Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak wcześniej wykryć stan przedcukrzycowy?

Jak wcześniej wykryć stan przedcukrzycowy?
Stan przedcukrzycowy to poważna choroba, której nie poświęca się tyle uwagi, na ile zasługuje. Dotyczy milionów osób, a duża część z nich nawet sobie nie zdaje z tego sprawy. A czy Ty wiesz, w jaki sposób objawia się ten stan? Jakie skutki zdrowotne za sobą niesie? Jeśli nie, to koniecznie czytaj dalej.

Czym jest stan przedcukrzycowy?

Kiedy masz stan przedcukrzycowy, poziom cukru we krwi jest wyższy niż normalnie, ale nie jest na tyle podwyższony, aby spełniać kryteria cukrzycy typu 2. Bez zmian w stylu życia jesteś tykającą bombą zegarową. Badania pokazują, że u większości osób ze stanem przedcukrzycowym pełnoobjawowa cukrzyca rozwinie się w ciągu pięciu lat (a może nawet i szybciej).

Zanim jednak spiszesz siebie na straty, wiedz, że stan przedcukrzycowy jest stanem odwracalnym, a najlepszą receptą na to jest zmiana stylu życia — czyli coś, na co masz naprawdę ogromny wpływ. Im wcześniej zauważysz objawy, tym szybciej możesz wprowadzić zmiany w stylu życia i zmienić trajektorię swojego zdrowia. Ba, możesz nawet zweryfikować swoje obecne zwyczaje, działając prewencyjnie.

Jakie są objawy stanu przedcukrzycowego?

Stan przedcukrzycowy jest dziwny w tym sensie, że jest mało prawdopodobne, że będziesz mieć jakieś objawy. Jeśli je masz, prawdopodobnie są subtelne i przez to łatwe do przeoczenia. Możesz doświadczyć zwiększonego pragnienia, częstego oddawania moczu, zmęczenia lub lekkiego problemu ze wzrokiem. Możesz także zobaczyć ciemne plamy na skórze zwane acanthosis nigricans.

Nawet jeśli nie zauważyłeś zmian w swoim wyglądzie i samopoczuciu, nadal możesz doświadczyć wczesnego uszkodzenia kluczowych narządów, takich jak serce, naczynia krwionośne, nerki i inne narządy. Stan przedcukrzycowy może wkraść się do Twojego życia kompletnie niezauważony.

Dlaczego lepiej mieć się na baczności?

Badania pokazują, że jedna trzecia osób ze stanem przedcukrzycowym ma już markery uszkodzenia nerek, mimo że nie choruje na pełnoobjawową cukrzycę typu 2. Należą do nich białko w moczu i zmniejszona czynność nerek. Ponadto stan przedcukrzycowy po cichu uszkadza naczynia krwionośne, zwiększając ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Wszystkie te zmiany zachodzą cicho i postępują stopniowo.

Poznaj swoje ryzyko stanu przedcukrzycowego

Świadomość jest kluczem. Znając ryzyko stanu przedcukrzycowego i cukrzycy, możesz dokładnie monitorować i wcześnie wprowadzać zmiany w stylu życia, aby zapobiec wczesnym uszkodzeniom i progresji do cukrzycy typu 2.

Pewne czynniki mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia stanu przedcukrzycowego, są to:

  • prowadzenie siedzącego trybu życia,
  • nadwaga lub otyłość, szczególnie jeśli masz dużo tłuszczu trzewnego, który gromadzi się w okolicy talii,
  • wiek powyżej 45. lat,
  • inni członkowie rodziny z historią cukrzycy typu 2,
  • nieprawidłowy poziom lipidów lub nadciśnienie,
  • zespół policystycznych jajników,
  • cukrzyca ciążowa w czasie ciąży.

Im więcej czynników ryzyka, tym większe ryzyko wystąpienia stanu przedcukrzycowego i rozwoju cukrzycy typu 2. Jednak pamiętaj, że to, że nie widzisz u siebie żadnych z powyższych czynników, to nie znaczy, że jesteś wolny od ryzyka. Można mieć stan przedcukrzycowy bez czynników ryzyka.

