Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy witamina D zapobiega wypadaniu włosów?

Czy witamina D zapobiega wypadaniu włosów?
O witaminie D w ostatnich czasach robi się coraz głośniej, związane jest to z jednej strony z rozwojem nauki i odkrywaniem coraz to nowych właściwości tego związku, a z drugiej z faktem, iż jej niedobory są niezwykle powszechne. Okazuje się, że oprócz wielu innych zalet witamina D korzystnie wpływać może na wzrost włosów i zapobiegać nadmiernej ich utracie.

Skąd się bierze łysienie?

Łysienie, czyli nasilone wypadanie włosów, jest problemem stosunkowo powszechnym, zwłaszcza w przypadku mężczyzn – dotyczy bowiem ponad połowy Panów przed 50. rokiem życia. Na razie nie udało się jeszcze wynaleźć środka zaradczego o 100%-owej skuteczności, kilka ostatnich lat przyniosło jednak wiele odkryć dotyczących mechanizmów uczestniczących w procesie utraty włosów. Okazuje się, że kluczowe znaczenie ma tutaj receptor witaminy D, a sama witamina może mieć wręcz zbawienny wpływ na zdrowie i kondycję włosów.

Wypadanie włosów a witamina D

Badacze tacy jak dr Marc Avram z New York's Weill Cornell Medical College są przekonani, że witamina D jest w stanie za pośrednictwem specjalnych receptorów uaktywnić geny stymulujące wzrost włosów i wyciszyć geny odpowiedzialne za ich wypadanie. Choć aktualnie potrzebne są dodatkowe badania z zastosowaniem kuracji z witaminą D, to już dziś można powiedzieć, że naukowcy są na dobrej drodze do tego by problem nadmiernej utraty włosów, przestał być tak powszechny, jak jest do tej pory.

Podsumowanie

Na aktualnym etapie badań można jedynie powiedzieć, że z pewnością warto dbać o to, by witaminy D mieć pod dostatkiem. Jak tylko pogoda na to pozwala należy zażywać regularnych kąpieli słonecznych, pamiętać należy także o tym, by uwzględniać w diecie naturalne źródła tej witaminy (ryby, jaja, tłuszcz mleczny, podroby), a w kresie jesienno-zimowym rozsądnym rozwiązaniem wydaje się być dodatkowa suplementacja. Czy zapobiegniemy w ten sposób niechcianej utracie włosów? Cóż, trudno powiedzieć, z pewnością jednak profilaktyka niedoborów ma w dzisiejszych czasach mocne uzasadnienie.

Źródła: • Amor KT, Rashid RM, Mirmirani P. Does D matter? The role of vitamin D in hair disorders and hair follicle cycling. Dermatol Online J. 2010 Feb 15;16(2):3. • http://www.newsoxy.com/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.