Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jakie korzyści przynosi wczesne wstawanie?

Jakie korzyści przynosi wczesne wstawanie?
Choć wielu z nas musi wcześnie wstawać do pracy czy szkoły, to jednak zawsze jest pokusa, by przedłużyć swój sen do ostatniej chwili, a w dni wolne spać do oporu. Sen jest nam potrzebny do podejmowania wyzwań dnia codziennego, ale jego jakość uzależniona jest od wielu czynników (na które na szczęście mamy wpływ).

Które czynniki dobrego snu zależą od nas?

Są to między innymi nasze nawyki związane z higieną snu takie jak trzymanie stałych pór chodzenia spać i pobudek, unikanie korzystania z urządzeń elektronicznych i objadania się na kilka godzin przed snem, utrzymywanie ciemności i odpowiedniej temperatury w sypialni i wiele innych.

Warto też wziąć pod uwagę porę wstawania. Okazuje się, że osoby, które się przełamują i wstają wcześniej, są bardziej produktywne w ciągu dnia i mają lepsze samopoczucie — pomimo porannych trudności z otworzeniem oka. Dzięki temu mogą się bardziej cieszyć całym dniem i po prostu więcej z niego czerpać. Przyjrzyjmy się, dlaczego warto wstawać przed świtem i jakie korzyści niesie to za sobą dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Czas tylko dla siebie

Pobudka o świcie to przepustka do wyciszenia i dawki samotności. To szansa, aby pobyć tylko i wyłącznie ze sobą, w ciszy i spokoju. To czas, kiedy możesz przygotować umysł na nadchodzący dzień, który bardzo możliwe, że jest przepełniony hałasem, chaosem, a i z pewnością ogromną ilością bodźców. Ten spokój, który sobie dajesz z samego rana, może Cię naprawdę dobrze nastroić i sprawić, że znacznie lepiej okiełznasz to, co Cię czeka w ciągu intensywnego dnia.

Każdy z nas ma swój system wartości i swoje ulubione metody wyciszania. Pamiętaj jednak, że chwytanie od razu po telefon nie jest najlepszą opcją. Choć kuszącą, bo wielu z nas odruchowo scrolluje portale społecznościowe jak tylko wyjdzie z sypialni. Przykre, ale prawdziwe.

Powstrzymaj się i zostaw telefon w spokoju — masz cały dzień na reagowanie na wszelkie powiadomienia, wiadomości itp. Wykorzystaj swój spokojny czas, aby skupić się na własnych myślach, relaks i spokojne zaplanowanie dnia. Zobaczysz, że znacznie łatwiej będzie Ci podejść do Twoich codziennych zadań.

Wczesne przebudzenie może zwiększyć Twoją produktywność

Kolejnym powodem, aby wstawać wcześnie, jest to, że będziesz w ciągu dnia bardziej produktywny. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Westminster wykazało, że ludzie, którzy budzą się wcześnie (między 5:22 a 7:21), są bardziej produktywni niż ci, którzy wstają później. W jaki sposób wstanie z łóżka o świcie może sprawić, że dzień będzie bardziej produktywny? Po pierwsze, masz więcej czasu na załatwienie spraw, zanim obudzi się reszta świata.

Co więcej, rozpoczynając dzień wcześniej, możesz osiągnąć więcej przy mniejszej liczbie czynników rozpraszających i zyskać dodatkowy czas na samoopiekę. Zbyt duży pośpiech podnosi poziom hormonów stresu, które podnoszą ciśnienie krwi i sprawiają, że dzień zaczyna się gorączkowo.

Możesz też wykorzystać swój dodatkowy czas na czynności, które Cię relaksują, sprawiają przyjemność, ale po całym dniu, kiedy jesteś przebodźcowany nie jesteś w stanie do nich w ogóle dotrzeć np. medytacja, pisanie w dzienniku, planowanie podróży itp. Masz naprawdę wiele opcji.

Wczesne przebudzenie może poprawić Twoje zdrowie psychiczne

Nauka potwierdza korzyści płynące z wczesnego wstawania. Badania łączą wczesne wstawanie z łóżka z poprawą zdrowia psychicznego i fizycznego. Jedno z nich, opublikowane w Journal of Psychiatric Research wykazało, że osoby, które wcześnie wstają, rzadziej cierpią na depresję w porównaniu do nocnych marków. Należy jednak podejść do tego ostrożnie. Nadal potrzebujesz wystarczającej ilości snu dla zdrowia psychicznego. Jeśli wstajesz wcześniej, pamiętaj też o wcześniejszym położeniu się do łóżka.

A jeśli zaczynasz dzień od ćwiczeń, robisz coś korzystnego dla swojego zdrowia, szczególnie układu sercowo-naczyniowego. Tylko pamiętaj o nawodnieniu przed i po. Kiedy się budzisz, jesteś już odwodniony po 8 godzinach bez picia. Niezależnie od tego, czy medytujesz, ćwiczysz, czy po prostu pijesz filiżankę kawy w ciszy, korzyści płynące z tego spokojnego czasu mogą mieć ogromny wpływ na Twoje samopoczucie.

Strategie, dzięki którym wczesne wstawanie stanie się nawykiem

Pomimo dodatkowego czasu i niesamowitych korzyści, zwleczenie się z łóżka przed wschodem słońca jest wyzwaniem, chyba że masz szczęście być tzw. porannym ptaszkiem. Oto kilka strategii, dzięki którym wczesne wstawanie stanie się nawykiem:

  • Ustal stałą porę snu i pobudki — Twój mózg musi działać według harmonogramu, jeśli chcesz szybko zasnąć. Dlatego każdego wieczoru połóż się i każdego poranka wstawaj o tej samej porze. Pomoże to prawidłowo ustawić Twój wewnętrzny zegar biologiczny.
  • Zadbaj o relaksujące wieczorne rytuały — pozwól, aby wieczorem zapanował spokój. Przed snem zajmij się uspokajającymi zajęciami, takimi jak czytanie książki lub ciepła kąpiel.
  • Trzymaj telefon poza zasięgiem — badania pokazują, że niebieskie światło zakłóca produkcję melatoniny, co może powodować problemy z zasypianiem. Trzymaj telefon w innym pokoju lub przynajmniej poza zasięgiem ręki, aby nie ulegać pokusie przeglądania mediów społecznościowych przed snem.
  • Używaj budzika z funkcją delikatnego budzenia — unikaj irytujących dźwięków, które mają za zadanie brutalnie obudzić. Znacznie lepszą opcją jest jakaś cicha, spokojna melodia, która stopniowo będzie Cię wybudzać.
  • Znajdź powód, by wstać wcześnie — niezależnie od tego, czy chcesz mieć spokojny czas dla siebie, nabrać sił do pracy, zająć się ulubioną aktywnością czy porannym treningiem, spraw, aby wczesne wstawanie było tego warte. Powiedz sam sobie, dlaczego wstajesz.

Podsumowanie

Wczesne wstawanie, to wyzwanie, ale może całkowicie odmienić Twój dzień. Mając więcej czasu dla siebie przed pracą czy szkołą, nabierasz lepszego nastawienia do świata i życia, a Twój nadchodzący dzień będzie z pewnością bardziej produktywny. I nie obawiaj się, że będzie ciężko. Twoje ciało z czasem dostosuje się do nowego harmonogramu.

Źródła: Prospective study of chronotype and incident depression among middle- and older-aged women in the Nurses’ Health Study II - ScienceDirect Is waking up at 4am really the secret to being a successful person? How to wake up early morning. | Virgin Waking up one hour earlier than usual may reduce depression risk - Harvard Health

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.