Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Ksenoestrogeny - niebezpieczne dla zdrowia?

Ksenoestrogeny - niebezpieczne dla zdrowia?
Ksenoestrogeny to związki chemiczne, które posiadają zdolność do blokowania estrogenów na poziomie komórkowym. Wpływa to na nieprawidłowe działanie układu hormonalnego i szeregu niebezpiecznych konsekwencji zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

 

Zagrożenie dla układu hormonalnego

Bardzo wrażliwe na zachwianą równowagę estrogenów są gruczoły piersiowe, narządy układu rozrodczego, układ immunologiczny i nerwowy oraz płód na każdym etapie rozwoju.  Badania naukowe dowodzą, że obecność ksenoestrogenów prowadzi do nowotworów narządów układu rozrodczego, piersi, płuc, nerek, trzustek, mózgu, zaburzeń rozwojowych płodu na poziomie DNA, poronień, niepłodności i otyłości. Kobiety mogą borykać się z zespołem policystycznych jajników, endometriozą i mięśniakami macicy, a u mężczyzn obniża się poziom testosteronu i libido, pojawiają się zaburzenia erekcji, łysienie, utrata masy mięśniowej oraz problemy z płodnością.

Poziom rozwoju cywilizacyjnego, zanieczyszczenia, masowa produkcja i coraz trudniejszy dostęp do naturalnych produktów i żywności sprawia,  że bardzo trudno wyeliminować całkowicie ksenoestrogeny z życia. Mając świadomość realnego zagrożenia można zminimalizować kontakt ze szkodliwymi związkami chemicznymi, gdyż tak naprawdę stała ekspozycja wiąże się z dużym ryzykiem zachorowań.

Ponad 700 000 szkodliwych produktów

Znajdują się w środkach chemicznych i pestycydach stosowanych podczas uprawy roślin, warto więc sięgać po ekologiczne produkty i korzystać ze sprawdzonych źródeł. Są również dodawane do pasz stosowanych przy masowej produkcji mięs. Znajdują się w lekach i tabletkach antykoncepcyjnych oraz w kosmetykach. Zazwyczaj wymienione w składzie pod różnymi wariantami parabenów. Również sole aluminium, które są głównym składnikiem popularnych antyperspirantów, należą do sztucznych hormonów. Są w szamponach, detergentach, środkach piorących i wielu innych produktach codziennego użytku. Wchłaniają się dziesięciokrotnie szybciej przez skórę niż przyjęte doustnie, gdyż toksyny przenikają bezpośrednio do tkanek.

Pakowana żywność, opakowania plastikowe, puszki, żywność i napoje w styropianowych opakowaniach, folia aluminiowa, to wszystko źródła ksenoestrogenów. Nie można podgrzewać żywności w plastiku, tę kupowaną w plastikowych opakowaniach najlepiej od razu przekładać do szklanych, a kanapki do pracy pakować w papierowe torebki. Warto zadbać również o zdrowie najmłodszych i przed zakupem smoczków, butelek czy kubeczków sprawdzić, czy nie zawierają utwardzaczy plastiku, zwanych pod nazwą bisfenol A i bisfenol B.

W artykule mówimy o: Zdrowie Dietetyka i zdrowe odżywianie

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 90 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 6000 posiłków i 600 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę