Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Skąd się bierze problem otyłości? Dlaczego jesteśmy grubi?

Skąd się bierze problem otyłości? Dlaczego jesteśmy grubi?
Nasze społeczeństwo jest coraz grubsze. Polskie dzieci należą do najszybciej tyjących w całej Europie. Z badań Instytutu Żywności i Żywienia wynika, że ponad 20% uczniów szkół podstawowych i gimnazjów ma nadwagę lub jest otyłych. W latach 70. poprzedniego wieku nadmierną masę ciała miało w Polsce mniej niż 10 proc. uczniów.

Tyją wszyscy, dzieci, nastolatkowie i dorośli. Pod względem problemu otyłości doganiamy Grecję i Wielką Brytanię. Otyłość jest główną przyczyną takich chorób przewlekłych jak cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, zaburzenia hormonalne, zwyrodnienia układu kostno-stawowego.

Skąd bierze się problem i jak z nim walczyć?

Głównym powodem plagi otyłości jest zmiana stylu życia, w tym szczególnie ograniczenie aktywności fizycznej i spożywanie zbyt dużej ilości wysokokalorycznych i wysoko przetworzonych produktów. Polskie dzieci i młodzież są coraz mniej aktywne fizycznie i nieprawidłowo się odżywiają

To, jak odżywiamy się sami i jak w konsekwencji odżywiamy nasze dzieci, wiąże się ściśle z pędem życia. Na pierwszym miejscu stawiamy pracę, żyjemy w stresie, jemy szybko. Brakuje nam chęci i chwili na aktywne spędzanie wolnego czasu. Zamiast domowego obiadu zjedzonego przy stole z rodziną, pochłaniamy w pędzie burgera, frytki lub gotową kanapkę. Często popijamy słodkim napojem.

Dzieci i młodzież zamiast spędzać czas na podwórku, jeździć na rowerze, grać w kosza czy „nogę”, spędzają całe dnie siedząc. Przed telewizorem, przed komputerem, z tabletem, z komórką, z PlayStation. Tak spędzany wolny czas sprzyja tyciu. Brak ruchu połączony z regularnym spożywaniem chipsów, batoników i słodkich napojów to przepis na katastrofę naszego społeczeństwa. Produkty te są wysoko przetworzone i wysoko kaloryczne. Dostarczają bardzo dużo cukru, soli i tłuszczy trans.

Przykładowo, wypijając w ciągu dnia 2 szklanki coli i szklankę napoju wieloowocowego, dostarczymy sobie 320 kcal, a w tym aż 80 g węglowodanów, z czego większość to cukier. Jeśli tego samego dnia w ramach drugiego śniadania zjemy wafelka toffi, a wieczorem siedząc przed telewizorem pochrupiemy słone paluszki i chipsy, dostarczymy sobie kolejne 650 kcal, a w tym 83 g węglowodanów i 31,5 g tłuszczy.

Prawie 1000 kcal i ponad 160 g węglowodanów (głównie CUKRU), wypijając zaledwie trzy szklanki słodkiego napoju, zjadając jednego wafelka oraz kilkanaście paluszków i około dwie - trzy garstki czipsów. To ilości, których nawet nie zauważasz siedząc przed telewizorem czy komputerem.

Kilka napojów, batoników i przekąsek wraz z ich kalorycznością

Napoje

  • szklanka napoju energetyzującego Rockstar - 148 kcal, w tym 33,8 g węglowodanów,
  • szklanka napoju wieloowocowego Frugo białe - 110 kcal, w tym 27,5 g węglowodanów,
  • szklanka napoju owocowego jabłko-mięta Tymbark - 90 kcal, w tym 22,5 g węglowodanów,
  • szklanka Coca-Coli - 105 kcal, w tym 26,5 g węglowodanów,
  • szklanka soku pomarańczowego Hortex - 102.5 kcal, w tym 22,5 g węglowodanów.

Batoniki

  • baton Snickers 51 g - 260 kcal, 28,2 g węglowodanów,
  • baton Bounty 57 g - 278 kcal, 33,2 g węglowodanów,
  • baton Kinder Bueno 44 g - 252 kcal, 21,8 g węglowodanów,
  • 5 herbatników HIT - 326 kcal, 41,5 g węglowodanów,
  • wafelek Grzesiek toffi 48 g - 253 kcal, 13,9 g tłuszczu, 28,3 g węglowodanów.

Przekąski

  • chipsy o smaku papryki 45 g - 236 kcal, 14,3 g tłuszczu 23,1 g węglowodanów,
  • paluszki solone 40 g - 168 kcal, 31,6 g węglowodanów, 3,1 g tłuszczu,
  • garść mieszanki studenckiej 40 g - 210 kcal, 14,4 g tłuszczu, 14 g węglowodanów,
  • porcja lodów biała czekolada z kawałkami czekolady Grycan 500 ml - 841 kcal, 49,9 g tłuszczu, 85,5 g węglowodanów,
  • ptasie mleczko, 4 sztuki - 209 kcal, 10,2 g tłuszczu, 28,1 g węglowodanów.

Przyglądając się kaloryczności i składowi popularnych napojów i batoników, nie dziwi fakt, że tyjemy.

Nie chcesz być otyły? Nie chcesz, by Twoje dzieci były otyłe?

Ogranicz słodkie napoje, w nich najłatwiej dostarczyć bardzo duże ilości cukru, który wpływa na tycie. Pomyśl o alternatywach dla niezdrowych produktów, eksperymentuj w kuchni. Ogranicz spożycie produktów wysoko przetworzonych, zwłaszcza batoników i chipsów. Jedz więcej owoców i warzyw.

Pamiętaj, że jeden niezdrowy posiłek nie czyni z ciebie grubasa, tak samo jak jeden zdrowy nie sprawi, że schudniesz.

Bardzo ważny jest również ruch. Odpoczywaj spacerując, spędzaj czas na świeżym powietrzu. Zamiast grać na PlayStation umów się ze znajomymi na grę w kosza, siatkówkę, czy piłkę nożną. Gry zespołowe to idealny sposób na aktywne spędzenie czasu w gronie znajomych.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.