Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Marihuana a przeciwbólowe leki na receptę

Marihuana a przeciwbólowe leki na receptę
Stany Zjednoczone są pustoszone przez potężny, wielofalowy kryzys opioidowy. Problem zaczął się od masowego przepisywania leków z grupy opioidów, w latach 90. XX wieku. U większości ludzi tego rodzaju środki nie mają żadnego uzasadnienia, powinny być używane do tłumienia najsilniejszego bólu, z jakim można mieć do czynienia w przypadku nowotworów (opieka paliatywna) czy głębokich zranień na polu walki.

Morfina na polu walki

Morfina wchodzi w skład zestawu, do którego mają dostęp żołnierze na polu walki, np. Francuzi i Brytyjczycy opracowali specjalny zestaw z 10 mg morfiny do iniekcji domięśniowej. W Polsce opracowano autostrzykawkę „Morfina 20” z zestawu IZAS zawierającą 2 ml roztworu (20 mg siarczanu morfiny).

Poziom ryzyka

Pochopne sięganie po opioidy może zabić, gdyż są silnymi depresantami oddychania (są obarczone lawiną innych, dobrze znanych skutków ubocznych). Zmniejszają odczuwanie bólu, czujność, odruch kaszlu, przyczyniają się do zaburzeń oddychania.

Biorąc pod uwagę, iż etanol również ma działanie depresyjne dla centralnego układu nerwowego, a wiele osób łączy opioidy z alkoholem, pojawia się problem.

W 2021 r. liczba zgonów spowodowanych przedawkowaniem opioidów była najwyższa w historii Stanów Zjednoczonych i wyniosła ponad 80 000 zgonów. W 2012 r. wypisano 255 mln recept na opioidowe leki przeciwbólowe, obecnie ich liczba jest znacznie mniejsza. Niemniej nie zmienia to obrazu sytuacji, ponieważ dziesiątki tysięcy ludzi stosuje opioidy w leczeniu przewlekłego bólu.

W 2019 r. co piąta osoba dorosła w USA cierpiała z powodu przewlekłego bólu, a 22,1% z nich stosowało opioidy na receptę w celu złagodzenia bólu.

Osobnym tematem, wymykającym się klasyfikacji zgonów jest domieszka najsilniejszych znanych człowiekowi opioidów do względnie niegroźnych leków. Wiele osób zaopatruje się w nielegalnie wytwarzane na czarnym rynku leki i w przypadku opioidów w rodzaju fentanylu najmniejsza pomyłka „producenta” może oznaczać śmierć klientów.

Czy medyczna marihuana może zmniejszać dawki opioidów?

Naukowcy chcieli odpowiedzieć na pytanie, czy medyczna marihuana może zmniejszać zapotrzebowanie na opioidy. Czy medyczną marihuaną można się odurzyć? W zależności od stanu obowiązują inne regulacje, przykładowo w stanie Nowy Jork ograniczono zawartość psychoaktywnego składnika marihuany do 10 mg w porcji.

Nadzorem objęto 8165 pacjentów z przewlekłym bólem, którzy otrzymywali długotrwale opioidy. Przyjmowanie medycznej marihuany przez dłuższy czas wiązało się ze zmniejszeniem dawki opioidów na receptę. Im wyższe były dawki opioidów, tym większej redukcji dawki można było się spodziewać po włączeniu terapii marihuaną.

Podsumowanie

Okazało się, że medyczna marihuana może zmniejszyć zapotrzebowanie na opioidy nawet o połowę według przelicznika morfinowego. W Polsce jest to melodia dalekiej przyszłości, ale bezkarnie i legalnie można się raczyć składnikiem marihuany, kannabidiolem (CBD).

Źródła: Iwona Zaporowska-Stachowiak i in. Opioidy w praktyce klinicznej https://journals.viamedica.pl/varia_medica/article/download/72352/52726 Trang Nguyen i in. Changes in Prescribed Opioid Dosages Among Patients Receiving Medical Cannabis for Chronic Pain, New York State, 2017-2019 https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2800813

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.