IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego warto ćwiczyć w czasie ciąży?

Wbrew niektórym przekonaniom, ciąża to nie jest stan, w którym zaniechać należałoby wszelkiej fizycznej aktywności. Treningi o umiarkowanej intensywności są zalecane m.in. przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, pod warunkiem oczywiście, że ciąża przebiega prawidłowo. Warto jednak starannie dobierać intensywność pamiętając, że to nie najlepszy okres na bicie rekordów czy „budowanie formy”.

Odpowiednio dobrana aktywność fizyczna nie tylko nie stanowi zagrożenia dla ciąży, ale niesie za sobą wiele korzyści, o których w niniejszym artykule pokrótce opowiem.

Prawidłowa masa ciała. Podobnie jak i w innych okresach tak i w czasie ciąży regularne treningi chronią przed niepożądanym, nadmiernym przyrostem masy ciała. Ma to nie tylko wpływ na ogólnie pojętą estetykę, ale także pomaga zapobiegać przypadłościom takim jak „cukrzyca ciężarnych” i korzystnie wpływa na przebieg ciąży.

Poprawa samopoczucia. Trening to znakomity sposób na poprawę kondycji psychicznej, która w tym okresie może bywać obniżona. Wpływ aktywności fizycznej na nastrój jest potwierdzony i warto z tego korzystać.

Niwelowanie dolegliwości ciążowych. Bóle kręgosłupa, miednicy, kolan, obrzęki nóg – tych (i wielu innych) jakże częstych przypadłości można się ustrzec, bądź też zdecydowanie zmniejszyć ich nasilenie właśnie dzięki odpowiednio dobranej aktywności fizycznej. 

Poczucie własnej wartości. Sam fakt uprawiania sportu i utrzymywanie dobrej kondycji psychofizycznej sprawia, że samoocena się podnosi. Wysiłek fizyczny pozwala zachować poczucie atrakcyjności i podnieść tym samym samoocenę.

Łatwiejszy poród. Tak twierdzą specjaliści, choć same zainteresowane często wątpią w „odciążającą” moc treningu. Faktycznie logicznym się jednak wydaje, że wzmocnienie mięśni w obrębie miednicy poprzez odpowiednią aktywność fizyczną może okazać się zaletą w czasie porodu.

Szybszy powrót do formy po porodzie. Często pomijany, ale niezwykle ważny aspekt związany z aktywnością fizyczną bądź jej brakiem. Kobiety, które ćwiczą w okresie ciąży, szybciej wracają do dobrej kondycji psychofizycznej po urodzeniu dziecka.

Jaką aktywność można polecić ciężarnym paniom? Zarówno treningi o charakterze aerobowym, takie jak trening siłowy są godne polecenia, podobnie jak Yoga czy Pilates.  Pamiętać jednak należy o zachowaniu ostrożności. Treningi nie mogą być tak intensywne, jak w okresie przed zajściem w ciąże, a już tym bardziej – intensywniejsze. Zawsze należy wsłuchiwać się w swój organizm.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do trenowania są: zawroty i bóle głowy (czy inne bóle), krwawienia, a już zwłaszcza skurcze. Nie należy także ćwiczyć w zbyt wysokiej temperaturze. Poleca się również odpuścić trening przy ogólnie złym samopoczuciu i „rozbiciu”. Zwrócić także należy uwagę na właściwą rozgrzewkę, nawodnienie organizmu i właściwą technikę ćwiczeń. Pamiętać należy, że w czasie ciąży nie jest wskazane długie leżenie na plecach, a z pozycji leżącej podnosić się należy zawsze kładąc się najpierw na boku. Szczególnie polecane są treningi w grupie, przynajmniej dwuosobowej (np. z inną kobietą w ciąży). Nawiązywanie nowych znajomości i relacji towarzyskich potęguje pozytywny wpływ treningu na zdrowie i samopoczucie.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.