawić pod swoim biurkiem, a wysokość dostosować indywidualnie.
Korzyści z ćwiczeń na bieżni
Biurko z bieżnią pod nogami umożliwia osobom, które pracują w domu lub biurze, ruch w czasie pracy. Dzięki temu dzienny cel wykonania 10 000 kroków jest znacznie łatwiejszy do osiągnięcia. Największą ich zaletą jest to, że umożliwiają one utrzymanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej, nawet w czasie pracy. Możemy chodzić lub biegać w tempie dostosowanym do indywidualnych preferencji i możliwości.
Regularne korzystanie z bieżni biurowej pomaga w spalaniu kalorii, utrzymaniu zdrowej wagi oraz poprawie ogólnej kondycji fizycznej i psychicznej. Dzięki niej możemy wzmocnić mięśnie dolnej części ciała, poprawić wytrzymałość i zdrowie serca. Nie zastąpi nam to co prawda spaceru na świeżym powietrzu, ale może stanowić jego namiastkę, zwłaszcza kiedy nie możemy zrobić sobie dłuższej przerwy w pracy.
Co należy wziąć pod uwagę przed zakupem bieżni biurowej?
Jeśli zdecydujesz się na zakup bieżni pod biurko, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Większość modeli pozwala na regulację prędkości, nachylenia i innych parametrów, co pozwala na dostosowanie treningu do własnych oczekiwań, jednak warto sprawdzić, czy dany model ma takie opcje.
Ponadto niektóre bieżnie biurkowe są wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak monitorowanie pracy serca, liczenie spalonych kalorii czy śledzenie postępów treningowych, ale to już wyższa półka cenowa. Zwróć też uwagę na swoją postawę podczas chodzenia po bieżni, mechanikę chodu, gdyż praca przy biurku przy jednoczesnym marszu, może okazać się trudna do wykonania.
Jeśli wysokość biurka, klawiatura i mysz są ustawione w miejscu, w którym łokcie są zgięte pod kątem około 90 stopni, a górna część ekranu znajduje się nieco poniżej poziomu oczu, chodzenie podczas pracy na domowej mini bieżni powinno być zarówno wygodne, jak i nieszkodliwe. Tańszą, ale słabszą opcją jest mini bieżnia pod biurko, która mobilizuje nogi do pracy w pozycji siedzącej.
Bieżnia pod biurko nie dla każdego
Jednoczesne chodzenie i pisanie na klawiaturze wymaga pewnego poziomu koordynacji. Przy większej prędkości może to być niewygodne i prowadzić do utraty równowagi. Musimy dać czas naszemu ciału na przystosowanie do nowych warunków pracy. Jeśli masz jednak problemy z błędnikiem, równowagą lub słabą stabilność, bieżnia biurkowa nie będzie odpowiednia dla Ciebie.
Bieżnia biurkowa hitem na TikToku
Chociaż trend nie jest nowy, to na platformach społecznościowych, takich jak TikTok, użytkownicy rejestrują i udostępniają, ile kroków wykonują każdego dnia. Wszystko oczywiście podczas pisania na komputerze. To naprawdę świetna opcja, by zwiększyć swoją aktywność fizyczną, zwłaszcza dla osób, które mają nadwagę i na co dzień mało się ruszają.
Podsumowanie
Bieżnie pod biurko stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza teraz, kiedy praca zdalna jest na topie. Mogą ułatwić osiągnięcie codziennych celów w zakresie liczby kroków, zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadwagi czy nadciśnienia.
Nie zastąpi to nam jednak spaceru na świeżym powietrzu, jednak zrekompensuje w jakimś stopniu kompletny brak aktywności w podczas pracy. Podczas pracy siedzącej warto robić sobie regularne przerwy na małą gimnastykę.