Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak cukier wpływa na wygląd naszej skóry?

Jak cukier wpływa na wygląd naszej skóry?
Spożywanie cukru w nadmiernych ilościach może wpływać negatywnie nie tylko na zdrowie narządów i ogólne samopoczucie. Spożywanie cukru może mieć negatywny wpływ także na zdrowie i wygląd naszej skóry.

Cukier niewątpliwie dodaje energii i wzmacnia walory smakowe produktów, nic dziwnego, że wiele producentów dodaje go niemalże do wszystkich produktów spożywczych. Warto czytać etykiety produktów, które spożywamy, bo nawet jeśli nie słodzisz swojej kawy, ani nie jesz ciasteczek, to cukier może znajdować się w każdym produkcie.

Konsekwencje dla zdrowia i urody

Badania dowodzą, że cukier spożywany w nadmiarze powiązany jest z wieloma przewlekłymi chorobami, takimi jak cukrzyca, otyłość czy choroby sercowo-naczyniowe. Warto wiedzieć, że zjadanie dużych ilości cukru ma również negatywny wpływ na wygląd naszej skóry. Z czego to wynika?

Cukier zmniejsza elastyczność skóry

Cukier uszkadza skórę w procesie glikacji, który polega na niszczeniu przez cukry głównych białek podporowych: kolagenu i elastyny. Kolagen stanowi około 25-30% białka całego organizmu, a po 25 roku życia produkcja kolagenu zaczyna spadać. Spożywanie dużych ilości cukru przyczynia się do rozkładu kolagenu i elastyny, co w efekcie przyspiesza starzenie się skóry.

Cukier przyczynia się do powstawania stanu zapalnego

Zapalenie jest reakcją obronną organizmu na czynniki uszkadzające jego tkanki. Cukier podnosi poziomu kortyzolu w organizmie i tym samym wywołuje stan zapalny, który może powodować zapalenie skóry i przyczyniać się do powstawania chorób skóry.

Cukier może zaostrzyć trądzik

Stan zapalny wynikający z dużego spożycia cukru może przyczyniać się do powstawania trądziku. Badania potwierdzają, że występowanie trądziku jest znacznie wyższe u osób, które spożywają wysoko słodzone produkty, w tym napoje.

Zbyt wiele, czyli ile?

American Heart Association zaleca, aby kobiety spożywały nie więcej niż 100 kcal. z cukru dziennie, a mężczyźni nie więcej niż 150 kcal. Przekłada się to na około 25 i 40 g cukru dziennie (ze wszystkich źródeł łącznie).

Podsumowanie

Nie wszystko, co słodkie jest złe. Naturalnie występujące cukry oraz produkty z zamiennikami cukru z pewnością nie zaszkodzą naszej skórze, zwłaszcza przy zbilansowanej, zdrowej diecie. Warto pamiętać, że zdrowie i wygląd naszej skóry to także odpowiednia ilość snu, prawidłowe nawodnienie oraz spokój psychiczny.

Źródła: https://www.thehealthy.com/skin-health/what-happens-to-skin-when-you-eat-sugar/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.