Tymczasem produkty żywnościowe otrzymane z mąki z pełnego przemiału oprócz sporej dawki węglowodanów zapewniają nam również solidną porcję błonnika pokarmowego.
Całkowita eliminacja z diety może wiązać się z niedostateczną podażą włókna pokarmowego, a co za tym idzie doprowadzić do zaburzeń motoryki przewodu pokarmowego i innych problemów. Czy jest więc sposób by w okresie stosowania niskowęglowodanowej diety zakładającej eliminację pokarmów zbożowych, zapewnić solidną porcję błonnika? Odpowiedź brzmi: tak.
W celu zapewnienia odpowiedniej podaży błonnika w pierwszej kolejności należy zwiększyć spożycie liściastych warzyw zielonych oraz warzyw korzeniowych. Większość z nich jest na tyle niskokaloryczna, że nie zaburzają bilansu energetycznego diety.
Jeśli natomiast w Twojej diecie jest miejsce na dodatkowe kalorie z tłuszczu i białka, powinieneś także uwzględnić siemię lniane, orzechy, migdały i wiórki kokosowe. Są to na tyle wartościowe produkty żywnościowe, że mogą stanowić bazę niejednego posiłku. Przy okazji dostarczają solidną porcję błonnika (np. wiórki kokosowe ponad 20 g/100 g).
Okołotreningowo warto też umieścić owoce. Wbrew pozorom, w niskowęglowodanowych dietach można wygenerować na nie miejsce, przy czym najwłaściwszą porą na ich spożycie jest czas do dwóch - trzech godzin po wysiłku, kiedy mięśnie i wątroba zachłannie wyłapują krążącą we krwi glukozę.
Kilka kawałków grejpfruta natomiast spokojnie można spożyć również w dni nietreningowe, 100 g tego owocu zawiera zaledwie 6 – 7 g węglowodanów strawnych. Pamiętać należy, że większość błonnika w owocach zawarta jest w skórce i zaraz pod skórką.
W ciągu dnia powinno się przyjmować około 10 g błonnika na każde 1000 spożytych kalorii. Jeśli uważasz, że nie jesteś w stanie dostarczyć takiej ilości z konwencjonalnej żywności możesz wspomóc się suplementem. Na naszym rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających włókno pokarmowe z różnych źródeł, znaczna część jednak jest nieuzasadnienie droga.
Najkorzystniejszą opcją jest wybierać preparaty w formie proszku dostarczające przede wszystkim rozpuszczalnych w wodzie frakcji błonnika. Błonnik pokarmowy w postaci suplementu przyjmować należy w okolicy posiłku, popijając minimum szklanką wody.