Każdy powinien się raz na jakiś czas badać

To oczywiste, że każdy powinien zrobić badania krwi raz na jakiś czas i to niezależnie od wieku. Monitorowanie zdrowia, to pierwszy krok w kierunku ochrony zdrowia. Szczególną uwagę na badania w kierunku stanu przedcukrzycowego powinny zwrócić osoby z nadwagą lub otyłością oraz w wieku od 35 do 70 lat.

Jeśli poddasz się badaniu i Twoje wyniki będą w granicach normy, możesz odetchnąć z ulgą, ale porozmawiaj ze swoim lekarzem, co jaki czas powtarzać diagnostykę.

Jakie badania, aby zdiagnozować stan przedcukrzycowy?

Z pewnością zastanawiasz się jakie badania warto robić. Czy zwykłą glukozę na czczo, czy może coś jeszcze? Na pewno warto zbadać:

  1. Stężenie glukozy w osoczu na czczo (FPG) — jest to najczęstszy test stosowany przez pracowników służby zdrowia w badaniach przesiewowych w kierunku stanu przedcukrzycowego. Mierzy poziom cukru we krwi po całonocnym poście. Wynik 100-125 mg/dl wskazuje na stan przedcukrzycowy.
  2. Hemoglobina glikowana (A1C) — ten test pokazuje średni poziom cukru we krwi w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy. Stan przedcukrzycowy mieści się w przedziale od 5,7% do 6,4%.
  3. Doustny test tolerancji glukozy (OGTT) — badanie to wymaga nieco cierpliwości, ponieważ trwa kilka godzin. Mierzy poziom cukru we krwi przed, 1 i 2 godziny po wypiciu glukozy w płynie. Wynik 140-199 mg/dl po 2 godzinach sugeruje stan przedcukrzycowy. Ponieważ wiąże się to z wielokrotnym pobraniem krwi, większość pracowników służby zdrowia nie wykonuje rutynowo tego badania.

Lekarz może określić, który test jest dla Ciebie odpowiedni na podstawie historii choroby i czynników ryzyka.

Co robić, jeśli masz stan przedcukrzycowy?

Przede wszystkim nie panikuj. Ciesz się, że wiesz, że jesteś w grupie zwiększonego ryzyka cukrzycy typu 2 oraz uszkodzenia naczyń krwionośnych i nerek i możesz podjąć działania, zanim wystąpią poważniejsze problemy. Badania pokazują, że zmiany stylu życia mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 o połowę.

Żeby zmniejszyć ryzyko, należy:

  • zadbać o prawidłową masę ciała,
  • stosować zdrową dietę bogatą w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i chude białka,
  • dbać o regularną aktywność fizyczną, co najmniej 150 minut umiarkowanego wysiłku lub 75 minut intensywnych ćwiczeń tygodniowo,
  • robić przerwy, jeśli masz siedzącą pracę,
  • rzucić wszelkie używki,
  • zadbać o zdrowy sen trwający minimum 7 godzin dziennie,
  • nauczyć się radzić sobie ze stresem.

Wielu lekarzy uznaje zmianę stylu życia, w tym utratę wagi, za główną metodę leczenia stanu przedcukrzycowego. Jednak niektórzy z nich decydują się na farmakologię w celu obniżenia poziomu cukru we krwi, ale zwykle wtedy, kiedy zmiana trybu życia nie przynosi pożądanego efektu.

Podsumowanie

Stan przedcukrzycowy może być totalnie niezauważalny, ale ignorując sytuację, możesz się doprowadzić do cukrzycy typu 2 i innych problemów zdrowotnych. Teraz już wiesz, kto jest bardziej narażony na ten stan, jakie są jego skutki i co możesz zrobić, żeby poprawić swoje zdrowie. Przeanalizuj zatem swój styl życia, żeby wyeliminować błędy.

Źródła: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/prediabetes/symptoms-causes/syc-20355278 https://www.kidney.org/news/kidneyCare/Summer10/PreDiabetes https://www.niddk.nih.gov/health-information/professionals/clinical-tools-patient-management/diabetes/game-plan-preventing-type-2-diabetes/prediabetes-screening-how-why/recommended-tests-identifying-prediabetes https://doi.org/10.3389/fendo.2023.1260623 Prediabetes: the importance of early identification and intervention - PubMed (nih.gov) Diabetes Statistics - NIDDK (nih.gov) Does Losing 5-7% of Prediabetic Body Weight from a Diabetes Prevention Program decrease Cardiovascular Risks? - PubMed (nih.gov)

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.