Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Brać w trakcie czy po fakcie? Czyli kilka słów o HCG

Brać w trakcie czy po fakcie? Czyli kilka słów o HCG
„Gonadotropina kosmówkowa czyli tzw. HCG to hormon wytwarzany przez tkankę zarodkową płodu oraz przez łożysko matki w trakcie trwania ciąży, a oznaczanie jego stężenia stosowane jest w położnictwie i ginekologii m.in. w celu diagnostyki przebiegu ciąży”. Po przeczytaniu takiego opisu mało komu przyszłoby do głowy, że związek ten może znaleźć zastosowanie w sporcie jako środek stosowany w ramach uzupełnienia cyklów z użyciem sterydów anaboliczno-androgennych, takich jak testosteron czy jego analogi. Mimo to jednak HCG używany jest chętnie zarówno przez sportowców wyczynowych jak i przez amatorów.

Doping w sporcie i wybrane konsekwencje zdrowotne

Sportowcy stosują środki zawierające testosteron i jego pochodne w celu nasilenia przyrostu masy mięśniowej, poprawy siły i wytrzymałości siłowej, przyspieszenia procesów regeneracji powysiłkowej i „wsparcia” psychiki. Niestety stosowanie dopingu hormonalnego doprowadza do nienaturalnego wzrostu poziomu androgenów w ustroju, co wiąże się z występowaniem rozmaitych efektów ubocznych, takich jak choćby zablokowanie osi podwzgórze- przysadka- jądra, kontrolującej wytwarzanie i poziom testosteronu w ustroju, co w konsekwencji prowadzi do wyraźnego zmniejszenia ilości tego hormonu.

Profilaktyka zaburzeń i powrót do hormonalnej równowagi

Jak łatwo się domyślić taki stan rzeczy jest wyjątkowo niepożądany, o ile w trakcie cyklu poziom androgenów jest „sztucznie” podtrzymywany przyjmowaniem farmaceutyków, o tyle po jego zakończeniu pojawia się „dziura” i zazwyczaj mija sporo czasu zanim mechanizmy regulacyjne zadziałają i jądra zaczną produkować testosteron. Niestety do tego momentu można stracić wypracowane podczas cyklu efekty, nie mówić już o problemach takich jak zaburzenia nastroju, wypalenie, obniżone libido i innych wiązanych z niskim poziomem androgenów. Dlatego sportowcy stosujący doping przyjmują specjalne farmaceutyki, które pomagają „odblokować” produkcję testosteronu po cyklu bądź też zmniejszyć negatywny wpływ SAA na gonady w trakcie cyklu. Do takich związków zalicza się właśnie HCG, jednak żeby zrozumieć mechanizm działania tego hormonu trzeba najpierw przybliżyć kwestię regulacji wytwarzania testosteronu.

Regulacja osi podwzgórze-przysadka-gonady

Testosteron produkowany jest w jądrach, jednak jego synteza i wyrzut do krwi regulowane są przez obecność związków wydzielanych przez podwzgórze i przysadkę. Podwzgórze to taki specyficzny ośrodek mózgowy, który zajmuje się wytwarzaniem hormonów pełniących rolę czynników spustowych, inicjujących sekrecję innych hormonów. Wydzielana przez podwzgórze gonadoliberyna (GnRH) oddziałuje na przysadkę mózgową, która w odpowiedzi zaczyna wytwarzać i uwalniać gonadotropiny takie jak lutropina (LH) i folitropina (FSH). Gonadotropiny dopiero po dotarciu do jąder pobudzają je do produkcji testosteronu (LH) i inicjują spermatogenezę (FSH) . Mechanizm ten jest jednak ściśle regulowany zwrotnie, a czynnikiem regulującym wytwarzanie GnRHi LH jest sam testosteron. Tak więc w uproszczeniu można powiedzieć, że wzrost poziomu testosteronu powoduje zmniejszenie jego syntezy.

W jaki sposób sterydy zaburzają pracę gonad?

