Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Metody odchudzania, które mogą zaszkodzić Twojemu zdrowiu

Metody odchudzania, które mogą zaszkodzić Twojemu zdrowiu
Skuteczna utrata wagi nie jest ani łatwa, ani szybka. Niestety nie każdy potrafi to zrozumieć i próbuje za wszelką cenę osiągnąć jak najszybciej swoją idealną (subiektywnie) masę ciała. Niektóre stosowane praktyki mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia, a jak często można zauważyć, dla wielu osób ważniejszy od zdrowia jest szybki efekt.

Prawidłowe zrzucanie wagi powinno się odbywać w sposób przemyślany, rozłożony w czasie  i przede wszystkim zdrowy i bezpieczny. Oto sześć najczęstszych metod odchudzających, których należy się wystrzegać. 

Herbatki przeczyszczające

Wiele osób wybiera herbatki (lub tabletki) przeczyszczające w nadziei na szybką utratę wagi. Na domiar złego, reklamy w Internecie i telewizji "potwierdzają" ich skuteczność i promują tego typu środki. 

Jaka jest zawartość takich herbat i czy pomagają one kontrolować wagę?

Składnikiem niektórych herbatek czy tabletek przeczyszczających jest senes, ziołowy środek przeczyszczający, który pobudza pracę jelit przez podrażnienie podszewki ściany jelita. To podrażnienie powoduje, że ściany jelita grubego kurczą się dużo szybciej i mocniej, i usuwają tym odpady z jelit. Z pewnością nie jest to rozwiązanie na dłuższą metę, bo nawet na opakowaniach środków, które zawierają senes napisane są zalecenia o niestosowaniu ich dłużej, niż trzy dni z rzędu. Jeżeli używasz środków przeczyszczających przez dłuższy czas, wówczas Twoje jelita mogą się stać "leniwe", a to może prowadzić do zaparć. Ponadto, takie przeczyszczanie powoduje utratę płynów i elektrolitów, czego konsekwencje zdrowotne mogą być dość poważne. 

Jak skuteczne są takie herbaty? Herbaty przeczyszczające prowadzą przede wszystkim do utraty płynów, a nie tkanki tłuszczowej. Przeczyszczając się, usuwamy z organizmu jedynie wodę i odpady nagromadzone w jelitach. Zatem nie są skuteczne, a dość niebezpieczne, jeżeli stosowane są dość często. Oprócz odwodnienia powodować mogą również bóle i skurcze brzucha.

Zbyt dużo cardio

Często się zdarza, że próbując spalić więcej kalorii dokładamy sobie aktywności. Wysiłek fizyczny jest ważnym elementem redukcji, ale jeśli przesadzisz z ilością, to szybko stracisz entuzjazm, motywację i energię. Mało tego, narażając swój organizm na duży wysiłek przez długi czas, możesz spowodować znaczny wzrost hormonu stresu, kortyzolu. Chroniczne podwyższenie poziomu tego hormonu jest dla nas niezdrowe i może mieć negatywny wpływ na skład ciała. Podwyższony poziom kortyzolu powoduje rozpad mięśni i sprzyja gromadzeniu się tkanki tłuszczowej, szczególnie przy brzuchu i na plecach. Wysoki poziom kortyzolu zmniejsza wrażliwość na insulinę, co może prowadzić do problemów metabolicznych. 

Wszędzie należy zachować umiar. Trening przy odchudzaniu jest ważny, ale trzeba odpowiednio dobrać jego intensywność i ilość. Umiarkowane ćwiczenia mogą podczas redukcji ochronić mięśnie przed rozpadem. Warto też sięgnąć po inne metody treningowe, niż tylko cardio. Trening siłowy kształtuje mięśnie i przede wszystkim je rozwija. Dzięki niemu ciało wygląda estetycznie, kształtnie i trzeba też wspomnieć, że większa ilość mięśni to więcej spalanych kalorii podczas innych czynności. Odchudzając się patrz na to, jak wyglądasz, a nie na swoją wagę. Mięśnie ważą więcej, niż tkanka tłuszczowa. 

