Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

W jakim stopniu dieta wpływa na cerę, włosy i paznokcie?

W jakim stopniu dieta wpływa na cerę, włosy i paznokcie?
Trwające wiele lat rozmaite kampanie reklamowe utwierdziły nas w przekonaniu, że wpływ na wygląd i kondycję włosów, cery i paznokci mają przede wszystkim rozmaite zabiegi pielęgnacyjne z udziałem topowych kosmetyków. Tymczasem jest to przekonanie błędne. Co prawda ostatnio w reklamach telewizyjnych coraz więcej uwagi poświęca się odżywianiu włosów, skóry czy paznokci „od wewnątrz”, jednak tutaj polecane są znowuż suplementy, mało kto wspomina natomiast o roli odpowiedniego sposobu odżywiania, a tymczasem dieta ma w tej materii bardzo istotne znaczenie.

Nawet zupełnie pomijając najnowsze doniesienia ze świata nauki, odwołując się jedynie do logiki oczywistym wydaje się stwierdzenie, że ponieważ żywność jest podstawowym źródłem składników odżywczych, zarówno tych o charakterze energetycznym, jak i budulcowym czy regulatorowym, to odpowiedni sposób odżywiania wpływa na zaopatrzenie tkanek i narządów w potrzebne im substancje. Zasada ta tyczy tak samo tkanki nerwowej, mięśniowej jak i też skóry, włosów czy paznokci. Co istotne, ponieważ nasz organizm za priorytet uznaje optymalne zaopatrzenie mózgu i narządów o znaczeniu elementarnym dla zachowania wszystkich potrzebnych funkcji życiowych w niezbędne im składniki, w przypadku jakichkolwiek niedoborów niedożywione zostają tkanki i mniej strategicznym znaczeniu, dlatego wszelkie deficyty witamin, składników mineralny i innych ważnych związków odbijają się tak wyraźnie na naszym wyglądzie zewnętrznym. Wielu osobom tymczasem wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie lepszych kosmetyków, które – zgodnie z treścią reklam – „odżywią” nasze włosy, skórę, czy paznokcie.

Niestety takie przekonanie jest dość naiwne. Owszem, poprzez zastosowanie rozmaitych kremów, szamponów czy odżywek uzyskujemy pożądany efekt optyczny, jednak zazwyczaj nawet w minimalnym stopniu nie rozwiązujemy istoty problemu. Wyjściem z tej sytuacji nie są również popularne suplementy z kategorii „zdrowie i uroda”, które zawierają zazwyczaj komplet witamin, wyciągi ze skrzypu i mikroskopijne ilości siarkowych aminokwasów (l-cysteiny i l-metioniny). Owszem wyrównanie niedoborów witaminowych może być w niektórych wypadkach skuteczne, ale podstawą jest odpowiednia kompozycja jadłospisu. Dieta musi być zasobna we wszystkie niezbędne składniki odżywcze nie tylko witaminy, ale także białko, kwasy tłuszczowe, wodę, składniki mineralne etc…

Wpływ diety na stan skóry został wykazany w rozmaitych badaniach. Japońscy naukowcy z Uniwersytetu Gifu zaobserwowali, że u kobiet, których dieta bogata jest w zielone i żółte warzywa, głębokość zmarszczek jest zdecydowanie niższa. Diety niskotłuszczowe powodowały natomiast pogorszenie elastyczności skóry. Istnieją także badania naukowe, w których autorzy wykazali iż diety zasobne w cukry proste i nabiał doprowadzają do przetłuszczania się cery i zwiększają nasilenie trądziku. Podobnie niedobory żelaza i aminokwasu l-lizyny w diecie powodują nadmierne wypadanie włosów u kobiet. Spore znaczenie dla kondycji włosów może mieć także cynk i związki siarkowe takie jak tauryna oraz niektóre przeciwutleniacze.

Reasumując: wpływ sposobu odżywiania na wygląd włosów, skóry i paznokcie jest zdecydowanie niedoceniany. Przeceniana natomiast jest często rola niektórych „odżywczych” kosmetyków i reklamowanych w TV suplementów diety. Zabiegi pielęgnacyjne powinny obejmować odpowiedni sposób odżywiania, zakładający właściwe spożycie warzyw, owoców, białka i tłuszczu.