Wszystko jest w porządku dopóty, dopóki nie zdecydujemy się na stosowanie dopingu hormonalnego. Podawanie testosteronu (oraz jego analogów) z zewnątrz doprowadza do drastycznego zwiększenia jego poziomu w organizmie, co skutkuje zablokowaniem przysadki i wstrzymaniem produkcji LH i w efekcie prowadzi do zahamowania produkcji testosteronu w jądrach. Zależnie od dawek SAA i czasu trwania cyklu „blokada” może być mniej lub bardziej trwała. W przypadku, w którym dochodzi do zmniejszenia masy jąder możemy mówić już o poważnym problemie, ponieważ narząd ten traci czasowo zdolność do produkcji testosteronu.

I właśnie w takich sytuacjach biologiczne właściwości HCG okazują się być bezcenne. Dlaczego?

Gonadotropina kosmówkowa okazuje się mieć jedną, niezwykle pożądaną zaletę: podana z zewnątrz naśladuje działanie hormonu luteinizującego (LH), którego fizjologiczna rola, jak już zostało wspomniane polega na aktywacji komórek Leydiga obecnych w jądrach i pobudzaniu ich do produkcji testosteronu. Dzięki swoim właściwościom HCG może być stosowane nie tylko po cyklu dla przywrócenia czynności gonad, ale także w trakcie przyjmowania sterydów jako element profilaktyki atrofii jąder, co praktykowane jest przede wszystkim w trakcie dłuższego stosowania sterydów.

Lepiej w trakcie, niż po fakcie…

Analiza badań naukowych wskazuje, iż włączenie HCG w trakcie cyklu może być rozwiązaniem o wiele korzystniejszym niż zastosowanie tego środka w ramach tzw. PCT i wynika to nie tylko z ogólnie pojętej zasady, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”, ale związane jest ze specyficznym zjawiskiem fizjologicznym, w przebiegu którego jądra tracą wrażliwość na działanie gonadotropin. Tak naprawdę mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że czułość gonad jest po cyklu sterydowym wyraźnie obniżona, co implikuje konieczność stosowania większych dawek HCG w ramach odbloku niż w sytuacji, w której włączenie tego środka nastąpiłoby w trakcie przyjmowania SAA. Wiele osób niestety zupełnie nie zdaje sobie z tego sprawy włączając HCG zbyt późno i tym samym dłużej boryka się z negatywnymi konsekwencjami stosowania SAA.

HCG to nie cudowny środek – ma swoje wady

Należy pamiętać, że HCG ma także pewne wady i oprócz spowodowania wielu innych możliwych skutków ubocznych nieumiejętne jego stosowanie może skończyć się blokadą osi podwzgórze- przysadka- jądra (co zauważalne jest zwłaszcza jeśli środek ten stosowany jest w ramach PCT). Wynika to z faktu, iż HCG naśladując działanie LH  powoduje wzrost poziomu testosteronu. Jeśli poziom testosteronu przekroczy fizjologiczną normę dochodzi do wzrostu poziom estrogenów oraz – zgodnie z przedstawionym wcześniej opisem - do zahamowania produkcji Gn-RH, co powoduje wstrzymanie uwalniania naturalnego LH. W takim wypadku po odstawieniu HCG pojawia się problem („blok”), dlatego należy pamiętać o zastosowaniu środków takich jak choćby cytrynian klomifenu (Clostylbegyt/Clomid), który wykazuje  właściwości antyestrogenowe oraz sprzyja produkcji Gn-RH w podwgórzu.

Podsumowanie

Gonadotropina kosmówkowa przyjmowana już w niewielkich dawkach w postaci iniekcji w trakcie dłuższych cyklów z użyciem SAA zmniejsza negatywny wpływ kuracji sterydowej na jądra, zapobiegając ich atrofii (chociaż HCG jest także stosowany w dużych dawkach przez niektórych w ramach PCT). Ze względu na specyfikę działania po zakończeniu przyjmowania HCG stosuje się środki takie jak clomid (clostylbegyt) czy Nolvadex.

Ani autor tego artykułu, ani redakcja i właściciele portalu nie są zwolennikami stosowania dopingu, a informacje zamieszczone powyżej mają charakter ciekawostki.

Źródła: http://articles.muscletalk.co.uk

W artykule mówimy o: Zdrowie Men's boost