Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Bigoreksja: czym jest i jak często występuje?

Bigoreksja: czym jest i jak często występuje?
Czym się charakteryzuje bigoreksja? Mężczyźni z dysmorfią mięśniową często wykazują niezadowolenie ze swojego ciała (wydaje im się, że są za mało „przypakowani”), nietypowe podejście do diety (mają obsesję związaną z budowaniem„masy”), częściej sięgają po sterydy anaboliczno-androgenne, cierpią z powodu zaburzeń lękowych, wahań nastroju i zaburzeń związanych z odżywianiem.

W nowych klasyfikacjach amerykańskich brakuje bigoreksji, ale za to jest zaburzenie obrazu ciała  w tym zaburzenie dysmorficzne dotyczące ilości mięśni.

Uwaga: Istnieje też zaburzenie dysmorficzne dotyczące wyglądu sylwetki, które wcale nie musi mieć nic wspólnego z ilością muskulatury.

Na pewnych zawodach poznałem chudą jak patyk kobietę, która miała obsesję „treningu i zdrowej diety”, ewidentnie nadal sądziła, że jest „za gruba” i że „musi się odchudzać”. Zapewne problem dotyczy sporej części nastolatek i młodych kobiet.

Co powoduje dysmorfia?

Mężczyźni z dysmorfią mięśniową często opisują wstyd, zakłopotanie i pogorszenie funkcjonowania społecznego i zawodowego w związku z ich stanem.

W jednym z badań oceniono trenujących w skali obsesyjno-kompulsywnej Yale-Browna. Okazało się, że 50% spędzało ponad 3 godziny dziennie myśląc o swojej muskulaturze. 58% wydawało się, że są „za mali” i „ciągle nie w formie”, więc unikali ekspozycji swojego ciała na widok publiczny, 54% badanych w ogóle nie miało kontroli (albo niewielką) nad obsesją treningu i stosowania diety. Dwóch badanych zgłosiło rezygnację z dobrze płatnej pracy zawodowej, aby pracować w siłowniach, gdzie przy okazji mogli „pakować”.

Naukowcy twierdzą, iż kulturyści wykazują zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, czyli OCD, uzależnienie behawioralne, problemy ze zdrowiem psychicznym  oraz zaburzenie dysmorficzne / zaburzenie obrazu ciała, czyli dysmorfię lub bigoreksję. OCD charakteryzuje obecność następujących objawów: obsesji, kompulsji, lęku o różnym nasileniu, spowolnienia oraz często towarzyszących objawów depresyjnych i depersonalizacji.

Jak często występują zaburzenia dymorficzne?

W jednym z badań z 2016 r. oszacowano, iż bigoreksja (lub inne podobne zaburzenia dotyczące wyglądu sylwetki) dotyczą 12.7% mężczyzn i 4.2% kobiet, którzy rozpoczęli służbę w armii USA. Osoby które cierpią z powodu zaburzeń postrzegania swojej sylwetki, o wiele częściej sięgają po legalne i nielegalne środki, by „schudnąć” (kobiety; ryzyko było nawet pięciokrotnie wyższe) lub by „budować masę” (również; pięciokrotnie większe ryzyko u osób cierpiących z powodu zaburzeń, w porównaniu do zdrowej grupy kontrolnej).

Podsumowanie

W populacji ogólnej zaburzenia dymorficzne dotyczą od 1,7% do 2,4% osób. W populacji nastolatków i młodych dorosłych częstość występowania rośnie i może dotyczyć od 2 do 5% osób. Nie wiadomo, ilu kulturystów cierpi z powodu takich zaburzeń, ale można przypuszczać, że jeszcze więcej niż rekrutów wojskowych w USA.