Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Czy w czasie ciąży mogę trenować?

Czy w czasie ciąży mogę trenować?
Trening z ciężarami na pierwszy rzut oka wydaje się czynnością dalece nieodpowiedzialną w czasie ciąży. Ciężarna kobiety nie powinna się podejmować się zbyt forsownego wysiłku, a wizyty na siłowni zazwyczaj tak właśnie się kojarzą. W rzeczywistości jest to przekonanie błędne. Tak naprawdę, jeśli ciąża przebiega prawidłowo to w dwóch pierwszych trymestrach nie ma powodów dla których należałoby rezygnować z wizyt w ulubionym klubie fitness, pamiętać jednak należy o niskiej bądź umiarkowanej intensywności treningów.

Spore znaczenie ma także to, w jak „zaawansowanym” stanie jest ciąża.

W pierwszym trymestrze ciąży dochodzi do szeregu zmian w organizmie kobiety, które mają za zadanie stworzenie odpowiedniego środowiska dla potrzeb rozwijającego się płodu. Przede wszystkim zawsze warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem w kwestii podejmowania aktywności fizycznej. Nawet przy braku wyraźnych fizycznych oznak ciąży należy zmniejszyć intensywność treningów. Pojawiające się nudności i wymioty, ogólne osłabienie nie sprzyjają prowadzeniu aktywności fizycznej, wszelkie wyraźne zmiany w samopoczuciu są przeciwwskazaniem do kontynuowania treningów o charakterze siłowym. W dni, w których samopoczucie jest dobre można udać się do klubu fitness, należy jednak zdecydowanie zmniejszyć intensywność wysiłku w porównaniu do okresu sprzed zajścia w ciążę.

W drugim trymestrze pod wpływem hormonów takich ja relaksyna i progesteron pojawiają się fizjologiczne zmiany w obrębie miednicy obejmujące okoliczne stawy i więzadła. Często występują bóle okolicy krzyżowej. Odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń może pomóc niwelować te dolegliwości. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu i mięśnie brzucha oraz mięśnie pośladkowe, ćwiczenia rozciągające i rozluźniające są wręcz wskazane, o ile zatwierdzi je lekarz ginekolog. Warto na siłowni w tym okresie zrezygnować z ćwiczeń wymagających zginanie się w pasie i wyciskania nad głowę. Lekki trening siłowy powinien być połączony z technikami relaksacyjnymi i nauką prawidłowego oddychania.

W trzecim trymestrze niezwykle ważne są ćwiczenia oddechowe. Treningi kształtujące schodzą na drugi plan. Warto także zadbać o prawidłową ruchomość stawów, polecane są ćwiczenia rozciągające mięsnie przywodzące kończyn dolnych. Obciążenia treningowe powinny być niewielkie, absolutnie przeciwwskazane są brzuszki, spięcia i im podobne (to oczywiste, ale przypominam na wszelki wypadek). Unikać trzeba dłuższego leżenia na plecach, a podnosić się należy najpierw kładąc się na boku. Bezwzględnie zaprzestać trzeba aktywności przy gorszym samopoczuciu i pojawieniu się jakichkolwiek niepożądanych objawów. Treningów należy zaniechać gdyby pojawiły się skurcze, krwawienia, zawroty głowy czy też pojawiały dolegliwości bólowe.

Wnioski: w czasie ciąży, poza pewnymi wyjątkami nie ma konieczności rezygnowania z treningów siłowych. Konieczne jest jednak zmniejszenie ich intensywności i prowadzenie stałych konsultacji z lekarzem ginekologiem, a najlepiej także z wykwalifikowanym trenerem lub fizjoterapeutą. Regularna i umiarkowana aktywność fizyczna kontynuowana w czasie ciąży pozwala zachować dobrą kondycję psychiczną i fizyczną i pomaga niwelować wiele dolegliwości takich jak bóle pleców, obrzęki kończyn czy zniżka nastroju.