IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy zapach moczu ma znaczenie? Od czego zależy zapach moczu?

Czy zapach moczu ma znaczenie? Od czego zależy zapach moczu?
Każdy z nas oddaje mocz kilka razy dziennie. Jest to zupełnie naturalny proces, więc pewnie nie zawsze o nim w ogóle myślimy. I być może nie jest to najatrakcyjniejszy temat, to warto wiedzieć, że zapach moczu daje nam wskazówki na temat zdrowia. Czasami jego zmiany wynikają z tego, że coś zjedliśmy, ale mogą także wskazywać na problem medyczny. Dowiedzmy się, co powoduje zmiany zapachu moczu i kiedy należy się nimi niepokoić.

Naturalny zapach moczu

Zacznijmy od podstaw – normalny mocz nie ma przytłaczającego zapachu, chociaż nie zawsze jest bezwonny. Możesz zauważyć, że ma lekki aromat amoniaku, szczególnie jeśli jesteś odwodniony. Aromat ten pochodzi od związku, który zwykle znajduje się w moczu, zwanego mocznikiem.

Stan nawodnienia, dieta, leki i niektóre schorzenia mogą zmienić zapach moczu. Dobrym przykładem są szparagi. Ich zjedzenie może spowodować charakterystyczny zapach moczu, który wynika z zawartości kwasu szparagowego. Kiedy organizm go rozkłada, uwalnia produkty uboczne zawierające siarkę. To ona dają tę charakterystyczną woń.

Jeśli nie jadłeś przez jakiś czas i nie spożywasz wystarczającej ilości węglowodanów, Twój mocz może mieć słodki lub owocowy zapach. Pochodzi z ketonów wytwarzanych przez organizm w odpowiedzi na głód lub nadmierne ograniczenie kalorii. Ale aromat ketonowy może również pochodzić z nieleczonej cukrzycy. Nie należy więc tego ignorować, zwłaszcza jeśli częściej oddajesz mocz, odczuwasz większe pragnienie lub tracisz na wadze. Wszystko to są objawy cukrzycy i wymagają natychmiastowej oceny.

Nieprzyjemny zapach moczu — z czego wynika?

Niektóre nietypowe aromaty mogą wskazywać na różne schorzenia lub czynniki, o których powinieneś wiedzieć. Oto kilka z nich:

  • Zapach amoniaku – silny, palący w nosie smród amoniaku to jeden z najczęstszych nieprzyjemnych zapachów. Jest to zwykle spowodowane odwodnieniem, które powoduje koncentrację amoniaku w moczu. Może też sygnalizować zbliżającą się infekcję dróg moczowych.
  • Rybi zapach — może być spowodowany bakteriami powodującymi zapalenie pochwy lub rzadką chorobą genetyczną zwaną trimetyloaminurią, ale także wynikać ze zjedzenia jajek.
  • Zapach zgnilizny – jeśli Twój mocz nabiera tej nieprzyjemnej woni, może to być oznaką infekcji dróg moczowych, problemów z nerkami lub metabolizmu.
  • Mdlący słodki zapach – jak już wspomniano, mocz o słodkim, prawie syropowym zapachu to coś, czego nie należy ignorować – może to wskazywać na niekontrolowaną cukrzycę lub rzadkie zaburzenie metaboliczne zwane chorobą syropu klonowego. Słodki zapach pochodzi z nadmiaru cukru lub innych związków, które dostają się do moczu.
  • Inny nieprzyjemny zapach – mocz o ogólnym nieprzyjemnym, piżmowym lub ostrym zapachu może wskazywać na odwodnienie, ZUM (zakażenie układu moczowego) lub potencjalnie poważniejsze schorzenia, takie jak choroba wątroby lub zaburzenia metaboliczne.

Jakie produkty wpływają na zapach moczu?

Czasami zapach moczu nie ma większego związku z naszym zdrowiem, a wynika ze spożycia pewnych pokarmów lub napojów. Jakie produkty, poza wspomnianymi szparagami, wpływają na zapach moczu?

  • Czosnek i cebula – mogą powodować nieprzyjemny lub zgniły zapach.
  • Kawa – może nadać chwilowy aromat kawowy.
  • Ryby – mogą nadawać moczowi rybi zapach. Niektóre ryby zawierają wysoki poziom tlenku trimetyloaminy.
  • Alkohol – ponieważ alkohol jest związkiem moczopędnym, może również nadawać moczowi silny zapach przypominający amoniak.

Chociaż zapachy pochodzące z pożywienia zwykle nie są powodem do niepokoju, na wszelki wypadek warto wspomnieć lekarzowi o utrzymującym się lub silnym zapachu.

Czy witaminy i leki mogą wpływać na zapach moczu?

Przyjrzyj się także witaminom, które zażywasz. Witaminy takie jak B6 oraz leki, w tym antybiotyki, leki przeciwcukrzycowe i leki na reumatoidalne zapalenie stawów mogą zmienić zapach moczu. 

Podsumowanie

Okazjonalny nieprzyjemny zapach moczu raczej nie jest niczym niepokojącym. Warto jednak zwrócić uwagę na sytuacje, kiedy utrzymuje się on dłuższy czas, lub towarzyszą temu dodatkowe objawy. Jeśli Twój mocz brzydko pachnie, a do tego towarzyszy mu ból, pieczenie, gorączka lub inne objawy, wówczas koniecznie zgłoś się do lekarza, gdyż może to świadczyć o infekcji.

Źródła: Urine odor Causes - Mayo Clinic Dehydration - NHS (www.nhs.uk) Good to Know: Diabetes Symptoms and Tests | Clinical Diabetes | American Diabetes Association (diabetesjournals.org) Why Does Asparagus Make Your Pee Smell? (clevelandclinic.org) Maple Syrup Urine Disease - Symptoms, Causes, Treatment (rarediseases.org) What Urine Smells Mean for Your Health (clevelandclinic.org)

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.