Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Która dieta jest zdrowa, smaczna, łatwa i dobra dla środowiska?

Która dieta jest zdrowa, smaczna, łatwa i dobra dla środowiska?
Jeżeli szukasz diety, która jest nie tylko smaczna i łatwa w przygotowaniu, ale także dobra dla Twojego zdrowia i środowiska, to z pewnością zainteresuje Cię dieta śródziemnomorska. Dlaczego? Przestrzeganie tego rodzaju diety jest przyjazne dla naszej planety, m.in. dlatego że obniża koszty środowiskowe.

Naukowcy z University of Navarra w Hiszpanii i Loma Linda University w Stanach Zjednoczonych przeanalizowali wpływ przestrzegania diety śródziemnomorskiej na ziemię, wodę, zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych. Ocenili wzorce żywieniowe ponad 20 000 osób.  Uczestnicy badania wypełnili kwestionariusz dotyczący spożywania posiłków.

Spożywane przez nich produkty zostały sklasyfikowane w skali, jako mniej lub bardziej zgodne ze śródziemnomorskim wzorcem żywieniowym. Następnie naukowcy ocenili wpływ każdego elementu żywności na wodę, ziemię, zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych.

W oparciu o wyniki badania, bardziej precyzyjne przestrzeganie diety śródziemnomorskiej było związane z niższym wykorzystaniem gruntów, zużyciem wody, zużyciem energii i emisją gazów cieplarnianych. Naukowcy doszli do wniosku, że dieta śródziemnomorska jest dietą przyjazną dla środowiska, ponieważ zużywa mniej ziemi, wody i energii oraz wytwarza mniej gazów cieplarnianych.

Czym się charakteryzuje dieta śródziemnomorska?

Niektórzy mogą pomyśleć, że dieta śródziemnomorska jest bardzo droga, a prawda jest taka, że wcale nie musisz kupować drogich produktów sprowadzanych z południa Europy. Nie musisz codziennie sięgać po drogie ryby czy karczochy. Wystarczy, że będziesz jeść to, co sezonowe i dostępne lokalnie. Jeśli jednak chcesz przekształcić swoją dietę na wzór diety śródziemnomorskiej, warto zastosować poniższe wskazówki.

Do przyrządzania potraw używaj oliwy z oliwek

Jednym z powodów, dla którego dieta śródziemnomorska uważana jest za zdrową, jest właśnie oliwa z oliwek. Jest ona bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają kontrolować poziom cholesterolu. Oliwę można wykorzystać do sosów sałatkowych, skropić gotowe potrawy z ryb lub mięsa, żeby wzbogacić smak. Oliwę warto  wykorzystać także zamiast masła podczas gotowania ziemniaków, makaronów oraz wypieków.

Spożywaj więcej ryb

Głównym źródłem białka w diecie śródziemnomorskiej są ryby. Oprócz łososia, podkreśla się w tej diecie wartości tłustych ryb, takich jak sardynki czy makrele. Zawierają one kwasy tłuszczowe omega-3, które są zdrowe dla naszego serca i mózgu. Chude ryby także są tutaj mile widziane, np. dorsz czy tilapia, które też są dobrym źródłem białka. Jeżeli nie masz możliwości jedzenia ryb każdego dnia, to staraj się włączyć je do swojego menu chociaż raz/dwa w tygodniu.

Jedz warzywa każdego dnia

Ogólne zalecenia, co do ilości spożywania warzyw zaczynają się od dwóch porcji dziennie. Warto jednak jeść ich jeszcze więcej, gdyż zawierają cenne witaminy i minerały potrzebne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Najlepiej sięgać po sezonowe warzywa, które możesz łatwo kupić w swoim sklepie lub lokalnym targowisku.

Wybieraj produkty pełnoziarniste

Jeśli jesz chleb, to wybieraj pełnoziarnisty. Wybierając makaron również postaw na pełne ziarna zamiast jasnej odmiany. Zajadaj komosę ryżową, jęczmień, płatki owsiane i różne rodzaje kasz. Jeżeli masz trudności ze zmianą np. białego pieczywa na ciemne albo białego makaronu na ciemny, spróbuj początkowo mieszać produkty pół na pół. Z czasem przyzwyczaisz się do smaku i łatwiej będzie Ci zmienić proporcje.

Orzechy to świetna  opcja na przekąskę

Wśród podstawowych składników diety śródziemnomorskiej znajdują się orzechy, np. migdały, orzechy nerkowca, pistacje czy orzechy włoskie. Orzechy, jako przekąska są znacznie lepszym wyborem, niż chipsy, ciastka czy frytki. Mają niższą kaloryczność, nie zawierają cukru czy rafinowanych tłuszczów. Orzechy zawierają też więcej błonnika, zdrowych tłuszczy i minerałów.

Zamiast słodyczy wybierz owoce

Zamiast słodkich deserów delektuj się świeżymi owocami. Miej je zawsze pod ręką – w domu czy w pracy. Unikniesz dzięki temu podjadania słodyczy w sytuacjach, kiedy poczujesz ochotę na małe co nieco.

Pij wino

Oczywiście z umiarem. Wino jest częścią diety śródziemnomorskiej. Możesz je pić do głównego posiłku, ale niech to będzie lampka, a nie cała butelka.

Dieta śródziemnomorska nie musi być ani droga ani trudna. Jest doskonała dla Twojego zdrowia i jak się okazuje, także dla środowiska.

Źródła: https://science.news/2018-09-27-the-environmental-impacts-of-the-mediterranean-diet.html

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.