Nadmiar cardio nie pomoże Ci schudnąć w krótszym czasie. Możesz co najwyżej sprawić, że wzrośnie poziom kortyzolu. Konsekwencje już znasz...

Suplementy wspomagające odchudzanie 

Nie ma nic złego w stosowaniu odpowiednio dobranych suplementów, które mogą nam pomóc osiągnąć cel. Słowo "pomóc" jest tutaj dość kluczowe.  Wiele suplementów nieznanych firm zawiera środki stymulujące, które mogą być niebezpieczne dla serca( efedryna, yohimbina, geramina). Trzeba też uważać na środki, które są wydawane tylko na receptę, lub niewiadomego pochodzenia.

Obsesyjne liczenie kalorii

Obsesyjne liczenie każdej zjedzonej kalorii nie jest ani zdrowe, ani pożyteczne. Oczywiście, warto na redukcji mieć kontrolę nad tym, jakie się zjada ilości, ale nie może być tak, że wpadniesz w histerię w sytuacji, kiedy nie będziesz mieć możliwość zważenia jakiegoś produktu albo nie będziesz znać dokładnego składu. To już paranoja. 

Dużo lepszym rozwiązaniem jest skupienie się na tym, co jesz, a jeśli chodzi o porcje, to warto się nauczyć szacowania jej na oko. Wtedy wiesz, kiedy powiedzieć sobie stop, a kiedy możesz coś jeszcze podjeść. Zobaczysz, że takie podejście sprawi, że zamiast czekać na koniec diety, chętniej uznasz to za zmianę nawyków i swój nowy tryb życia. 

Moda na detoks

Wspominaliśmy już o herbatkach przeczyszczających, ale istnieją jeszcze (i są nadużywane) inne sposoby na oczyszczenie organizmu. Dość często promowane są różne mikstury z sokiem z cytryny, siemieniem lnianym i wiele innych, i nie ma nic złego w "oczyszczaniu", jeśli czujemy taką potrzebę, ale tak jak w przypadku środków na przeczyszczanie, tak i tutaj można przesadzić i doprowadzić do odwodnienia. Może i stracisz parę kilogramów, ale będzie to woda i zawartość jelit. Kiedy wrócisz do dawnych nawyków, wróci także woda. 

Po prostu nie ma drogi na skróty i jak bardzo byśmy nie kombinowali, to takiej drogi nie znajdziemy. Mylne jest także przekonanie, że takie zabiegi oczyszczają nas całkiem z toksyn. Nasze narządy, wątroba i nerki, są zdolne do usuwania zbędnych substancji z organizmu w dużo większym stopniu, niż takie detoksykacyjne mikstury. 

Jeżeli chcesz mieć oczyszczony organizm, to dbaj o dietę. Unikaj przetworzonej żywności i różnych używek, a dbaj za to o pełnowartościowe posiłki, bogate w witaminy i minerały. 

Wykluczanie nadmiernej ilości pokarmów

Wiele modnych diet promuje wykluczanie z jadłospisu różnych produktów i skupianie się na kilku wybranych. Takie monodiety w dłuższej perspektywie pozbawiają nas witamin i minerałów. W diecie ważne jest urozmaicenie i to nie tylko dla własnej przyjemności, ale również ze względu na zróżnicowane wartości odżywcze. Spożywanie wąskiej grupy produktów spożywczych może doprowadzić do niedoborów żywieniowych, a dalej do różnych problemów zdrowotnych.

Podsumowanie

Nie ma nic za darmo i dotyczy to także odchudzania. Nie ma złotego środka, dzięki któremu szybko i bezboleśnie zrzucisz nadmiarowe kilogramy. Wprowadzaj zmiany, które jesteś w stanie przekształcić w swoje nawyki i wytrwać w nich przez lata. Nie daj się podpuścić chwytom reklamowym, które obiecują Ci to, co z punktu widzenia fizjologii jest niemożliwe.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.