Osoby trenujące amatorsko bardzo często rezygnują z kupowania profesjonalnej odzieży sportowej, gdyż wydaje im się, że na ich poziomie zaawansowania nie ma sensu inwestować w droższe ubrania. Nic bardziej mylnego! Każdy, kto choć raz założy na siebie dobrze dobrane sportowe ubranie, bieliznę, buty odczuje zdecydowanie większy komfort treningu, a także zmniejszy ryzyko obtarć, pęcherzy, przeziębień, grzybicy, czy też kontuzji.
Obecnie produkowana odzież sportowa spełnia przeróżne zadania:
chroni przed zimnem,
potem,
wodą,
mechanicznymi uszkodzeniami naskórka,
promieniowaniem słonecznym,
przegrzaniem,
a także przed brudem i owadami.
Na co dzień luźne ubrania są wygodne, jednak podczas uprawiania sportu o wiele lepiej sprawdzi się dopasowana odzież profesjonalna. Aby dobrze spełniała swoje funkcje, musi idealnie przylegać do ciała, ubrania nie mogą być ani za małe, ani za duże, gdyż przestaną spełniać swoje funkcje. Muszą stanowić „warstwę ochronną” w każdych warunkach pogodowych.
Odzież sportowa powinna składać się z kilku warstw termicznych, dobieranych w zależności od warunków pogodowych i rodzaju aktywności fizycznej. Bielizna, koszulka, sweter/polar, okrycie wierzchnie (kurtka, płaszcz), czapka. Ubrania, które stanowią pierwszą warstwę (bielizna, koszulka, leginsy, skarpetki) powinny być bezszwowe, aby nie powodować odcisków, nie podrażniać skóry.
Skuteczne odprowadzanie wilgoci i potu na zewnątrz
Odzież sportowa wykonana z syntetycznych włókien doskonale odprowadza pot na zewnątrz, czyli gdy organizm wytwarza zbyt dużo wilgoci, to zostaje ona usunięta. Ubrania bawełniane świetnie absorbują pot, jednak go zatrzymują (czyli cały czas jest on na powierzchni skóry) i podczas ćwiczeń dają poczucie dyskomfortu, mogą powodować obtarcia (np. sutków podczas biegania – u panów).
O ile na zajęciach pilatesu, jogi, czy podczas innych bardzo spokojnych form aktywności ruchowej faktycznie nie musimy przywiązywać aż tak dużej wagi do profesjonalnej odzieży, tyle już na przyda się ona na bardziej intensywnych zajęciach, takich jak: fitness czy też bieganie.
Ochrona przed promieniowaniem UV
Podczas uprawiania sportu, który wiąże się z dłuższym wystawianiem ciała na słońce, warto zaopatrzyć się w ubrania wykonane z materiału posiadającego filtr UV, gdyż zwiększa się ochrona przed promieniowaniem słonecznym. Jeżeli jesteś żeglarzem, jeździsz na rowerze, nurkujesz, biegasz długie trasy, uprawiasz surfing czy też wspinaczkę – zabezpiecz swoje ciało zarówno odpowiednią odzieżą, jak też odpowiednimi kosmetykami skutecznie chroniącymi przed poparzeniami słonecznymi.
Bielizna sportowa
Niezależnie od stopnia intensywności ruchu dobrze jest zaopatrzyć się w profesjonalną bieliznę sportową – majtki, skarpetki, panie dodatkowo w staniki.
Nie powinna obcierać, wykonana jest z oddychającego materiału. Dzięki temu, że nie zatrzymuje potu zmniejsza ryzyko odparzeń, a także infekcji intymnych oraz grzybicy stóp.
Czym powinien charakteryzować się biustonosz sportowy:
Skarpetki, a także np. spodenki przeznaczone do jazdy na rowerze (z dodatkową „wyściółką” w okolicach krocza), chronią przed obtarciami, odparzeniami oraz wilgocią. Nie da się co prawda całkowicie uniknąć tarcia o skórę, jednak można je zdecydowanie zminimalizować.
Aby uniknąć pęcherzy i „kałuży” w bucie należy zrezygnować ze skarpet bawełnianych. O ile przy niedługiej przebieżce dyskomfort nie będzie wielki, to już przy pokonywaniu trasy półmaratonu/maratonu, zwłaszcza, gdy z nieba będzie lał się deszcz różnica będzie znaczna.
Biegacze powinni zadbać o swoje stopy i docenić dobrze wykonany pedicure, gdyż oszczędzi on wielu problemów związanych z otarciami, pęcherzami.
Chcesz, by ubrania długo spełniały swoje ochronne funkcje? Dbaj o nie!
Przede wszystkim przeczytaj instrukcje zamieszczone przez producenta i stosuj się do wytycznych, wtedy odzież posłuży ci dłużej i będzie nie tylko dobrze wyglądała, lecz przede wszystkim pozostanie elastyczna, będzie skutecznie odprowadzała pot i chroniła przed zimnem/ciepłem, wodą.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.