Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Biustonosz sportowy – niezbędny dla kobiet aktywnych fizycznie

Biustonosz sportowy – niezbędny dla kobiet aktywnych fizycznie
Jak bardzo niezbędny i poprawiający komfort treningu jest stanik sportowy przekonują się te panie, które dotychczas – nie chcąc przepłacać – trenowały w biustonoszach „normalnych”, używanych na co dzień. Znalezienie odpowiedniego idealnie dopasowanego nie jest rzeczą najłatwiejszą, znaczenie ma rodzaj wykonywanej aktywności, wielkość piersi, budowa ciała i należy dobrać taki, który przylega idealnie, nie uwiera, nie ociera. Warto tej czynności poświęcić należytą ilość czasu.

Stanik sportowy kontra zwykły

Zasadniczą różnicą pomiędzy biustonoszem sportowym a zwykłym jest – poza wyglądem oczywiście – cel, który powinien spełniać. Oba rodzaje podtrzymują piersi, jednak sportowy powinien być uszyty tak, by dawać poczucie komfortu, mocno „trzymać” biust i niwelować „wstrząsy” będące wynikiem aktywności sportowej.

Podczas ćwiczeń biust narażony jest na o wiele większe obciążenia niż podczas codziennych aktywności. Intensywne zajęcia fitness, crossfit, sporty walki, bieganie, taniec – w tych, jak i w wielu innych dyscyplinach, ochrona biustu jest koniecznością. Podczas ruchu, w przypadku braku zapewniania biustowi odpowiedniego wsparcia, dochodzi do mikro urazów, uszkodzeń tkanki łącznej, co przyczynia się do zwiotczenia, utraty jędrności piersi. Dodatkowo brak odpowiednio dobranego stanika może być przyczyną bólu w klatce piersiowej, obtarć i podrażnień.

Wiele firm sportowych produkuje zwykłe, ale dość mocno obciskające topy przeznaczone do aktywności ruchowej. Choć rzeczywiście przylegają one do ciała, a także skutecznie odprowadzają pot, to nie należy ich traktować jako stanika, gdyż stopień podtrzymania biustu w ich przypadku będzie zbyt niski (chyba że są to modele ze wbudowanym biustonoszem).

Z czym należy się liczyć przy kupnie odpowiedniego biustonosza?

  • Stanik sportowy uszyty będzie w sposób prosty, z gładkiego i miękkiego materiału, bez koronkowych zdobień, plis i wszelkiego rodzaju „upiększaczy”, które podczas treningu mogłyby uciskać i powodować obtarcia skóry.
  • Ramiączka w staniku sportowym są o wiele szersze niż w zwykłym, podobnie jak o wiele mocniejsze, bardziej solidne jest zapięcie (nie każdy model je posiada, część jest zakładana „przez głowę”). Powinny one w sposób komfortowy przylegać do ciała, ale w żadnym wypadku się w nią wrzynać i powodować ból czy też obtarcia. Warto wybrać stanik posiadający regulowane ramiączka.
  • Materiał, z którego wykonany jest stanik sportowy, powinien doskonale transportować pot i wilgoć na zewnątrz (na powierzchnię tkaniny), powinien „oddychać”.
  • W przeciwieństwie do zwykłego stanika sportowy jest najczęściej bezszwowy lub też z niewielką ilością szwów.
  • Biustonosz sportowy ma za zadanie utrzymać biust jak najbardziej „przy ciele”, więc nie liczmy na to, że będzie działał jak push-up i sprawi, że piersi będą wyglądały na większe. Wprost przeciwnie, biust zostanie „spłaszczony”.

Stanik sportowy należy dobierać nie tylko ze względu na rozmiar i wygodę, lecz winno się uwzględnić także jego przeznaczenie, czyli rodzaj sportu, który będzie uprawiany. Inny będzie ten przeznaczony do spokojnych aktywności fizycznych takich jak pilates, joga, wędrówki górskie czy też nordic walking, a mocniejszy do tenisa, zajęć fitness, biegania i sportów walki.

Podczas kupowania/mierzenia staników sportowych ostatnia rzecz, jaką powinnaś się sugerować, to jego wygląd/kolor. Stawiaj na wygodę i idealne podtrzymywanie piersi. Aby uniknąć rozczarowań i bólu w przyszłości „przetestuj” stanik jeszcze w przymierzalni. Podskocz, powykopuj ruchy typowe do twojego rodzaju treningu, poruszaj rękoma góra-dół, pobiegaj. Prawidłowo dobrany stanik powinien przylegać do ciała niczym druga skóra. Jeżeli po zmierzeniu jakiegoś modelu nie jesteś przekonana, że leży idealnie – sprawdź kolejny, z tego zrezygnuj.

Dbaj o swój stanik sportowy – będzie służył dłużej

Biustonosz sportowy, dokładnie tak jak i wszystkie ubrania, których używasz, powinien być w odpowiedni sposób prany. I najlepiej odpowiedni często, zakładanie na siebie przepoconej bielizny jest mało komfortowe i zdecydowanie niehigieniczne.

Pamiętać należy o tym, by prać go ręcznie (według zaleceń podanych na metce) i absolutnie nie używać płynów do płukania, gdyż poprzez to tkanina może stracić swoje właściwości (takie zalecenie dotyczy każdej odzieży funkcjonalnej).

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.