Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Lecytyna – tani suplement wspomagający wątrobę

Lecytyna kojarzy się raczej ze składnikiem suplementów wspomagających pamięć i koncentrację zalecanych raczej osobom obciążonym psychicznym stresem i znacznym wysiłkiem umysłowym. Tymczasem okazuje się, że związek ten może mieć zdecydowanie szersze zastosowanie, które obejmuje również ochronę oraz wspomaganie regeneracji wątroby. Co ciekawe fakt ten znany jest od dawna i wykorzystywany w farmakologii i suplementacji, tyle że obecność składników lecytyny w suplementach wspomagających prace wątroby jest zazwyczaj zmyślnie zamaskowana.

Magiczne fosfolipidy

Wśród dość licznej grupy środków wspomagających pracę wątroby, szczególnie dużym zainteresowaniem wyróżniają się ostatnio preparaty zawierające fosfolipidy sojowe. Można je zakupić w aptekach, cieszą się dobrą opinią, a przypisywane im walory potwierdzają liczne badania naukowe. Niestety, mają one także pewną wadę - są stosunkowo drogie. Na szczęście istnieje dla nich istotnie tańsza, a zarazem skuteczna alternatywa w postaci suplementów diety zawierających lecytynę. Lecytyna natomiast – jakby ktoś nie wiedział – to tak naprawdę mieszanina zaliczanych do fosfolipidów związków takich jak:

  • fosfatydylocholina,
  • fosfatydyloinozytol,
  • fosfatydyloseryna,
  • fosfatydyloetanoloamina.

Najważniejsza w odniesieniu do funkcji wątroby jest obecność pierwszego z wymienionych komponentów, czyli fosfatydylocholiny, która m.in. wspomaga regenerację wspomnianego narządu i chroni go przed wpływem czynników toksycznych. To właśnie ten komponent odpowiada za unikalne właściwości reklamowanych obficie i często polecanych preparatów takich jak „Esseliv forte” czy „Essentiale forte”. Ten sam związek jest też integralnym składnikiem suplementów zawierających w składzie lecytynę!

Jak działa lecytyna?

Istnieje wiele dowodów na to, że suplementacja lecytyną korzystnie wpływać może na funkcje wątroby. Badania naukowe wskazują, iż działa ona ochronnie na strukturę wątroby zmniejszając niekorzystny wpływ związków toksycznych do których zaliczyć można m.in.:

  • duże dawki etanolu,
  • paracetamol,
  • galaktozaminę,
  • wiele innych.

Fosfatydylocholina zawarta w lecytynie przyspiesza regenerację wątroby wpływając na stabilizację błon tworzących ją komórek (czyli hepatocytów). Jej regularne przyjmowanie spowalnia, a nawet całkowicie hamuje proces stłuszczenia i zwłóknienia tego narządu. Związane jest to z blokującym wpływem na peroksydację lipidów i  blokowanie lokalnej syntezy kolagenu. Dodatkowo suplementacja lecytyną także korzystnie wpływa na gospodarkę lipidową, co również ma istotne znaczenie w kontekście ogólnie pojętej kondycji zdrowotnej wątroby.

 

Kto odniesie największe korzyści z suplementacji lecytyną?

Lecytyna znakomicie nadaje się dla osób, które mają problemy z funkcjonowaniem wątroby bądź też chciałyby ich wystąpieniu zapobiec.  W szczególności zainteresować się nią powinny jednostki stosujące sterydy anaboliczno-androgenne (czyli SAA), przyjmowane drogą pokarmową takie jak popularny metanabol. Również długotrwale stosowanie leków przeciwbólowych i wielu innych farmaceutyków może stanowić wskazanie do przyjmowania lecytyny. Fosfolipidy sojowe okazują się być także przydatne w okresie realizowania założeń bardzo wysokokalorycznych diet, ukierunkowanych na budowę masy mięśniowej. Istnieją przesłanki by sądzić, iż wysokie spożycie energii stanowi dodatkowe obciążenie dla wątroby.

Dawkowanie

W profilaktyce i wspomaganiu leczenia chorób wątroby lecytyna winna być stosowana w dawkach mieszczących się w przedziale od 3 do 10g na dobę. Najlepiej jest ją przyjmować regularnie, codziennie, w okolicy posiłków. Ze względu na cenę najlepiej jest stosować formy proszkowe starając się je zużywać po otwarciu w ciągu kilku tygodni (lecytyna łatwo ulega utlenieniu).

Przykładowe preparaty

Na naszym rynku znaleźć można wiele środków zawierających lecytynę. Formę proszkową w ofercie ma m.in. firma Vitalmax:

- http://www.sfd.pl/sklep/Vitalmax_Lecitin-opis264.html;

Preparaty kapsułkowe (wygodniejsze, ale wypadające istotnie drożej), oferuje wiele różnych firm, poniżej kilka przykładowych preparatów:

- http://www.sfd.pl/sklep/Queisser_Doppelherz_aktiv_Lecytyna_FORTE-opis28212.html;

- http://www.sfd.pl/sklep/Swanson_Lecytyna-opis26834.html;

- http://www.sfd.pl/sklep/Olimp_Gold_Lecytyna_1200-opis2307.html;

- http://www.sfd.pl/sklep/Medicaline_Lecytyna_Medica_1200_mg-opis31650.html;

Podsumowanie

Preparaty zawierające lecytynę sojową mogą stanowić znakomitą alternatywę dla opartych na fosfolipidach środków aptecznych wspomagających pracę i regenerację wątroby. Są równie skuteczne a jednocześnie istotnie od nich tańsze.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.