Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Leki przeciwbólowe a testosteron

Leki przeciwbólowe należą do najczęściej stosowanych środków farmaceutycznych. Sięgamy dziś po nie z byle powodu, niekiedy przy całkiem błahych dolegliwościach, a czasem wręcz – trochę na wyrost. Okazuje się, że ze stosowaniem tychże preparatów wiąże się wiele kontrowersji i potencjalnych działań niepożądanych. Opublikowane niedawno badania wskazują, że leki te, jeśli stosowane są przez kobiety w okresie ciąży mogą wpływać na aktywność gonad u rozwijającego się płodu doprowadzając do obniżenia produkcji testosteronu.

Leki przeciwbólowe a zdrowie - kontrowersje

Leki przeciwbólowe dostępne są dziś nie tylko w aptekach, ale także w sklepach spożywczych, na stacjach benzynowych jak i w wielu innych miejscach. Wysoka dostępność oraz intensywne zabiegi marketingowe, w których podkreśla się ich bezpieczeństwo sprawiły, że sięgamy po nie niezwykle chętnie i często. Tymczasem przyjmowanie tego typu farmaceutyków nie jest obojętne dla zdrowia, a ich nadużywanie istotnie zwiększa ryzyko wystąpienia rozmaitych chorób.

Istnieje spora ilość naukowych danych, wskazujących na istnienie relacji pomiędzy przyjmowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), a ryzykiem wystąpienia uciążliwych, a niekiedy także groźnych przypadłości. Wspomnieć tutaj należy przede wszystkim o uszkodzeniach śluzówki żołądka (co zwiększa ryzyko wystąpienia wrzodów) i krwawieniach z przewodu pokarmowego. Długotrwałe stosowanie tego typu środków bywa również niebezpieczne dla nerek i wątroby oraz serca. To jednak nie wszystko. W ostatnim czasie pojawiły się nowe, niepokojące, ale i zaskakujące doniesienia.

Leki przeciwbólowe w czasie ciąży

Ciąża jest stanem fizjologicznym w przebiegu, którego stosowaniu farmaceutyków powinna towarzyszyć szczególna ostrożność. Istnieje wiele leków, których w tym czasie przyjmować nie wolno. Wśród środków przeciwbólowych za wyjątkowo bezpieczny uznawany jest paracetamol. Lekarze często bez większych obaw polecają go kobietą w ciąży, a i same przyszłe mamy, po zapewnieniach lekarzy i farmaceutów nie mają oporów by niego sięgać. Okazuje się jednak, że paracetamol posiada nieznaną do niedawna wadę – może wpływać na aktywność gonad u rozwijających się, męskich płodów.

Opublikowane niedawno w prestiżowym periodyku Science Translational Medicine dane wskazują, że paracetamol zażywany długotrwale przez kobiety ciężarne może zmniejszać produkcję testosteronu u męskich płodów. Ograniczona ekspozycja na działanie tego hormonu bywa natomiast przyczyną niepłodności, nowotworów jądra i innych niebezpiecznych lub przynajmniej uciążliwych przypadłości. Wcześniejsze badania sugerowały już taką możliwość, niemniej dopiero ostatnie wskazało jak duża jest skala problemu. W przypadku myszy, podawanie paracetamolu zaledwie przez okresy tygodnia powodowało spadek produkcji testosteronu niemal o połowę! Póki co nie jest znany mechanizm zależności. Z pewnością jednak przeprowadzone zostaną niebawem kolejne badania.

Podsumowanie

Wniosek z przytoczonych powyżej danych jest taki, by w okresie ciąży stosować leki przeciwbólowe tylko wtedy gdy jest to bezwzględnie konieczne starając się do minimum skrócić czas ekspozycji organizmu na ich działanie. Konsekwencje beztroskiego przyjmowania leków mogą być bowiem opłakane.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.