Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak pokonać stres? 6 pomocnych sposobów

Jak pokonać stres? 6 pomocnych sposobów
Stres towarzyszy nam niemal każdego dnia. Problemy w pracy, w życiu rodzinnym i osobistym, przykre sytuacje i doświadczenia nie są niczym przyjemnym, wyzwalają negatywne emocje i prowadzą do stresu. Silny, częsty lub długotrwały stres może być szkodliwy dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Nie da się całkowicie go wyeliminować, ale możemy nauczyć się jak go unikać albo radzić sobie z nim, gdy nadejdzie. Oto co możesz zrobić już teraz, aby zacząć czuć się spokojniej.

Zrób listę rzeczy, za które jesteś wdzięczny

Jak pokonać stres? Zrób listę rzeczy, za które jesteś wdzięcznaGdy wszystko Cię przytłacza, a problemy się piętrzą, zazwyczaj zaczynamy widzieć wszystko w czarnych barwach. Warto na chwilę się zatrzymać i zastanowić się, czy jest coś, za co możemy być wdzięczni?

Mogą to być małe, z pozoru błahe rzeczy takie jak filiżanka ciepłej herbaty, którą możesz wypić w ciszy lub słoneczny dzień, który pozwoli Ci złapać promienie i nieco dodać energii czy jedzenie, które masz na stole. Możesz także zrobić listę rzeczy, za które jesteś wdzięczny, dzięki czemu zaczniesz dostrzegać pozytywne strony w swoim życiu.

Znajdź czas na odpoczynek i zadbaj o sen

Jak pokonać stres? Znajdź czas na odpoczynek i zadbaj o senSen jest niezbędnym elementem w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Dobry jakościowo sen to taki, po którym rano wstajesz wypoczęty i pełny energii. To jak śpisz i czy się wysypiasz, decyduje o tym, jak wygląda Twój dzień i jaki masz nastrój.

Według jednego z badań dotyczącego snu, osoby pozbawione go były bardziej nerwowe niż osoby, które dobrze wypoczęły w nocy. Jeśli czujesz się bardziej zestresowany niż zwykle, przyjrzyj się temu, jak wygląda Twój sen oraz czas spędzany wieczorem. Na min. 2 godziny przed snem odłóż wszystkie urządzenia elektroniczne, nie wykonuj intensywnych treningów, nie pij kofeiny i zrezygnuj z innych używek oraz porządnie wywietrz sypialnię przed pójściem spać.

Spróbuj medytacji

Jak pokonać stres? Spróbuj medytacjiMedytacja jest jedną ze skutecznych metod łagodzenia stresu i niepokoju. Podczas niej skupiasz się na muzyce, oddychaniu, pozycjach i nie tylko. Znajdź taki rodzaj medytacji, która działa na Ciebie i koi Twoje nerwy. Regularne sesje, nawet przez krótki czas, mogą poprawić nastrój i zmniejszyć objawy stresu i niepokoju.

Spędź trochę czasu na łonie natury

Jak pokonać stres? Spędź trochę czasu na łonie naturySpędzanie czasu na łonie natury ma istotny wpływ na poziom naszego stresu. Według psychologa dr Kelly McGonigal, autorki książki The Joy of Movement, codzienny kontakt z naturą ma korzystne działanie w radzeniu sobie ze stresem. Nawet krótki spacer do parku czy lasu wystarczy i pomoże oczyścić umysł.

Zadbaj o ruch

Jak pokonać stres? Zadbaj o ruchJedno z badań wykazało, że wykonywanie ćwiczeń aerobowych 2 dni w tygodniu znacznie zmniejszyło odczuwany stres. Ponadto regularne ćwiczenia znacznie poprawiły nastrój badanych.

Istnieje wiele innych badań, które mówią, że aktywność fizyczna pomaga zmniejszyć poziom stresu i poprawić nastrój, podczas gdy siedzący tryb życia może prowadzić do zwiększenia poziomu stresu, złego nastroju i zaburzeń snu. Zacznij od spacerów, basenu, ćwiczeń grupowych lub cardio na siłowni, albo skorzystaj z usług trenera. Wybierz taką aktywność, która sprawi Ci przyjemność.

Wypróbuj suplementację

Jak pokonać stres? Wypróbuj suplementacjęWitaminy i minerały odgrywają ważną rolę w reakcji organizmu na stres i regulacji nastroju. Niedobór jednego lub więcej składników odżywczych może wpływać na zdrowie psychiczne i zdolność radzenia sobie ze stresem.

Ponadto liczne badania pokazują, że suplementy diety takie jak np. magnez, różeniec górski, ashwagandha, witaminy z grupy B i L-teanina mogą pomóc zmniejszyć stres i poprawić nastrój. Wykazano, że suplementacja magnezem zmniejsza poziom stresu u osób przewlekle zestresowanych.

Sprawdź: Zestaw adaptogenów na stres.

Podsumowanie

Stres jest nieuniknioną częścią naszego życia, ale długotrwały, chroniczny stres odbija się na zdrowiu fizycznym i psychicznym. Przedstawione działania mogą poprawić Twoje samopoczucie psychiczne i mogą sprawić, że Twój dzień będzie spokojniejszy.

Źródła: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7264390/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7264390/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6767465/ https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S22113355183012684 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7761127/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5370380/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34254920/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31758301/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.